اتحادیه‌ی اروپا شاید بتواند اپل را وادار کند سایدلود اپلیکیشن را بپذیرد

اتحادیه اروپا و پارلمان این قاره، طی جلسه ای در مورد فعالیت های دیجیتال، به این نتیجه رسیدند که این می تواند کاربران بی شماری از اکوسیستم اپل را خوشحال کند، زیرا این شرکت آمریکایی باید اجازه دانلود برنامه های کاربردی را در محصولات خود بدهد.

کاربران اپل مدت هاست که از این شرکت خواسته اند تا اجازه دانلود اپلیکیشن ها را در سیستم عامل این شرکت بدهد، اما هر بار به دلایل امنیتی، اپل آنها را متقاعد می کند که این کار نباید انجام شود. در حال حاضر هر اپلیکیشنی که می خواهید نصب کنید، این فرآیند دانلود و نصب باید از طریق Appostor انجام شود. حتی اگر از برنامه‌ها برای دانلود نرم‌افزار iOS استفاده می‌کنید، باز هم به مجوز اپ استور این شرکت نیاز دارید، در غیر این صورت نمی‌توانید این برنامه را روی گوشی خود دانلود کنید.

اتحادیه اروپا بارها به اپل هشدار داده است که باید به کاربران اجازه دانلود اپلیکیشن ها را بدهد، اما اپل حتی اجازه برگزاری نشست مشترک با پارلمان اروپا را به این اتحادیه نداده است. این دو کمیسیون هفته گذشته ملاقات کردند و به یک نتیجه مشترک رسیدند. در نتیجه مذاکرات بین دو کشور، قانونی به تصویب رسید که شرکت های تبلیغاتی، پیام رسان ها و فروشگاه های دیجیتال را ملزم به رعایت این قانون می کرد.

در صورت تصویب لایحه جدید که به عنوان لایحه جامع بازارهای دیجیتال شناخته می شود، اپل مجبور می شود اجازه نصب برنامه ها را از منابع خارج از Appostor بدهد، زیرا این یکی از شروط اصلی این لایحه است.

هر پلتفرمی که مشمول این سیاست می شود باید به کاربران خود اجازه دهد تا نه تنها از فروشگاه های مختلف، بلکه از هر منبعی اپلیکیشن هایی را روی گوشی خود نصب کنند که به آن همان دانلود جانبی می گویند. گوگل اکنون به کاربران خود اجازه می دهد تا اپلیکیشن ها را از هر منبعی روی گوشی خود نصب کنند. این امر امنیت سیستم عامل را به شدت کاهش داد، اما این تصمیمی بود که توسط خود کاربران گرفته شد و گوگل آنها را مجبور به این کار نکرد. اگر کاربران اندروید فقط برنامه های خود را از فروشگاه گوگل خود دانلود کنند، مشکلات امنیتی زیادی نخواهند داشت. در واقع یکی از عواملی که کاربران همیشه آن را برتری iOS نسبت به اندروید می دانستند، تصمیمی است که می گیرند. آنها با ورود به دنیای iOS محدودیت را یک علامت امنیتی می دانند و از آن استقبال می کنند اما در دنیای اندروید آزادانه و داوطلبانه امنیت خود را تهدید می کنند و گوگل را مقصر آن می دانند.

پلتفرم هایی مانند گوگل و اپل نیز به جای اینکه مستقیماً به جیب خود بروند، باید روش های پرداخت شخص ثالث را در اکوسیستم خود بگنجانند. مشکل ناشی از جنگ اخیر اپل و اپیک گیمز برنده نشد. همچنین این شرکت ها بدون اجازه کاربران مجاز به استفاده از اطلاعات شخصی خود برای مقاصد تبلیغاتی نخواهند بود. طبق قانون، برنامه‌های پیام‌رسان بزرگ مانند iMessage، WhatsApp و Facebook Messenger باید سطحی از همکاری را با پیام‌رسان‌های کوچک‌تر فراهم کنند. ما اکنون نمی دانیم این قانون جدید به چه معناست.

پس از بررسی قانونی، لایحه جامع بازارهای دیجیتال احتمالاً توسط اتحادیه اروپا و پارلمان این قاره تصویب می شود، اما قانون آن شش ماه پس از تصویب لازم الاجرا می شود. هر گونه نقض قانون توسط شرکت های مشمول این لایحه منجر به کاهش 10 درصدی حجم معاملات در دروازه بان می شود که اتحادیه اروپا آن را به عنوان یک پلت فرم کنترلی شناسایی کرده است. تکرار این امر معادل 20 درصد جریمه است و در صورت تکرار این تخلف احتمالا جریمه های سنگین تری به عنوان ممنوعیت خرید سایر شرکت ها تلقی می شود. باید دید اپل با این قانون جدید چه خواهد کرد.

شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ آیا فکر می کنید دانلود برنامه ها باید گزینه ای برای مردم باشد یا همان سیاستی را که اپل اتخاذ کرده است ترجیح می دهید؟

منبع: TechSpot

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا