آیا عرضه‌ی گلکسی S23 با تراشه‌ی اگزینوس اشتباه بزرگی است؟

سامسونگ سال هاست که پرچمداران خود را با دو تراشه عرضه می کند. معمولاً هر ساله تنها در چند کشور محدود مدل های مبتنی بر تراشه اسنپدراگون به دست مصرف کنندگان می رسد و در اکثر مناطق جهان مصرف کنندگان با مدل های مبتنی بر تراشه اگزینوس مواجه می شوند. این رویکرد برای سری گلکسی اس 22 نیز تکرار شد و این گوشی ها با اسنپدراگون 8 نسل 1 و اگزینوس 2200 عرضه شدند.

اگرچه سامسونگ برای طراحی و تولید تراشه های اگزینوس هزینه های زیادی را صرف می کند، اما در چند سال گذشته مشخص شده است که این شرکت چیزی برای گفتن در برابر کوالکام ندارد. در همین حال، برخی شایعات از کنار گذاشتن Exynos برای گلکسی S23 خبر می‌دادند، اما اکنون شایعه‌ای جدید خلاف این را نشان می‌دهد.

طی چند ماه گذشته، منابع مختلف اعلام کرده اند که گوشی های سری گلکسی اس 23 تنها با چیپست اسنپدراگون عرضه خواهند شد. به نظر می رسد بخشی از این مشکل به راندمان پایین ساخت تراشه های اگزینوس و بخش بزرگتر به نامشخص بودن آینده این تراشه ها مربوط می شود. افشاگرانی که موضوع کنار گذاشتن این تراشه برای سری گلکسی اس 23 را مطرح کردند، معتقدند که سامسونگ می خواهد چندین سال برای بهبود این تراشه ها وقت بگذارد.

گلکسی اگزینوس

اگرچه سامسونگ هنوز این موضوع را تایید نکرده است، اما چندی پیش کوالکام اعلام کرد که از سال آینده پرچمداران سامسونگ تنها از تراشه های این شرکت استفاده خواهند کرد. اما اکنون، همانطور که گفتیم، اخیراً گزارشی از راه‌یابی Exynos 2300 به سری Galaxy S23 منتشر شده است.

حتی اگر این شایعه صحت داشته باشد، این احتمال وجود دارد که تعداد زیادی از مدل ها بر اساس تراشه اسنپدراگون ساخته شوند. بر اساس گزارش های منتشر شده، به نظر می رسد حدود 70 درصد از مدل های سری S22 با اسنپدراگون 8 نسل 1 وارد بازار شده و تنها 30 درصد آن ها بر اساس Exynos 2200 هستند. شاید این رویکرد برای سری S23 نیز تکرار شود. اما در این بین سوالی که پیش می آید این است که چرا این 30 درصد از کاربران باید از تراشه ضعیف تری استفاده کنند؟

در سال های اخیر ضعف تراشه های اگزینوس با اعتراض گروه زیادی از کاربران مواجه شده است. اگرچه این کاربران مبلغ زیادی را پرداخت می کنند، اما در نهایت با تراشه ضعیف تری مواجه می شوند. هیچ یک از شرکت ها چنین رویکردی نداشته اند و این رفتار اصلا منصفانه نیست.

با توجه به سابقه سامسونگ در سال های اخیر، اگزینوس 2300 نمی تواند با اسنپدراگون 8 نسل 2 رقابت کند، لازم به ذکر است که بخشی از این موضوع به ضعف سامسونگ در طراحی تراشه برمی گردد و بخشی دیگر به مشکلات خط تولید تراشه سامسونگ مربوط می شود. به دلیل همین مشکلات بود که سرانجام کوالکام تصمیم گرفت همکاری با سامسونگ را متوقف کند و برای نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس و تراشه های پرچمدار بعدی به همکاری با TSMC روی آورد.

آیا عرضه‌ی گلکسی S23 با تراشه‌ی اگزینوس اشتباه بزرگی است؟

در حال حاضر حتی خود سامسونگ نیز بسیار کمتر از قبل از تراشه های اگزینوس استفاده می کند. از یک سو باید به گوشی های تاشو این شرکت اشاره کرد که از ابتدا با تراشه های اسنپدراگون در بازار حضور داشتند. همچنین سری گلکسی نوت متوقف شده و دیگر خبری از این گوشی ها نیست. بنابراین، سری گلکسی اس 23 تنها پرچمدارانی هستند که از تراشه های اگزینوس رده بالا استفاده می کنند.

در نهایت، اگر S23 واقعاً قرار است دوباره با تراشه اگزینوس وارد بازار شود، سامسونگ باید به این سؤال پاسخ دهد که اهدافش چیست؟ برند اگزینوس روز به روز ضعیف تر می شود و اگر مدیران سامسونگ بر ادامه استفاده از این تراشه ها اصرار داشته باشند، بدون شک این روند رای کاربران بیشتری را از بین خواهد برد. آیا بهتر نیست سامسونگ برای چند سال از این تراشه ها دست بکشد تا بالاخره اگزینوس به رقیب قدرتمندی برای اسنپدراگون تبدیل شود؟

منبع: SamMobile

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا