آیا اورکلاک کردن کامپیوتر جذابیت خود را از دست داده است؟

اگر با مفهوم اورکلاک کامپیوتر آشنا نیستید، به زبان ساده، کاربران می توانند فشار بیشتری بر سیستم خود وارد کنند و در نتیجه قدرت سخت افزاری بالاتری دریافت کنند. اما با توجه به پیشرفت های سخت افزاری در چند سال اخیر، آیا اصلاً عاقلانه است که کامپیوتر خود را اورکلاک کنید؟ در این صورت کدام دسته از کاربران باید چنین کاری را انجام دهند؟

اورکلاک چیست و چگونه انجام می شود؟

اورکلاک باعث می شود پردازنده، کارت گرافیک و رم سریعتر از حالت عادی کار کنند. گاهی اوقات می توانید با استفاده از فرآیند اورکلاک، یک پردازنده ارزان قیمت را سریعتر از یک پردازنده گران بسازید. اما اگر از پردازنده های پرچمدار استفاده می کنید، با اورکلاک می توانید از سرعت بسیار بالایی لذت ببرید که برای برخی کارها بسیار مهم است.

اورکلاک کردن کامپیوتر

بسیاری از متخصصان فناوری که نمی خواهند برای سرعت بالاتر هزینه بیشتری بپردازند، به اورکلاک کردن اجزای سیستم خود روی می آورند. بنابراین در ازای چندین ساعت آزمون و خطا و زمان، سیستم آنها کار را انجام می دهد و همچنین یک سیستم گران تر.

شرکت ها در مورد سرعت پردازنده، کارت گرافیک و رم کمی محافظه کار هستند تا این قطعات طول عمر بیشتری داشته باشند. اما برخی از آنها که از اورکلاک پشتیبانی می کنند می توانند سرعت بالاتری نسبت به استاندارد ارائه دهند.

پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک جدید به‌طور پیش‌فرض «اورکلاک» هستند

در طول سال ها، سازندگان تراشه رابطه عشق و نفرت با اورکلاک داشته اند. گاهی اوقات این شرکت ها اورکلاک را برای برخی از پردازنده ها غیرممکن می کنند تا کاربران نتوانند سرعت پردازنده مورد نظر را افزایش دهند، اما از طرفی اینتل پردازنده های سری K را ارائه می دهد که به طور خاص از این ویژگی پشتیبانی می کنند.

اورکلاک کردن کامپیوتر

اما در چند سال اخیر اینتل و AMD توجه بیشتری به سرعت و عملکرد پردازنده های خود دارند و در نتیجه می توانند سرعت بالایی را با توجه به قدرت و سیستم خنک کننده ارائه دهند. بنابراین، اگرچه چنین کاری به طور مستقیم با مفهوم اورکلاک ارتباط ندارد، اما در هر صورت نمی توان نتایج جذاب این رویکرد را پنهان کرد.

قطعات Clock Down

علاوه بر اورکلاک کامپیوتر باید به آندکلاک آنها نیز اشاره کرد. با این کار تراشه های مورد نظر برق کمتری مصرف می کنند و در نتیجه حداکثر سرعت آنها کاهش می یابد. اما این کاهش مصرف برق منجر به کاهش تولید گرما می شود و به همین دلیل برخی از قطعات می توانند سرعت خوبی را برای مدت طولانی ارائه دهند. این در حالی است که گاهی برخی از تراشه ها در صورت تامین حداکثر توان ممکن به دلیل دمای بالا نمی توانند این عملکرد را حفظ کنند.

پایان اورکلاک کامپیوتر برای کاربران عادی جذابیت دارد

با توجه به بهبود قدرت پردازنده ها و کارت های گرافیک در سال های اخیر و همچنین عملکرد بهتر سیستم های خنک کننده، بسیاری از کاربران عادی دیگر انگیزه زیادی برای اورکلاک کامپیوتر خود ندارند. بنابراین در عوض کاربران ترجیح می دهند از سیستم قدرت و خنک کننده بهتری استفاده کنند تا این قطعات بدون نیاز به اورکلاک بهترین عملکرد را ارائه دهند.

اما اورکلاک هنوز در بین علاقه مندان به فناوری محبوب است

آیا اورکلاک کردن کامپیوتر جذابیت خود را از دست داده است؟

اگرچه کاربران عادی دیگر علاقه زیادی به این کار نشان نمی دهند، اما متخصصان فناوری هنوز از روش های مختلفی برای بهبود عملکرد اجزای رایانه خود استفاده می کنند. چنین افرادی فقط به دنبال نتیجه نیستند. بلکه دستکاری کامپیوتر برای آنها فرآیندی خوشایند و جذاب تلقی می شود. بنابراین تا زمانی که رایانه ها وجود دارند، این افراد به اورکلاک کردن رایانه های خود با استفاده از روش های مختلف ادامه می دهند.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا