آیا استفاده از لپ‌تاپ با درب بسته به آن آسیب می‌زند؟

اگر از آن دسته کاربرانی هستید که لپ تاپ را به مانیتور متصل می کنید، ممکن است بخواهید از لپ تاپ با درب بسته استفاده کنید. اما آیا این به لپ تاپ آسیب می زند؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

بستگی به لپ تاپ داره

مهمترین مشکل هنگام استفاده از لپ تاپ با در بسته مربوط به خنک کننده ناکافی است. اما این تا حد زیادی به نحوه ساخت لپ تاپ بستگی دارد. لپ تاپ هایی مانند نسل جدید مک بوک ایر که فاقد فن هستند در این زمینه با مشکلی مواجه نیستند. حتی می توانید پایه های مخصوص برای این منظور خاص خریداری کنید.

درب لپ تاپ

از سوی دیگر، اگر از لپ‌تاپ غول‌پیکر و لپ‌تاپ‌های گیمینگ استفاده می‌کنید، احتمالاً با بستن درب آن، سیستم خنک‌کننده با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین در صورتی که از این نوع لپ تاپ استفاده می کنید، بستن درب هنگام استفاده از آن را توصیه نمی کنیم. اگر به طور کلی از طراحی لپ تاپ خود مطمئن نیستید، بهتر است در اینترنت جستجو کنید تا ببینید آیا بستن درب لپ تاپ شما ممنوع است یا خیر.

گرما می تواند به نمایشگر آسیب برساند

حتی اگر سیستم خنک کننده مشکلی نداشته باشد، هنگام بسته شدن درب لپ تاپ، باید آسیب دیدن صفحه نمایش را به دلیل نزدیکی به بدنه داغ در نظر بگیرید.

درب لپ تاپ

مانند همه انواع قطعات الکترونیکی، پنل های LCD نیز محدودیت هایی در ناحیه دما دارند. این حد بین پانل های مختلف متفاوت است، اما معمولاً بین 40 تا 60 درجه سانتیگراد است. زمانی که قاب لپ تاپ گرم می شود و پنل روی آن قرار می گیرد، ممکن است مشکل بیشتر شود.

مزایای کول پد

اکثر کاربران لپ تاپ معمولا از کول پد استفاده می کنند. کول پدها به سادگی از چند فن برای خنک نگه داشتن قاب لپ تاپ استفاده می کنند تا فن های داخلی لپ تاپ مجبور نباشند زیاد کار کنند. علاوه بر این، طبق مطالعات انجام شده، حتی بهترین مدل های سرد پد نیز نمی توانند معجزه کنند و در بهترین حالت تنها چند درجه دما را کاهش می دهند.

استفاده از لپ تاپ در شب یا استفاده به عنوان سرور

برخی از کاربران تمایلی به استفاده از لپ تاپ بسته متصل به مانیتور ندارند، بلکه می خواهند ساعت های زیادی آن را برای دانلود یا حتی استفاده از لپ تاپ به عنوان سرور رها کنند.

آیا استفاده از لپ‌تاپ با درب بسته به آن آسیب می‌زند؟

اگر در حین فعالیت مورد نظر لپ تاپ شما خیلی داغ نشود، اگر ساعت های زیادی درب لپ تاپ را ببندید با مشکلی مواجه نخواهید شد. اما به طور کلی توصیه می کنیم درب لپ تاپ را نبندید و به سادگی صفحه نمایش را تا حد زیادی پایین بیاورید تا فاصله قابل توجهی بین بدنه و صفحه نمایش وجود داشته باشد. به این ترتیب حتی اگر بدنه لپ تاپ بسیار داغ شود، گرمای ایجاد شده مستقیماً به صفحه نمایش نمی رسد.

آخرین کلمه

اگر لپ تاپ با در بسته در حین کار بسیار داغ می شود، طبیعتاً دیگر نباید چنین کاری را انجام دهید. به طور کلی منطقی ترین راه استفاده از لپ تاپ با در باز است. با این کار می توانید از مانیتور لپ تاپ به عنوان نمایشگر ثانویه علاوه بر مانیتور خارجی استفاده کنید. اما اگر میز کامپیوتر شما فضای محدودی دارد و نمی خواهید از لپ تاپ با در باز استفاده کنید، باید ریسک این کار را بپذیرید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا