آیا خریدن کارت گرافیک دست دوم منطقی است؟

در چند سال گذشته، گیمرها برای خرید یک کارت گرافیک با چالش های زیادی مواجه شدند و در نهایت مبلغ زیادی را برای خرید آن پرداخت کردند. در کنار بحران کمبود تراشه، استفاده گسترده از کارت‌های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال منجر به کمبود این قطعات شده است. اما در حال حاضر به لطف کاهش قیمت ارزهای رمزنگاری شده، خوشبختانه تقاضا برای خرید کارت گرافیک به شدت کاهش یافته و در نتیجه قیمت این قطعات نیز رو به کاهش است. از سوی دیگر، برخی از ماینرها کارت گرافیک های دست دوم را می فروشند و بنابراین برخی از کاربران به دنبال خرید این قطعات استفاده شده هستند.

اما در این بین این سوال پیش می آید که آیا خرید کارت گرافیک دست دوم عاقلانه است؟ از طرف دیگر، آیا کارت گرافیکی که برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می شود و 24 ساعت شبانه روز برای این منظور استفاده می شود، واقعا عمر مفید کافی خواهد داشت؟

نوشته های مشابه

چرا یک کارت گرافیک دست دوم ممکن است چندان بد نباشد

کارت گرافیک استفاده شده

اغلب اوقات، هیچ راهی برای تشخیص نحوه استفاده از یک کارت گرافیک استفاده شده وجود ندارد. گاهی اوقات فروشنده کارت گرافیک را می شناسید و برای مثال می دانید که این کارت گاهی برای اجرای بازی ها استفاده شده است. در این شرایط بدون نگرانی زیاد این قطعه را خریداری می کنید. اما واقعیت این است که بخش قابل توجهی از کارت‌های گرافیکی استفاده شده برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده شده‌اند. این بدان معناست که کارت های مورد نظر 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته کار می کردند.

با این حال، استفاده از کارت گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال لزوماً به معنای وجود مشکل نیست. Linus Tech Tips که یکی از معروف ترین کانال های یوتیوب در زمینه سخت افزار به حساب می آید در یکی از ویدئوهای خود به این موضوع پرداخته است. به طور خاص، یکی از تولیدکنندگان کارت گرافیک، Palit Microsystems، ادعا می‌کند که حتی اگر کارت گرافیک 24/7 برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده شود، هر سال تنها 10 درصد از عملکرد خود را از دست می‌دهد.

در ویدیوی مورد بحث، چندین کارت گرافیک که در زمان‌های مختلف برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده شده‌اند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در نهایت این افراد به این نتیجه رسیدند که استخراج ارز دیجیتال یا کارت گرافیک مورد نظر به طور کامل خراب می شود یا مشکل خاصی ایجاد نمی کند. بنابراین رابطه مستقیمی بین کاهش عملکرد و زمان استفاده وجود ندارد. در نهایت، این یوتیوبر می گوید که مسائلی مانند گرد و غبار و تمیز کردن کارت گرافیک می تواند مشکلات زیادی را از نظر عملکرد ایجاد کند.

چرا چنین خریدی ممکن است ارزش ریسک را نداشته باشد

کارت گرافیک استفاده شده

این ویدیوی کانال Linus Tech Tips فقط کارت هایی را بررسی می کند که به خوبی از آنها مراقبت شده و تمیز نگه داشته شده اند. اما وقتی یک کارت گرافیک دست دوم می‌خرید، نمی‌دانید چگونه با آن رفتار می‌شود. از طرف دیگر، یک کارت گرافیک بدون گرد و غبار لزوما به معنای عملکرد عالی آن نیست.

برخی از افراد کارت گرافیک های شکسته را می خرند و با جدا کردن و سرهم کردن برخی از قطعات آن کارت های گرافیک را بازسازی می کنند. اما در نتیجه، کارت گرافیکی که باید 10 گیگابایت VRAM داشته باشد، تنها می تواند 8 گیگابایت VRAM را ارائه دهد. در نهایت، واسطه ها این کارت های گرافیک را خریداری کرده و در کشورهای مختلف در بازار قطعات کارکرده با قیمت های متفاوت به فروش می رسانند.

حتی اگر مثلاً برخی از ماژول های حافظه کارت گرافیک آسیب دیده باشد، این افراد می توانند کاری کنند که کارت گرافیک چنین مشکلی را نشان ندهد. از طرفی اگرچه ممکن است یک کارت گرافیک دست دوم در ابتدا مشکل خاصی نداشته باشد اما بعد از مدتی استفاده مثلا فن آن کاملا خراب شود و یا حتی قطعات اصلی دچار مشکل شوند. بنابراین در خرید کارت گرافیک دست دوم باید تمامی این خطرات را در نظر بگیرید.

منبع: SlashGear

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا