آیا طول کابل USB روی کیفیت شارژ تأثیر می‌گذارد؟

از تلفن‌های هوشمند گرفته تا لپ‌تاپ، ما هر روز چندین دستگاه را شارژ می‌کنیم که بسیاری از آنها از کابل USB برای انتقال برق استفاده می‌کنند. اما آیا کابل USB طولانی تر منجر به کیفیت شارژ ضعیف تر می شود؟ این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

طول کابل مهم است؟

طول کابل USB می تواند بر میزان برقی که از یک سر به سر دیگر منتقل می کند تأثیر بگذارد، اما همه چیز به این سادگی نیست. اولاً، فقط به دلیل طولانی بودن کابل USB، نمی‌توانیم ادعای کاهش سرعت شارژ کنیم. اما قبل از ارائه توضیحات مفصل در مورد این موضوع، ابتدا باید در مورد اهمیت طول کابل صحبت کنیم.

وقتی جریان الکتریکی از سیم عبور می کند، جریان آزاد نیست. در عوض، جریان الکتریکی در واقع مقاومت سیم را برآورده می کند و در نتیجه انرژی را از دست می دهد. در نتیجه وقتی جریان الکتریکی به مقصد می رسد، ولتاژ آن معمولاً کمی کمتر از ولتاژ منبع است. اما مقاومت بالا و پایین سیم به عوامل متعددی بستگی دارد که به غیر از طول سیم می توان به سطح مقطع، دما و مواد مورد استفاده در ساخت سیم اشاره کرد.

کابل یو اس بی

هرچه سیم بلندتر باشد، جریان الکتریکی در مسیر خود با مقاومت بیشتری مواجه می شود. بنابراین کابل یک متری به طور طبیعی مقاومت کمتری نسبت به کابل دو متری از خود نشان می دهد. از طرفی همانطور که گفتیم دما یکی دیگر از عوامل مهم در این زمینه است و در نتیجه اگر مثلا گوشی خود را در محیط گرم شارژ کنید، مقاومت آن افزایش می یابد.

اما در این میان مقاومت سیم با سطح مقطع آن نسبت معکوس دارد. این بدان معنی است که هرچه سیم ضخیم تر باشد، جریان مقاومت کمتری خواهد داشت. اما سیم نازکتر مقاومت بیشتری نشان می دهد. در نهایت، ما نباید اهمیت مواد مورد استفاده برای سیم را فراموش کنیم. نقره کمترین مقاومت را دارد و پس از آن مس، طلا و آلومینیوم قرار دارند. بیشتر کابل‌های USB از مس استفاده می‌کنند زیرا از نقره ارزان‌تر است. البته برخی از آنها از آلیاژ مس برای افزایش استحکام استفاده می کنند.

به طور کلی باید بگوییم که بله، طول کابل USB در سرعت شارژ موثر است. اما آیا این افت ولتاژ قابل توجه است؟

کابل درست کن یو اس بی آیا بالاتر به معنای بارگذاری کندتر است؟

کابل یو اس بی

اگرچه طول کابل برای سرعت شارژ بسیار مهم است، اما در بین عوامل ذکر شده، سطح مقطع سیم بیشترین اهمیت را دارد. از آنجایی که افت ولتاژ در کابل یک واقعیت اجتناب ناپذیر است، شرکت ها معمولاً از ضخامت بیشتر برای سیم های بلندتر برای کاهش مقاومت استفاده می کنند. اما اگر این کار انجام نشود، چنین کابل هایی به طور قابل توجهی ولتاژ را کاهش می دهند. برندهایی که معروف نیستند معمولا این کار را برای کاهش هزینه ها انجام می دهند.

طبق استانداردهای ارائه شده توسط نهاد رگولاتوری USB-IF، افت ولتاژ کابل USB نباید بیش از 0.5 ولت باشد. این بدان معناست که اگر شارژر مورد نظر می تواند 3 آمپر و 5 ولت را تامین کند، در شرایط ایده آل گوشی باید 15 وات دریافت کند. اما با در نظر گرفتن افت 0.5 ولت، 13.5 وات برق مصرف می کنید. بنابراین، اگر قصد خرید کابل USB را دارید، توصیه می کنیم از محصولات شرکت های معروف انتخاب کنید.

نگران طول کابل نباشید یو اس بی خواهد شد؟

اگرچه از نظر فنی طول کابل USB تا حدی بر کیفیت شارژ تاثیر می گذارد، اما به عنوان یک کاربر و خریدار، نگران این مشکل نباشید. اکثر کاربران از کابل های USB یک تا دو متری استفاده می کنند و کسانی که می خواهند از کابل های بلندتر استفاده کنند باید به گواهی USB-IF و مارک های معروف توجه کنند.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا