اتحادیه‌ی اروپا به استفاده از USB-C در تمام گوشی‌های هوشمند رأی مثبت داد

بالاخره اتفاقی افتاد که اپل اصلا خوشش نیامد و اتحادیه اروپا تصمیم گرفت از پورت USB-C در تمامی گوشی های هوشمند استفاده کند.

همانطور که می‌دانید، اپل سال‌هاست که در برابر درخواست‌های مصرف‌کنندگان برای نصب پورت USB-C در گوشی‌هایشان مقاومت می‌کند، زیرا می‌خواهد آن‌ها را در به اصطلاح اکوسیستم خود قفل کند. در حال حاضر همه آیفون ها از پورت لایتنینگ برای شارژ و انتقال اطلاعات استفاده می کنند که به خوبی استاندارد USB-C نیست.

در همین راستا اتحادیه اروپا تصمیم گرفته تا وارد این مشکل شده و از اپل بخواهد که به جای لایتنینگ در گوشی های خود از پورت USB-C استفاده کند. اپل بارها مخالفت خود را با این موضوع به دلایل مختلف اعلام کرده است. مدت زیادی از تصمیم نهایی در این زمینه می گذرد اما بالاخره این اتفاق افتاد. کمیته بازار داخلی و مصرفی اروپا اخیراً به قانون بندر واحد برای همه محصولات هوشمند رأی داد.

دلیل اینکه می گوییم این خبر خوبی برای اپل نیست این است که در حال حاضر تنها شرکت آمریکایی در برابر قانون مقاومت می کند. تمامی شرکت های گوشی اندرویدی حتی برخی از محصولات مقرون به صرفه خود را به پورت USB-C مجهز کرده اند، اما اپل در گوشی های 1000 دلاری خود نیز از پورت لایتنینگ استفاده می کند. البته برخی از آیپدها از USB-C استفاده می کنند، اما گوشی های اپل همچنان همان پورت لایتنینگ کمتر شناخته شده را دارند.

البته این قانون جدید نه تنها در مورد گوشی‌های هوشمند، بلکه در مورد تمامی محصولات الکترونیکی هوشمند مانند تبلت، لپ‌تاپ، دوربین‌های دیجیتال، هدفون، گوشی، کنسول‌های بازی، اسپیکرهای قابل حمل و غیره نیز اعمال می‌شود و سازندگان باید بر اساس این قانون، همه این محصولات دارای یک پورت USB-C برای انتقال داده یا شارژ از یک تاریخ خاص هستند. البته در مواردی که محصول بسیار کوچک است، مانند ساعت هوشمند، شرکت ها می توانند از پورت متفاوتی استفاده کنند.

اتحادیه‌ی اروپا به استفاده از USB-C در تمام گوشی‌های هوشمند رأی مثبت داد

مقایسه ظاهر پورت USB-C (سمت چپ) با Lightning (راست)

نکته اینجاست که برخی از شرکت ها برای فرار از قانون تصمیم گرفته اند از شارژرهای مغناطیسی استفاده کنند. اما اتحادیه اروپا قصد دارد این کار را متوقف کند. زیرا تمامی شرکت ها موظف به رعایت این قانون هستند.

سوال مهمی که مطرح می شود این است که این قانون چه زمانی اعمال می شود؟ با توجه به اطلاعاتی که در حال حاضر در اختیار داریم، بعید است که آیفون 14 و گوشی هایی که قبلا در بازار ظاهر می شوند مشمول این سیاست جدید شوند. البته هر گوشی دیگری غیر از آیفون معمولا دارای پورت USB-C است، پس منظور ما اپل است.

پارلمان اروپا در ماه آینده باید رای جدیدی برای تصویب این پروژه برگزار کند که در صورت تایید، باید توسط مقامات بالاتر تایید شود. از آنجایی که قرار است آیفون ها در سپتامبر امسال رونمایی شوند، اپل قطعا طراحی آن ها را به پایان رسانده است و اگر هنوز این اتفاق نیفتاده است (که بعید است)، این شرکت آمریکایی ممکن است بهانه خوبی برای نداشتن پورت USB-C باشد. در آنها. تلفن ها. انتظارات خود را داشته باشید. اما از این پس هیچ یک از محصولات اپل با درگاهی غیر از پورت USB-C وارد بازار نمی شوند و این خبر بسیار خوبی است.

البته اتحادیه اروپا با سایر سیاست های اپل مشکل دارد. این شرکت آمریکایی همچنین اجازه دانلود اپلیکیشن های موجود در سیستم عامل خود را نمی دهد. موضوعی که سران این قاره را به شدت ناراحت کرد. تصمیماتی برای تغییر این سیاست گرفته شده است، اما اپل به شدت با همه آنها مخالف است. زیرا ارسال مجوز برای دانلود اپلیکیشن ها به منزله از دست دادن بیشتر درآمد اپل است. این شرکت حتی حاضر است برای حفظ سود خود جریمه بپردازد. بنابراین جنگ بزرگی بین اتحادیه اروپا و اپل در جریان است و ما نمی دانیم کدام یک از این دو کشور در نهایت موفق خواهند شد. در حال حاضر، به نظر می رسد که اپل در موقعیت برنده نیست.

منبع:PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا