آیا برای استفاده از پردازنده‌های نسل 13 اینتل به آپدیت بایوس نیاز است؟

با عرضه رسمی پردازنده های نسل سیزدهم اینتل، این سوال پیش آمده است که آیا باید بایوس مادربرد خود را به روز کنیم یا برای استفاده از این محصولات به سیستم کاملا جدیدی نیاز داریم؟

پردازنده های نسل سیزدهم اینتل با چیپست و پلتفرم جدید Z790 از 20 اکتبر (28 مهر) به طور رسمی در دسترس مصرف کنندگان قرار خواهند گرفت. اما طبق اطلاعات رسمی منتشر شده، خوشبختانه پردازنده های جدید اینتل از پلتفرم قدیمی Z690 نیز پشتیبانی می کنند. مادربردهایی که با نسل دوازدهم اینتل عرضه می شوند. به این ترتیب، اگر از پردازنده های نسل دوازدهم اینتل استفاده می کنید، دیگر نیازی به ارتقای پلتفرم سیستم ندارید، همان مادربرد سال گذشته را اجرا می کنید و هیچ مشکلی نخواهید داشت.

اما به احتمال زیاد، بدون آپدیت بایوس، پلتفرم Z690 از پردازنده های نسل سیزدهم اینتل پشتیبانی نخواهد کرد. بنابراین، اگر قصد خرید پردازنده های جدید اینتل را دارید، ابتدا باید به وب سایت سازنده مادربرد خود مراجعه کنید و ببینید آیا اطلاعاتی در مورد پشتیبانی از پردازنده های نسل 13 اینتل به بخش BIOS آن اضافه شده است یا خیر. تولیدکنندگان معمولاً این اطلاعات را در مشخصات فنی محصولات خود لحاظ می کنند، اما اگر برای محصول شما وجود نداشت، باید منتظر بمانید.

البته، اگر اکنون که پردازنده های سری 13 اینتل در شرف عرضه هستند، مادربردی با چیپست Z690 خریداری کنید، به احتمال زیاد سازنده آن را به بایوس پیش فرض جدید به روز کرده است. اگر این اتفاق بیفتد، مقاله ای را در وب سایت سازنده مشاهده می کنید مبنی بر اینکه مادربرد می تواند از پردازنده های نسل سیزدهم اینتل بدون نیاز به آپدیت بایوس پشتیبانی کند.

اگر در حال حاضر از تراشه های نسل دوازدهم اینتل و مادربرد چیپ ست Z690 استفاده می کنید، هر آنچه را که نیاز دارید در اختیار دارید. ابتدا وارد بایوس شده و آن را آپدیت کنید. سپس می توانید پردازنده قدیمی را بفروشید و یک مدل نسل 13 بخرید. اما اگر فقط برد را بخرید و سپس CPU را انتخاب کنید، و اگر بدشانس باشید و سازنده بایوس را به روز نکرده باشد، در وهله اول باید CPU را وارد منوی بایوس کرده و آن را آپدیت کنید. می توانید از نسل جدید استفاده کنید.پشتیبانی در غیر این صورت، می توانید قطعه را از شخصی با پردازنده نسل دوازدهم اینتل قرض بگیرید و بروید.

البته راه های دیگری نیز برای حل این مشکل وجود دارد. برای مثال می توانید از فروشگاه مربوطه بخواهید که مادربرد را آپدیت کند و سپس برای شما ارسال کند (اگر فروشگاه مرجع تخصصی سخت افزاری هم باشد). همچنین می توانید یک چیپ بسیار پایین نسل دوازدهم بخرید و سپس بایوس را به روز کنید. سپس تراشه را بفروشید و یک تراشه نسل سیزدهم بخرید.

آخرین راه حل زمانی است که مادربرد را خریداری کرده اید و CPU ندارید. در غیر این صورت توصیه می شود منتظر بمانید تا پلتفرم Z790 وارد بازار شود. به این ترتیب، گزینه های بیشتری با قیمت مناسب تری برای خرید خواهید داشت، زیرا احتمالاً با ورود پلت فرم جدید، قیمت قدیمی کاهش می یابد.

منبع: XDA-Developers

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا