آیا شارژ بی‌سیم می‌تواند به گوشی آسیب برساند؟

اگر می خواهید یک گوشی پرچمدار بخرید، احتمالاً پشتیبانی از شارژ بی سیم مهم است. به طور کلی، تعداد گوشی های مبتنی بر فناوری شارژ بی سیم در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال، برخی از کاربران همچنان نگران استفاده از این فناوری هستند. به عنوان مثال، برخی افراد معتقدند که استفاده از شارژ بی سیم می تواند آسیب زیادی به باتری وارد کند. اما این واقعا درست است؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

شارژ بی سیم چگونه کار می کند؟

فناوری شارژ بی سیم از القای الکترومغناطیسی برای انتقال برق از شارژر به گوشی استفاده می کند. القای الکترومغناطیسی پدیده ای است که در آن یک میدان مغناطیسی متغیر انرژی الکتریکی را در یک حلقه بسته تولید می کند. برای مثال برای شارژ بی سیم گوشی با این قابلیت، هم شارژر و هم گوشی باید از کویل یا کویل مسی استفاده کنند. با قرار دادن گوشی روی شارژر، میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط این دو محصول با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و جریان الکتریکی به گوشی ارسال می شود. با این روش باید هر دو کویل مسی به درستی روی هم قرار گیرند وگرنه گوشی شارژ نمی شود.

شارژ بی سیم

البته فناوری های دیگری نیز در زمینه شارژ بی سیم وجود دارد. به عنوان مثال، یک فناوری به ویجت ها اجازه می دهد تا چند اینچ از شارژر فاصله داشته باشند و فناوری دیگر به این ویجت ها اجازه می دهد تا چند متر دورتر باشند. البته این فناوری ها هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند، بنابراین مشخص نیست چه زمانی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت.

آیا شارژ بی سیم برای گوشی شما مضر است؟

پاسخ کلی به این سوال منفی است. افرادی که به این باور اعتقاد دارند معمولاً به گرمای زیاد تولید شده در هنگام استفاده از شارژ بی سیم اشاره می کنند. اگرچه گاهی اوقات دما به شدت افزایش می یابد، اما شرکت ها نیز گوشی های خود را برای این میزان گرما آماده کرده اند.

به طور کلی با توجه به مکانیزم شارژرهای بی سیم، این روش گرمای بیشتری نسبت به شارژ کابلی تولید می کند. یکی از عوارض القای الکترومغناطیسی تولید حرارت زیاد است. بنابراین اگر این مشکل کنترل نشود، گرمای بیش از حد می تواند آسیب قابل توجهی به گوشی وارد کند. اما به دلیل این نگرانی ها، استانداردهای شارژ بی سیم مانند Qi وجود دارد که راهنمایی های خاصی را ارائه می دهد.

شارژ بی سیم

اول از همه، شارژرهای بی سیم مبتنی بر Qi باید سرعت شارژ را با گرمای تولید شده متعادل کنند. بنابراین اگر شارژر گرمای زیادی تولید کند، سازنده سرعت شارژ را کم می کند تا گرمای تولید شده متعادل شود. از طرفی اگرچه ممکن است بدنه گوشی در حین شارژ بی سیم داغ شود، اما این گرما به سیم پیچ مسی واقع در بدنه گوشی باز می گردد. بنابراین اگر گوشی به گونه ای طراحی شده باشد که از انتقال حرارت به باتری جلوگیری کند، مشکلی با عمر باتری نخواهید داشت. بنابراین همانطور که می بینید شارژ بی سیم مشکل جدی برای باتری گوشی نیست.

آیا شارژ بی سیم کارآمدتر از شارژ سیمی است؟

شارژ بی سیم

با توجه به مکانیزمی که برای شارژ بی سیم استفاده می شود، این فناوری معمولاً از توان بیشتری برای شارژ گوشی استفاده می کند. طبق مطالعات انجام شده در این روش حدود 47 درصد بیشتر از برق خانگی مصرف می شود. البته این افزایش مصرف معمولا به قدری زیاد است که تاثیر آن را روی قبض برق نخواهید دید. اما اگر همه مصرف کنندگان در جهان به شارژ بی سیم روی بیاورند، فشار قابل توجهی بر نیروگاه ها وارد می کند.

آیا شارژ کامل گوشی باعث کاهش عمر باتری می شود؟

طبق تحقیقات، اگر همیشه باتری گوشی خود را به طور کامل شارژ کنید، فشار زیادی به آن وارد می شود. از طرف دیگر، تخلیه باتری نیز همین کار را انجام می دهد. بنابراین، بهتر است همیشه باتری را بین 20 تا 80 درصد شارژ نگه دارید تا عمر باتری به حداکثر برسد.

آیا شارژ سریع عمر باتری را کاهش می دهد؟

شارژ بی سیم

بسیاری از کاربران نیز نگران استفاده از شارژ سریع هستند. اما در واقع، برخلاف برخی از تبلیغات منفی و ترسناک، تاثیر منفی بارگذاری سریع آنقدرها که برخی از کاربران فکر می کنند نیست. در حالی که بدون شک شارژ سریع بیش از شارژرهای کم سرعت به باتری فشار وارد می کند، گوشی های هوشمند جدید برای کاهش این فشار طراحی شده اند.

به عنوان مثال، اگر گوشی شما 65 وات شارژ دارد، نیازی به استفاده از آن در هر زمانی با این سرعت نیست. در نتیجه 0 تا 50 درصد باتری گوشی خیلی سریع شارژ می شود اما برای ادامه مسیر با کاهش قابل توجه سرعت شارژ مواجه خواهید شد. این کار باعث کاهش گرمای تولید شده نیز می شود.

اخرین حرف

شارژ بی سیم

به طور کلی میانگین عمر باتری یک گوشی حدود 3 سال است، بنابراین اگر شما از آن دسته افرادی هستید که چندین سال از گوشی استفاده می کنید، توصیه می کنیم پس از چند سال باتری را تعویض کنید. بنابراین حتی اگر به طور مرتب از شارژ بی سیم یا شارژ سریع سیمی استفاده می کنید، لازم نیست زیاد نگران آن باشید.

اما در کل اگر می خواهید باتری را تا حد ممکن قوی نگه دارید، توصیه می کنیم همیشه سطح شارژ را بین 20 تا 80 نگه دارید، از طرفی بهتر است باتری را کاملا شارژ نکنید.

منبع: MakeUseOf

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا