فناوری اطلاعات

آیا کامپیوتر در حالت Hibernate برق کمتری نسبت به حالت Sleep مصرف می‌کند؟

کاربران می توانند بین حالت هایبرنیت و خواب برای غیرفعال کردن رایانه یکی را انتخاب کنند. تفاوت های کلیدی بین این دو حالت وجود دارد، اما کامپیوتر در کدام حالت برق کمتری مصرف می کند؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

تفاوت بین حالت ها یک رویا و خواب زمستانی کامپیوتر

قبل از اینکه به بحث مصرف انرژی بپردازیم، باید بگوییم که چرا کامپیوترها در وهله اول از این دو حالت استفاده می کنند. در حالت خواب، کامپیوتر تمام داده های حیاتی را در رم ذخیره می کند و سایر قسمت ها خاموش می شوند. به همین دلیل کامپیوتر می تواند خیلی سریع از این حالت خارج شده و به حالت عادی خود بازگردد. به زبان ساده می توان حالت خواب را نوعی چرت سبک در نظر گرفت.

خواب زمستانی کامپیوتر

از طرفی در حالت Hibernation اطلاعات مهم روی هارد دیسک یا حافظه SSD ذخیره می شود. بنابراین با روشن شدن مجدد سیستم، داده ها به رم راه پیدا می کنند. از آنجایی که داده ها روی هارد دیسک قرار دارند، این قسمت از سخت افزار را نیز می توان به طور کامل خاموش کرد. اما با توجه به این مشکل، بوت شدن و خواب زمستانی کامپیوتر کمی زمان می برد.

به عنوان مثال، اگر می خواهید کامپیوتر را برای چند ساعت یا چند دقیقه ترک کنید، بهتر است سیستم را در حالت خواب قرار دهید. اما از طرفی اگر می خواهید قبل از خواب سیستم را به طور کامل خاموش کنید، استفاده از حالت خواب زمستانی را به شما توصیه می کنیم.

کامپیوتر در کدام حالت برق کمتری مصرف می کند؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، کامپیوتر به طور طبیعی در حالت خواب زمستانی برق کمتری مصرف می کند. اما تفاوت مصرف برق این دو حالت چیست؟ برای این کار می توانیم یک آزمایش ساده انجام دهیم. برخی از سوکت های هوشمند ولتاژ مصرفی دستگاه الکتریکی را نشان می دهند و از طریق آن می توان میزان مصرف برق کامپیوتر را در حالت های مختلف با هم مقایسه کرد.

در حالت روشن، سیستم مورد نظر بین 40 تا 100 وات برق مصرف می کند. در حالت خواب مصرف آن به حدود 4 وات می رسد. اما در حالت Hibernation مصرف کامپیوتر به 0.2 یا حتی 0 وات می رسد. همانطور که می بینید در حالت Sleep برق بسیار کمی مصرف می شود اما در نهایت در حالت Hibernate مصرف برق بسیار کمتر است. بنابراین، همیشه به جای خاموش کردن سیستم خود، از حالت هایبرنیت استفاده کنید تا مثلاً اگر برنامه هایی مانند فایرفاکس و فتوشاپ قبل از خاموش کردن سیستم خود باز بودند، پس از روشن کردن آن نیازی به باز کردن مجدد آن ها نباشید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا