آیا سیاست‌های کشور در قبال کووید ۱۹ موفقیت آمیز بوده است؟ | دکتر رضا غیاثوند

سایت خبری / کرمان یک متخصص اپیدمیولوژی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: “گذشته باید در فضایی منصفانه و عادلانه مورد انتقاد قرار گیرد ، اما ما باید از گذشته درس بگیریم تا در آینده اشتباهات کمتری داشته باشیم.” ما قصد نابودی کسی را نداریم ، اما حوادث ماه گذشته در کشور نشان داده است که سیاست های ما علیه این بیماری چندان موفق نبوده است.

دکتر حمید شریفی در مصاحبه با این پایگاه خبری درباره “عصر طلایی” که ایران مجبور به کنترل اپیدمی کرونا بود ، گفت: “دوران طلایی کنترل ویروس زمانی بود که ما نباید اجازه می دادیم ورود بیماری به کشور و ما باید پروازها را لغو می کردیم ، اما به هر دلیلی نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در دو ماه اول که چرخش ویروس کرونا در کشور کم بود ، زمان طلایی دیگری بود که ما می توانستیم اقدامات پیشگیرانه موثری انجام دهیم و طبیعتاً هرچه پیشرفت کنیم زمان بیشتری را از دست می دهیم و آسیب بیشتری به بیماری وارد می کند. . ما در حال وارد کردن بودیم و حتی اگر اقدامات مناسب تری را تا ماه مه انجام می دادیم و همچنین در ماه ژوئن که ویروس در جامعه شیوع کمتری داشت ، می توانستیم ویروس را کنترل کنیم.

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: شیوع تاج در اواخر ماه سپتامبر هنوز در استان کرمان کم است ، اما ما نمی توانستیم از شیوع بیماری جلوگیری کنیم زیرا مردم بی توجه و ترس از تاج داشتند و نکات بهداشتی و جسمی را رعایت نمی کردند و همچنین سفرها و تشریفات را افزایش داد. ” این امر باعث افزایش تعداد بیماران کرونا با شیب تند در استان کرمان شد.

ما باید از الان به آینده فکر کنیم

وی با اشاره به پایان ماه های محرم و صفر و احتمال آغاز جشن ها و عروسی ها گفت: “دوران طلایی زمان خاصی نیست و هرچه زمان می گذرد ، ارزش آن زمان طلایی کاهش می یابد”. اگرچه بیماری کوید 19 آسیب های زیادی به ما وارد کرده است ، اما برای اینکه زمستان سختی نداشته باشیم ، باید از حالا به آینده فکر کنیم و عروسی ، مسافرت و … را متوقف کنیم و اگر این زمان را از دست بدهیم ، می توانیم در آینده کار کنیم. دو ماه ، وضعیت ما بدتر و بدتر خواهد شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که مقصر شیوع تاج گسترده کیست؟ وی گفت: “مطمئنا مردم تنها نیستند.” مردم نگرانی های خاص خود را دارند. در این بازی هم دولت و هم مردم مسئولیت های زیادی دارند. منظور ما از دولت ، منظور از وزارت بهداشت نیست ، باید در نظر داشت که برخی از کشورها بر ساختار جامعه تمرکز کرده اند و دولت ها نیز هزینه هایی را برای افراد جامعه انجام داده اند. حالا مثلاً اگر مستاجر كار نكرد اجاره خانه را پرداخت مي كند. این هزینه زندگی خودش را ندارد و این دولت است که گاهی مجبور است هزینه زندگی مردم را تأمین كند و از راه دور كاركنان را جبران كند ، بنابراین وظیفه دارد اپیدمی دولت و سیستم دولتی را كنترل كند.

وی افزود: مردم همچنین باید نکاتی را رعایت می کردند. مردم در انجام آنچه که نباید انجام دهند مقصر هستند. به عنوان مثال مسافرت ، جلسات ، مراسم ، ماسک زدن و غیره. آنها از جمله وظایفی هستند که مردم در قبال آنها مسئولیت داشتند ، اما آنها را انجام ندادند ، اگرچه همچنین باید تشخیص داد که دولت موظف است ماسکهای با کیفیت و ارزان تهیه و آنها را به مردم عرضه کند. و ماسک زدن وظیفه مردم است.

دولت و مردم مقصر هستند

این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تأکید کرد: البته در این موارد هم دولت و هم مردم مقصر هستند اما در واقعیت دولت و سیستم دولتی ما باید خدمات بیشتری را به بخشهای آسیب پذیر ارائه می دادند تا مردم نیازی به تأمین نیازهای آنها به هیچ وجه نداشتند. برابری را فراهم می کند.

وی با اشاره به سیستم حمل و نقل عمومی اظهار داشت: در کرمان سیستم حمل و نقل عمومی فعال نداشتیم و مردم عمدتا با تاکسی و ماشین شخصی سفر می کردند اما در شهرهای بزرگ اینگونه نبود و شاهد ازدحام جمعیت در متروها بودیم.

شریفی در مورد چرایی ورود ایران به موج سوم به این سایت خبری گفت: “تعدادی از بیماری ها و رفتارها خود اصلاح می شوند ، به طوری که وقتی شیوع بیماری و میزان مرگ و میر افزایش می یابد ، مردم می ترسند و بیشتر به نکات بهداشتی توجه کنید و در نتیجه بعد از مدتی شیوع بیماری کاهش می یابد و در آن زمان مردم فکر می کنند بیماری تحت کنترل است و به بی احتیاطی باز می گردند و این بدترین وضعیتی است که در یک اپیدمی وجود دارد جایی که این وضعیت “از بین می رود و سفت می شود” چه از طریق سیستم دولتی و چه از طریق مردم یک فاجعه در یک اپیدمی است.

وی با اشاره به اینکه این رفتارهای پرپیچ و خم که ساختار جامعه ما از ابتدای شیوع تاج تاکنون داشته ، باعث نوسان بیماری در کشور شد ، ادامه داد: اگر این موضوع را مشاهده نکنیم ، مثل این نیست که بگوییم این آخرین موج بیماری است و همه چیز در اینجا پایان می یابد. نه ، چنین نیست و ممکن است در ماه دسامبر که موج آنفولانزا در کشور افزایش می یابد ، وضعیت ما وضعیت فعلی را بدتر کند و من نگران عروسی ها و جلساتی هستم که مردم باید به شدت توصیه های بهداشتی را دنبال کنند تا شاهد دیگری باشند موج این اپیدمی. نباشیم.

با این روش های “شل و سفت” نمی توانید خیلی به آینده خوشبین باشید

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که آیا کنترل این همه گیری با این روش های مردم و دولت امکان پذیر است؟ وی اظهار داشت: من خیلی به این روشهای شل کننده و سختگیرانه خوشبین نیستم تا بتوانیم اپیدمی را به درستی کنترل کنیم ، اما در نهایت اپیدمی کنترل می شود ، اما سوال اینجاست که کی و با چه ضررهایی؟! مهم این است که اپیدمی را در کوتاه مدت و با تعداد اندکی از قربانیان کنترل کنیم و بدانیم که این اپیدمی برای همیشه متعلق به ما نیست ، اما مهم است که چه مدت و با چه ضررهایی آن را کنترل کنیم.

وی افزود: در كشور ما فردی كه در بیمارستان بستری است تمام هزینه های مالی و جانی را دارد. بسیاری از کشورهای جهان تصمیم گرفته اند که این هزینه ها را صرف ساختار جامعه خود کنند و هزینه های یک سری خسارات وارده به مردم را پرداخت کنند.

شریفی در مورد روش صحیح یا غلط دولت برای تعطیلی برخی مراکز مانند آموزش ، ورزش ، دین و مذهب صحبت کرد: گذشته باید در یک فضای عادلانه مورد انتقاد قرار گیرد ، اما ما باید از گذشته درس بگیریم تا در آینده اشتباهات کمتری انجام دهیم. ما قصد نابودی کسی را نداریم ، اما حوادث ماه گذشته در کشور نشان داده است که سیاست های ما علیه این بیماری چندان موفق نبوده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مورد اینکه آیا راه حل های بهداشت عمومی نباید مانند سایر کشورهای آسیای شرقی به بیمارستان ها و راه حل های درمانی ترجیح داده شوند. وی گفت: “هر تغییری قطعاً به زیرساخت و فرهنگ نیاز دارد.” مشکلی که باید بیشتر به آن توجه کنیم ، مسئله فرهنگی است. متأسفانه شاهد هستیم که اکنون ، وقتی بیمار کرونر از بیمارستان مرخص می شود ، آشنایان وی را ملاقات می کنند !!!. هنگامی که شما در مورد شرق آسیا صحبت می کنید ، آنها فقط به سلامتی توجه نمی کنند ، آنها شخصی را که بیمار است و در تختخوابی کاملاً تحت نظارت قرار دارد منزوی کرده و حرکات آنها را کنترل می کنند و تا بهبودی کامل نباید از خانه خارج شوند.

این متخصص اپیدمیولوژی ادامه داد: طبیعتاً کشورهایی که به زیرساخت های بهداشتی جامعه خود توجه داشته اند ، در مقایسه با کشورهایی که به زیرساخت های بیمارستانی توجه کرده اند ، موفق ترند.

ویروس از نظر ژنتیکی داده ها را تغییر داده است

وی در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا از نظر ژنتیکی تغییر کرده است؟ وی به این پایگاه خبری گفت: “شواهدی وجود دارد که ویروس از نظر ژنتیکی تغییر یافته و این تغییرات باعث افزایش عفونت و گسترش سریع آن شده است ، اما من هنوز شاهد اثبات افزایش کشندگی آن نیستم.”

شریفی گفت: شیوع ویروس کرونا تا حد زیادی افزایش یافته و در پاسخ به این س ofال که آیا ایران به سمت “امنیت جمعی” پیش می رود؟ وی به این سایت خبری گفت: “امنیت جمعی نه اخلاقی است و نه ممکن.” اگر بخواهیم به آن سمت برویم ، تلفات انسانی ما بسیار زیاد خواهد بود و نمی دانیم آیا سیستم پزشکی ما واقعاً به این حج عالی برای بیماران پاسخ می دهد یا خیر؟ باید توجه داشته باشید که وقتی بیمارستان های ما در مقایسه با مواردی که منزوی تر هستند ، پر باشند ، قطعاً به دلیل عدم مراقبت های لازم و کافی ، میزان مرگ و میر به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

وی افزود: من خیلی خوش بین نیستم كه كشورها به راحتی به ایمنی گله دست یابند زیرا مصونیت گله موارد پیچیده ای دارد كه اگر 70 یا 80٪ افراد به ویروس آلوده شوند ، بیماری شیوع پیدا نمی كند.

این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: ممکن است میزان بروز در ایران از بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر باشد اما برخی از کشورها Covid 19 بیشتری نسبت به ایران دارند.

تعداد کشته شدگان در ایران تا اول فوریه (100 روز آینده) برای حدود 79 تا 80 هزار نفر؟

شریفی در مورد وضعیت فعلی اپیدمی گفت: “كنترل این بیماری مستلزم مشاركت جدی مردم و دستگاه های دولتی است و این دو باید دور هم جمع شوند و نیازهای یكدیگر را بفهمند و بدانند كه اگر با این شرایط و با سرعتی که اکنون داریم. ” اگر واقعاً بخواهیم ادامه دهیم ، می توانیم به جایی برسیم که سایر بیمارستان های ما دیگر قادر به پذیرش بیمار نباشند و دیگر یک تخت ICU دیگر برای بیماران سخت کرون نداشته باشیم.

متخصص اپیدمیولوژی با اشاره به الگویی که یکی از دانشگاه های آمریکا در مورد آینده شیوع بیماری در ایران انجام داده است ، اظهار داشت: این دانشگاه پیش بینی می کند تا اول فوریه (100 روز آینده) تعداد کشته شدگان در ایران به حدود 79 تا 80 هزار نفر برسد. ) در سه ماه آینده ، 40 هزار مرگ دیگر به دلیل بیماری عروق کرونر قلب در ایران رخ خواهد داد و مردم باید بدانند که در صورت عدم رعایت این موارد ، این تعداد حتی بیشتر خواهد بود.

وی تأکید کرد که ویروس کرونا باید جدی گرفته شود زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که خودمان به ویروس آلوده شویم و این همیشه برای همسایگان ما مرگ نیست: دولت و مردم باید از مسئولیت خود آگاه باشند و به آن عمل کنند. به دلایلی ، ما گذشته را از دست داده ایم ، بنابراین باید به آینده فکر کنیم تا این روزها را از دست ندهیم. افراد باید توجه داشته باشند که در صورت بروز علائم بیماری ، باید بلافاصله خود را منزوی کنند تا از شیوع بیماری جلوگیری کنند. مهمترین اصل در کنترل این بیماری شکستن زنجیره انتقال ویروس است.

انتهای پیام

منبع :
https://drghiasvand.com/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D9%88%D9%88%DB%8C%D8%AF-%DB%B1%DB%B9-%D9%85%D9%88/
تاریخ انتشار :
2020-10-26 08:29:04

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا