فناوری اطلاعات

آیا مانیتور با رفرش ریت بالا برای کاربران معمولی هم مناسب است؟

مانیتورهای مبتنی بر نرخ تازه سازی بالا معمولاً بین گیمرها بسیار محبوب هستند. اما همانطور که می دانید این روزها بسیاری از گوشی ها از صفحه نمایش با رفرش بالا استفاده می کنند و روز به روز بر تعداد مانیتورهای مبتنی بر این ویژگی افزوده می شود. بنابراین سوال این است که اگر گیمر نیستید، آیا یک مانیتور با رفرش بالا هنوز هم برای شما مناسب است؟

ویژگی های مانیتور با نرخ تازه سازی بالا

تمام پیکسل های روی صفحه نمایش به طور مداوم به روز می شوند تا آخرین محتوای ارائه شده توسط پردازنده را نشان دهند. پنل ها در فواصل زمانی معینی محتویات خود را به روز می کنند که به نرخ تازه سازی معروف است. نرخ تازه سازی یا نرخ تازه سازی تعداد دفعاتی است که تصویر صفحه را می توان در هر ثانیه تغییر داد و برای اندازه گیری این واحد هرتز استفاده می شود. یعنی اگر مانیتور بر اساس نرخ نوسازی 60 هرتز باشد، می توان آن را 60 بار در ثانیه به روز کرد و 90 هرتز یعنی 90 آپدیت در ثانیه و غیره.

مانیتور نرخ تازه سازی

اگر گیمر هستید و سیستم شما از قدرت سخت افزاری زیادی استفاده می کند، احتمالاً می توانید بازی ها را با سرعت بیش از 60 فریم در ثانیه اجرا کنید. برخی از گیمرهای حرفه ای وضوح و جزئیات بازی را کاهش می دهند تا نرخ فریم را افزایش دهند تا بازی مورد نظر روانتر شود. در این بین، اگر مانیتور شما 60 هرتز باشد، حتی اگر فریمور بازی را افزایش دهید، بهبود چندانی نخواهید دید.

در بین گوشی ها و تبلت ها، نمایشگرهای 90 هرتز و 120 هرتز به عنوان صفحه نمایش با تازه سازی بالا در نظر گرفته می شوند. اما در بین مانیتورها، کاربرانی که این مشکل برایشان اهمیت زیادی دارد، به دنبال مانیتورهایی با حداقل رفرش ریت 144 هرتز هستند. از سوی دیگر، مانیتورهایی مجهز به نرخ رفرش بالای 144 هرتز هستند که معمولاً بسیاری از گیمرهای حرفه ای از آن ها استفاده می کنند.

بسیاری از گیمرها با پدیده پارگی صفحه آشنا هستند. زمانی که فریمور بازی با نرخ رفرش نمایشگر مطابقت نداشته باشد، با این پدیده مواجه می شوید که خطوط عمودی عجیبی روی یک زبان مانیتور ساده ظاهر می شوند. مانیتورهای رفرش متغیر با استفاده از فناوری هایی مانند G-Sync و FreeSync این مشکل را حل می کنند. این نوع نمایشگرها به طور مداوم بر نرخ فریم دریافتی سیستم نظارت می کنند، به طوری که نرخ تازه سازی به طور همزمان افزایش و کاهش می یابد.

مانیتور غیر ضروری اما جذاب

مانیتور نرخ تازه سازی

آیا یک مانیتور با رفرش بالا برای کارهای عادی موثر است؟ منظور ما از نرمال مواردی مانند وبگردی، مدیریت فایل و موارد دیگری است که به سیستم فشار نمی آورد. اول از همه، حتی زمانی که کارهای معمولی را انجام می‌دهید، یک مانیتور با تازه‌سازی بالا می‌تواند سیستم را روان‌تر و سریع‌تر کند. چیزهایی مانند حرکت دادن نشانگر ماوس به سمت باز کردن برنامه‌ها با این مانیتورها جذاب‌تر هستند. تا زمانی که آن را امتحان نکنید متوجه چنین تفاوتی نخواهید شد و به خصوص وقتی به مانیتور 60 هرتز برگردید، این تفاوت بیشتر محسوس می شود.

همانطور که گفتیم، در چند سال اخیر بسیاری از گوشی ها با نمایشگرهایی با نرخ تازه سازی بالا عرضه شده اند. یکی از مهم ترین چالش هایی که این نمایشگرها برای مصرف کنندگان ایجاد می کنند، موضوع کاهش عمر باتری است. اما برای مانیتورهای دسکتاپ، این مشکلی ندارد. به طور کلی، اگر گیمر نیستید، اصلا نیازی به مانیتور با رفرش بالا ندارید، اما در هر صورت نمی توان مزایای آن را کتمان کرد.

هزینه مانیتورهای با نرخ تازه سازی بالا را کاهش دهید

مانیتور نرخ تازه سازی

زمانی این نوع مانیتورها بسیار گران بودند. اما اکنون که تعداد بیشتری از مانیتورهای رفرش 240 هرتزی در بازار وجود دارد، قیمت مانیتورهای 144 هرتزی نسبت به گذشته کاهش قابل توجهی داشته است. در زمینه مانیتور نیز باید به فناوری به کار رفته برای پنل اشاره کرد که نقش مهمی در قیمت دارد.

به عنوان مثال، مانیتورهای مبتنی بر پنل TN هنوز هم کمترین هزینه را دارند. این فناوری LCD بسیار قدیمی است و اگرچه در طول سال ها پیشرفت کرده است، اما هنوز چیزی برای گفتن در مورد دقت رنگ و زاویه دید وجود ندارد. به همین دلیل همیشه توصیه می شود برای خرید مانیتور حداقل یک مدل با پنل IPS خریداری کنید.

به طور کلی می توانید انواع مانیتورهای موجود در بازار را بر اساس پنل های مختلف بیابید که از نرخ رفرش بالا بهره می برند. پنل های VA بهترین کیفیت تصویر را به قیمت تاخیر ورودی ارائه می دهند. پنل های IPS تعادل خوبی بین این و کیفیت تصویر ایجاد می کنند. اما همانطور که گفتیم پنل های TN از نظر کیفیت تصویر بدترین عملکرد را دارند.

مانیتورینگ حضوری مانیتورها

مانیتور نرخ تازه سازی

با توجه به اینکه کاربران مختلف نیازهای متفاوتی دارند، باید اولویت های خود را هنگام خرید مانیتور تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر برای کارهای اداری به مانیتور نیاز دارید، پنل TN می تواند به خوبی نیاز شما را برآورده کند. اما اگر دقت رنگ بالا برای ویرایش فیلم و عکس برای شما مهم است، بهتر است یک مانیتور با پنل VA خریداری کنید.

اندازه و وضوح مانیتور نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک مانیتور 4K بخرید، برای استفاده از مدل با نرخ رفرش بالا باید هزینه بسیار بالایی بپردازید. اما در نهایت مانیتور یکی از محصولاتی است که بهتر است حضوری بررسی شود. این به شما امکان می دهد به راحتی ببینید که آیا اندازه، نرخ تازه سازی و دقت رنگ مطابق با انتظارات شما هستند یا خیر.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا