اتحادیه‌ی اروپا به‌زودی استفاده از شارژر USB-C را برای تمام محصولات اجباری می‌کند

به نظر می رسد اتحادیه اروپا در تلاش است تا شرکت هایی را که لوازم الکترونیکی باتری هوشمند تولید می کنند متقاعد کند که از شارژر USB-C برای همه محصولات خود استفاده کنند.

اتحادیه اروپا بار دیگر اقداماتی را برای یکپارچه‌سازی شارژرهای الکترونیکی انجام داده است و به زودی از شرکت‌ها می‌خواهد که شارژر USB-C را به عنوان روش استاندارد برای شارژ محصولات خود انتخاب کنند. این راه حل به طور همزمان به طور قابل توجهی از محیط زیست محافظت می کند و مصرف کنندگان مجبور نیستند از سیاست های شرکت های تولیدی پیروی کنند.

به عنوان مثال، این روزها اپل تنها شرکتی است که گوشی های خود را با پورت لایتنینگ عرضه می کند. مصرف کنندگان این شرکت علاقه چندانی ندارند، گوشی های آنها پتانسیل بهبود را دارد، بنابراین اعتراض چندانی نشان نمی دهند. در نتیجه، اپل همیشه از اتحادیه اروپا فرار کرده و بر استفاده از پورت لایتنینگ اصرار داشته است. اگر این سیاست جدید اتحادیه اروپا اجرا شود، مصرف کنندگان دیگر مجبور به استفاده از پورت لایتنینگ نخواهند بود.

در سپتامبر 2021، اتحادیه اروپا اعلام کرد که می خواهد شرکت های الکترونیک هوشمند را متقاعد کند که از یک استاندارد واحد به عنوان راهی برای شارژ تلفن های خود استفاده کنند. البته در ابتدا این راه حل فقط شامل گوشی ها و تبلت ها می شد، اما اخیرا با 43 رای مثبت و 2 رای منفی درخواست استفاده از همین استاندارد برای شارژ لپ تاپ، کنسول های بازی قابل حمل، دوربین و … را تایید کرد.

در حال حاضر می توان گفت که تقریباً هر گوشی اندرویدی موجود در بازار از درگاه USB-C استفاده می کند. البته برخی از گوشی های بسیار ارزان و مقرون به صرفه همچنان دارای پورت Micro-USB هستند اما روز به روز از تعداد آنها کاسته می شود. برخی از لپ تاپ ها در حال حاضر از این پورت استفاده می کنند. با این حال شرکت های زیادی هستند که باید این پورت را در محصولات خود قرار دهند که بزرگترین آنها اپل است.

اتحادیه‌ی اروپا به‌زودی استفاده از شارژر USB-C را برای تمام محصولات اجباری می‌کند

اتحادیه اروپا نگران است که مصرف کنندگان دائما شارژرهای مختلف را با استانداردهای متفاوت خریداری می کنند، زیرا این امر منجر به تولید تعداد زیادی شارژر برای محصولات مختلف توسط شرکت ها می شود که تأثیر منفی بر محیط زیست خواهد داشت. به همین دلیل است که برخی تصور می کنند برداشتن شارژر از جعبه گوشی تنها برای سود بیشتر بوده و نه برای حفظ محیط زیست، بلکه تاثیر مثبتی نیز بر این بخش داشته است، در غیر این صورت راه های بسیار آسان تری برای حفاظت از محیط زیست وجود دارد. شارژر یکی از آنهاست.

اجبار کاربران به استفاده از نوع خاصی از شارژر در برخی از پلتفرم ها نیز چندان جالب نبود. برخی از این مصرف‌کنندگان مجبورند به یک اکوسیستم بپیوندند، اما گاهی مجبورند در آن بمانند و از تصمیمات تولیدکننده پیروی کنند که انحصار خاصی در حوزه‌های مختلف دارد. این نه تنها باعث افزایش آلودگی می شود، بلکه می تواند هزینه های کاملاً اضافی را نیز به مصرف کننده تحمیل کند.

تصور کنید که سالانه حدود 500 میلیون شارژر تنها در اتحادیه اروپا ارسال می شود، به این معنی که بین 11000 تا 13000 تن زباله الکترونیکی در اروپا فقط به دلیل استفاده از شارژرهای مختلف تولید می شود. اکنون فقط بازارهای شلوغی که چندین برابر بزرگتر از اتحادیه اروپا هستند. استفاده از یک شارژر برای شارژ همه این دستگاه ها بسیار بهتر است. اگرچه گاهی اوقات این امکان پذیر نیست، اما قطعا در بدترین حالت بهتر خواهد بود.

البته این درخواست اتحادیه اروپا شامل محصولاتی نمی شود که برای استفاده از پورت USB-C خیلی کوچک هستند. به عنوان مثال، ساعت های هوشمند، دستبندهای سلامت و محصولات مشابه.

پارلمان اروپا نیز در مورد استفاده از شارژرهای بی سیم ابراز نگرانی کرد و از کمیسیون قاره ای خواست تا تصویب قانونی برای ممنوعیت استفاده از این دستگاه ها را بررسی کند. چرا که او معتقد است برخی شرکت ها از این روش استفاده می کنند تا از قانون جدیدی که قرار است تصویب شود، مصرف کنندگان را مجبور به استفاده از شارژرهای خود نمی کنند.

در ماه مه (یک ماه دیگر) پارلمان اروپا به نسخه اصلاح شده این طومار رای خواهد داد و باید دید نتیجه آن چه خواهد بود.

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا