آیا امکان استفاده از 2 پاور برای کامپیوتر وجود دارد؟

با توجه به اینکه جدیدترین پردازنده ها و کارت های گرافیک انرژی زیادی مصرف می کنند، شاید به این فکر کرده باشید که به جای خرید یک منبع تغذیه بسیار بهتر، باید از یک منبع تغذیه معمولی جدید در کنار منبع تغذیه کامپیوتر قدیمی استفاده کنید. اما آیا چنین چیزی ممکن است؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

دلیل استفاده از دو قدرت

در همان ابتدا باید توجه داشته باشیم که ما در مورد سیستم هایی صحبت نمی کنیم که از دو منبع تغذیه استفاده می کنند، بلکه فقط یکی از آنها استفاده می شود. در سرورها معمولاً شاهد اجرای چنین رویکردی هستیم که در آن از دو منبع تغذیه برای جلوگیری از خرابی های زودرس استفاده می شود. در چنین شرایطی اگر یک قدرت به هر دلیلی شکست بخورد، قدرت دوم خیلی سریع جای آن را می گیرد.

این مقاله به طور خاص در مورد امکان یا عدم عملکرد همزمان دو قدرت در رایانه است. برای افرادی که ممکن است بخواهند چنین قابلیتی را پیاده سازی کنند، می توانیم دو دلیل اصلی ارائه دهیم.

قدرت کامپیوتر

در ابتدا باید به سیستم هایی اشاره کنیم که به دلیل مصرف بالای انرژی، منبع تغذیه به هیچ عنوان نمی تواند انرژی لازم را تامین کند. به عنوان مثال، سیستم های استخراج ارز دیجیتال که از چندین کارت گرافیک استفاده می کنند، طبیعتاً تنها یک منبع تغذیه نمی تواند نیروی لازم را تامین کند. در این شرایط، یک منبع تغذیه باید برق کارت گرافیک را تامین کند و یک منبع تغذیه دیگر به قطعات دیگر.

از سوی دیگر باید به بحث بودجه مصرفی نیز اشاره کرد. اگر سیستم شما بدون هیچ مشکلی از انرژی کافی استفاده می کند، طبیعتاً به دلیل ارتقاء کارت گرافیک یا CPU نمی خواهید آن را رها کنید. بنابراین در این شرایط با خرید یک منبع تغذیه مقرون به صرفه و قرار دادن آن در کنار منبع تغذیه فعلی کامپیوتر، می توانید به میزان قابل توجهی در هزینه خود صرفه جویی کنید.

معایب

قدرت کامپیوتر

اما اگر چنین چیزی امکان پذیر است چرا بسیاری از کاربران از دو برق برای سیستم خود استفاده نمی کنند؟ در مورد معایب استفاده از این روش می توان به موارد زیادی اشاره کرد. قبل از هر چیز باید توجه داشته باشیم که کامپیوترهای رومیزی برای استفاده از دو منبع تغذیه طراحی و ساخته نشده اند. مادربرد در ابتدا برای تامین انرژی تنها از یک منبع تغذیه طراحی شده بود و بنابراین برای استفاده از دو منبع تغذیه باید از راه حل هایی برای این محدودیت استفاده کنید.

در کنار محدودیت های فنی باید به محدودیت های مربوط به فضای جعبه نیز اشاره کرد. اگر می خواهید از منبع تغذیه ثانویه استفاده کنید، کجا می خواهید آن را قرار دهید؟ کیس های کامپیوتر برای پذیرش تنها یک منبع تغذیه طراحی شده اند. اما در این بین، می توانید برای بسیاری از سیستم های حرفه ای جعبه هایی خریداری کنید که فضای کافی برای دو منبع تغذیه را ارائه می دهند. اما برای کاربرانی که می خواهند در هزینه خود صرفه جویی کنند، چنین راه حلی جواب نمی دهد. زیرا اگر بودجه کافی برای خرید چنین کیس گران قیمتی دارید، پس بهتر است پاور بسیار قدرتمندتری برای سیستم خود خریداری کنید تا دیگر مجبور به استفاده از منبع تغذیه دوگانه نباشید.

بنابراین، مگر اینکه بخواهید یک کیس غول پیکر برای یک منبع تغذیه دوگانه بخرید، در نهایت مجبور خواهید بود منبع تغذیه را در جای خود قرار دهید، که به این معنی است که سیستم شما طراحی جذابی نخواهد داشت و در بهترین حالت یک راه حل موقت است.

چگونه کار می کند؟

آیا امکان استفاده از 2 پاور برای کامپیوتر وجود دارد؟

حال با وجود تمام این شرایط، فرض را بر این می گذاریم که شما تمام این محدودیت ها را قبول دارید و در نهایت می خواهید چنین کاری را انجام دهید. اما این دو نیرو چگونه با هم کار می کنند؟ همانطور که در بالا گفتیم، مادربردها می توانند در هر زمانی قدرت را کنترل کنند. این کار از طریق کانکتور ATX انجام می شود که در اکثر مادربردها یک پورت 24 پین است. بنابراین حتی اگر منبع تغذیه ثانویه را به کارت گرافیک وصل کنید، بدون دریافت سیگنال مناسب کار نخواهد کرد.

سال‌ها پیش، متخصصان فناوری و فن‌آوران از گیره‌های کاغذ یا سیم لحیم‌شده برای اتصال پین‌های کانکتور ATX برای ارائه سیگنال روشن شدن استفاده می‌کردند. سپس با استفاده از کلید برق پشت یا سوکت، روشن و خاموش کردن آن را کنترل می کردند. استفاده از این روش نیاز به کمی ظرافت داشت، زیرا هر دو منبع تغذیه باید همزمان روشن می شدند، در غیر این صورت خطر ناپایداری یا آسیب دیدن سیستم وجود داشت. حتی با مراقبت زیاد این افراد، گاهی اوقات برق ثانویه متوقف می شد یا با مشکل مواجه می شد.

آیا امکان استفاده از 2 پاور برای کامپیوتر وجود دارد؟

روش مبتنی بر گیره کاغذ خطرناک و غیرقابل اعتماد بود و امروزه کاملاً غیر ضروری است. دو روش اصلی برای استفاده از این روش وجود دارد. روش اول استفاده از تستر برق برای روشن کردن و روشن کردن آن است. با این حال، همه تسترها نمی توانند برق را برای همیشه روشن نگه دارند و پس از مدتی مشخص، برخی از آنها برق را خاموش می کنند. بنابراین، این راه حل برای همه کاربرانی که ترجیح می دهند از منبع تغذیه دوگانه استفاده کنند، مناسب نیست.

اما یکی از راه حل های بهتر استفاده از آداپتورهای ATX برای اتصال به دو منبع تغذیه است. این رابط به مادربرد شما اجازه می دهد تا دو منبع تغذیه را به طور همزمان متصل و مدیریت کند. البته در بررسی های این کانکتورها برخی اعلام کرده اند که احتمال آب شدن و حتی آتش گرفتن وجود دارد پس لازم است این موضوع را نیز در نظر بگیرید.

از طرفی باید به بردهای ترکیبی از توان دو پاور اشاره کرد که امکان کنترل هر دو قدرت را برای مادربرد فراهم می کند و خود برد اضافی گرم نمی شود. بنابراین استفاده از این بردها ریسک کمتری دارد و ساده ترین و بهترین راه حل برای استفاده همزمان از دو کامپیوتر قدرتمند است.

در نهایت، بهتر است این کار را نکنید

اگرچه استفاده همزمان از دو منبع تغذیه می تواند مزایای مختلفی داشته باشد، اما ما معمولاً انجام این کار را توصیه نمی کنیم. خوشبختانه پاورهای قدرتمند بسیار ارزانتر از قطعاتی مانند سی پی یو و کارت گرافیک هستند و به همین دلیل با استفاده از یک منبع تغذیه قدرتمند از مشکلات احتمالی استفاده همزمان از دو منبع تغذیه خلاص خواهید شد.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا