آیا استفاده از دو کارت گرافیک منطقی است؟

برخی از کامپیوترها می توانند از دو کارت گرافیک استفاده کنند، اما آیا این کار منطقی است؟ مزایا و معایب استفاده از دو کارت گرافیک چیست؟ در ادامه به این مشکل از جنبه های مختلف نگاه خواهیم کرد.

پیش نیاز استفاده از دو کارت گرافیک

قبل از در نظر گرفتن نیاز به استفاده از دو کارت گرافیک، باید ببینید آیا رایانه شما از چنین ویژگی پشتیبانی می کند یا خیر. برای انجام این کار، سیستم شما باید از فناوری ارائه شده توسط Nvidia یا AMD پشتیبانی کند. انویدیا این فناوری را SLI و AMD را CrossFire می نامد. برای فهمیدن این موضوع باید تعمیر و نگهداری مادربرد و کارت گرافیک این فناوری ها را در نظر بگیرید.

تشخیص مدل کارت گرافیک بسیار آسان است و در ویندوز می توانید Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید و در قسمت Performance به پردازنده گرافیکی نگاه کنید.

آیا استفاده از دو کارت گرافیک منطقی است؟

پس از مشخص شدن مدل کارت گرافیک، وب سایت سازنده را بررسی کنید تا ببینید آیا از فناوری SLI یا CrossFire پشتیبانی می کند یا خیر. به عنوان مثال همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 1070 از این قابلیت بهره می برد.

آیا استفاده از دو کارت گرافیک منطقی است؟

همانطور که گفتیم علاوه بر کارت گرافیک، این قابلیت باید از خود مادربرد نیز بهره ببرد. برای بررسی این مشکل باید مشخصات مدل مادربرد را نیز در وب سایت سازنده بررسی کنید.

آیا استفاده از دو کارت گرافیک منطقی است؟

پس از انجام این کار، باید ببینید آیا کیس کامپیوتر از فضای کافی برای نگهداری هر دو کارت گرافیک استفاده می کند یا خیر. از طرفی باید به منبع تغذیه اشاره کرد که باید قدرت کافی برای اطمینان از تغذیه صحیح هر دو کارت گرافیک را داشته باشد.

مزایای استفاده از دو کارت گرافیک

البته مهمترین مزیت استفاده از دو کارت گرافیک بهبود عملکرد آن است. چون مثلا برای انجام بازی به قدرت سخت افزاری بیشتری دسترسی دارید و می توانید از فریمور و رزولوشن بیشتری بهره ببرید.

دو کارت گرافیک

از طرفی باید به افزایش VRAM اشاره کرد. برخی از بازی های محبوب می توانند از این قابلیت نهایت استفاده را ببرند و در نتیجه از تمام قدرت هر دو کارت استفاده کنند.

معایب استفاده از دو کارت گرافیک

مهمترین چالش در هنگام استفاده از دو کارت گرافیک افزایش هزینه است. برخی ترجیح می دهند از دو کارت گرافیک میان رده به جای یک کارت گرافیک پیشرو استفاده کنند. این می تواند مقداری پول را ذخیره کند. اما واقعیت این است که ارتقاء دو کارت گرافیک دشوارتر و گرانتر از تنها یک کارت است.

دو کارت گرافیک

همچنین بسیاری از کامپیوترها از این قابلیت استفاده نمی کنند. بنابراین در این صورت باید هزینه های زیادی را برای آماده سازی سیستم متحمل شوید. در نهایت لازم به ذکر است که سخت افزارهای جدید معمولا از این قابلیت استفاده نمی کنند. کارت‌های گرافیک جدید آنقدر قدرتمند شده‌اند که کاربران به سیستم‌های گرافیکی دوگانه کمتری نسبت به قبل نیاز دارند. با توجه به کاهش محبوبیت این ویژگی، توسعه دهندگان بازی دیگر سعی در استفاده از این ویژگی ندارند.

اخرین حرف

بنابراین، اگرچه احتمالاً می توانید از دو کارت گرافیک برای سیستم خود استفاده کنید، اما انجام این کار عاقلانه نیست. بنابراین در عوض می توانید یک کارت گرافیک جدید و قدرتمند بخرید که باعث می شود در آینده با چالش های کمتری روبرو شوید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا