آپدیت جدید ویندوز 10 می‌تواند به SSD کامپیوتر آسیب بزند

به گفته تعدادی از کاربران داخلی، ظاهرا آپدیت جدید ویندوز 10 که در اردیبهشت ماه سال جاری برای کاربران عرضه شد، ممکن است حافظه SSD را با مشکل مواجه کند.

کاربرانی که از SSD به جای HDD استفاده می کنند می دانند که فرآیند یکپارچه سازی بیش از حد حافظه (ادغام هارد دیسک و مرتب سازی داده ها بر روی آن) توصیه نمی شود. این فرآیند معمولا دسترسی به داده ها را سرعت می بخشد، اما SSD خود سریع است و نیازی به یکپارچه سازی مکرر ندارد. دلیل اینکه این فرآیند برای SSD ها توصیه نمی شود این است که این نوع حافظه ها محدودیت هایی در نوشتن دارند و اگر آن را یکپارچه کنیم، این محدودیت نقض شده و سلامت آن در دراز مدت آسیب می بیند.

حالا به نظر می رسد که آپدیت جدید ویندوز 10 دقیقا همین مشکل را برای SSD ها ایجاد کرده است. به گفته کاربران در این آپدیت، کاربران نمی توانند آخرین باری که حافظه پراکنده شده است را ببینند. در واقع ویندوز اطلاعات را ثبت نمی کند. این به این معنی است که ویندوز 10 فرآیند یکپارچه سازی را چندین بار و بیش از حد انجام داده است که می تواند باعث مشکلات SSD شود. البته زمانی که همیشه یکسان باشد این مشکل جدی خواهد بود.

مشکل پراش در ویندوز 10

وقتی دستگاه یکپارچه می شود، محتوا برای دسترسی سریعتر به آن سازماندهی مجدد می شود. بنابراین یکپارچه سازی دستگاهی که قبلاً یکپارچه شده است می تواند دسترسی به اطلاعات موجود در آن را تسریع کند، اما برای سلامت خود دستگاه مضر است.

ویندوز 10 معمولاً اطلاعات را برای آخرین بار برای یکپارچه سازی دستگاه ها ثبت می کند تا کاربر دیگر سعی در انجام آن نکند. اما وقتی صحبت از SSD ها می شود، این باور وجود دارد که اصلاً نباید این کار را انجام دهید. حتی اگر SSD از نظر ترتیب داده ها بسیار درهم و برهم باشد، انجام این کار یک بار در ماه باید ایمن باشد.

نسخه 2004 ویندوز 10 شروع به یکپارچه سازی دستگاه ها با هر بار شروع ویندوز کرد. این بدان معنی است که SSD به طور متوسط ​​30 برابر بیشتر از مقدار توصیه شده متفاوت است! مایکروسافت با اشاره به اینکه از این مشکل آگاه است، از انتشار یک بروزرسانی داخلی برای کاربران خبر داده است که به مشکل یکپارچه سازی های متعدد می پردازد. بنابراین، اگر شما یک اینسایدر هستید و همچنین از SSD استفاده می کنید، قطعاً توصیه می شود یک به روز رسانی جدید نصب کنید.

تا زمانی که این به روز رسانی را دریافت نکرده اید، توصیه می شود که یکپارچه سازی خودکار ویندوز را غیرفعال کنید تا از مشکلات جدی در SSD خود جلوگیری کنید. در صورت امکان، باید هر چهار مؤلفه را برای افزایش سود داشته باشید.

منبع: رادار فنی

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا