آیفون 17 اولترا احتمالاً مجهز به تراشه‌ی 2 نانومتری A18 اپل خواهد بود

در حالی که TSMC در حال حرکت به سمت فناوری جدید و پیشرفته‌تر تولید تراشه GAAFET با لیتوگرافی 2 نانومتری است، طبق گزارش‌ها، اپل آماده‌سازی تجهیزات آزمایشی خود را برای ساخت پردازنده A18 با استفاده از فناوری جدید آغاز کرده است. تراشه 2 نانومتری A18 اپل ظاهرا برای اولین بار در سری آیفون 17 استفاده خواهد شد.

رسانه‌های تایوانی گزارش می‌دهند که اپل به تدریج جایگزین تجهیزات قدیمی تراشه‌سازی در کارخانه TSMC را آغاز می‌کند تا آماده تولید تراشه‌های مبتنی بر فناوری 2 نانومتری به موقع برای سری آیفون 17 در سال 2025 باشد. سال آینده، پردازنده A17 اپل با پردازنده TSMC عرضه خواهد شد. لیتوگرافی 3 نانومتری، بنابراین به نظر می رسد که فناوری ساخت 3 نانومتری یا حداقل نسل دوم آن برای سری آیفون 16 باقی بماند.

آیفون 17

در حالی که سامسونگ تولید تراشه های 3 نانومتری خود را با فناوری جدید ترانزیستور GAA آغاز کرده است، TSMC روند FinFET را برای تراشه های 3 نانومتری خود حفظ خواهد کرد. ظاهراً این شرکت قصد دارد از ترانزیستورهای GAA فقط برای تولید تراشه های مبتنی بر فناوری 2 نانومتری استفاده کند. بنابراین اپل می خواهد تجهیزات آزمایشی خود را برای این فناوری جدید آماده کند تا در روند تولید تراشه های جدیدش اختلالی ایجاد نشود و همه چیز طبق برنامه این شرکت پیش برود.

اپل برای تولید تراشه های جدید خود نیاز به استفاده از حدود 1250 دستگاه جدید دارد و تامین کننده تجهیزات آمریکایی Teradyne آماده است تا این دستگاه های جدید را در اختیار اپل قرار دهد. TSMC همچنین دارای پیشرفته ترین امکانات تولید آزمایشی برای این تراشه است و دستگاه های قدیمی تر که اپل در حال جایگزینی با تجهیزات مبتنی بر فناوری 2 نانومتری است به سایر سازندگان تراشه فروخته خواهد شد.

با عرضه سری آیفون 14، اپل برای اولین بار مدل های گوشی های خود را بر اساس نسل پردازنده دسته بندی کرد. آیفون 14 و آیفون 14 پلاس از پردازنده 5 نانومتری A15 اپل با پردازنده گرافیکی پنج هسته ای، مشابه آیفون 13 پرو مکس، استفاده می کنند. در همین حال، آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس به لطف تراشه جدید 4 نانومتری A16 که اپل به طور انحصاری برای مدل های برتر از سال 2022 در نظر گرفته بود، از قابلیت ها و قدرت بیشتری برخوردار شدند.

آیفون 17

با توجه به اینکه احتمالاً مدل‌های آیفون 16 همچنان از پردازنده‌های مبتنی بر فناوری 3 نانومتری استفاده می‌کنند، ممکن است اپل تصمیم بگیرد که تنها گوشی هوشمند آیفون 17 پرو مکس به چیپست جدید 2 نانومتری A18 در سری آیفون 17 مجهز شود. طبق شایعات، احتمال وجود آیفون وجود دارد. 17 Ultra به گوشی های پرچمدار این سری اضافه می شود که البته حقیقت این موضوع مشخص نیست.

منبع: چک کردن دفترچه یادداشت

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا