فناوری اطلاعات

ادعای جنجالی؛ لذت کار با آیفون 60 هرتزی مثل گوشی اندرویدی 90 هرتزی است!

اگرچه اپل از صفحه نمایشی با نرخ رفرش 60 هرتز برای آیفون 14 و 14 مکس استفاده خواهد کرد، اما این شرکت آمریکایی راه حلی دارد که مرور منوهای مختلف این گوشی ها را همچنان لذت بخش می کند. راه حلی که گوشی های اندروید و اندروید از آن بی بهره اند.

توجه داشته باشید که این مقاله بر اساس نظر شخصی است و در نتیجه ممکن است همه با آن موافق نباشند.

قبل از شروع بحث، باید توجه داشته باشیم که نمی‌خواهیم از اپل به دلیل قرار ندادن نمایشگر تبلیغاتی 120 هرتزی در گوشی‌های ارزان قیمت خود دفاع کنیم. جایی که کاربران گوشی‌های اندرویدی می‌توانند با پرداخت 500 دلار یا در بسیاری موارد کمتر، گوشی‌هایی با نمایشگر 120 هرتزی دریافت کنند، این کمترین کاری است که کاربران اپل می‌توانند برای دریافت نمایشگر 120 هرتزی انجام دهند، در حالی که تقریباً 700 دلار یا حتی 900 دلار برای یک گوشی هزینه می‌کنند. و به نظر شخصی من، اپل با قرار ندادن ویژگی های خوب در گوشی های خود به کاربران خود بی احترامی می کند.

اما آنچه در این مقاله به آن خواهیم پرداخت این است که این شرکت آمریکایی چگونه می تواند کمبود نمایشگر 120 هرتزی در آیفون 14 را تا حد امکان برای کاربران خود جبران کند. حال چگونه این اتفاق می افتد و آیا حتی ممکن است یک گوشی با صفحه نمایش 60 هرتزی صاف باشد؟

اپل در سال 2017 آیپد پرو را طبق معمول معرفی کرد. اما این آیپد پرو هر چیزی جز این بود و برگ برنده جذابی داشت. نمایشگر تبلیغاتی 120 هرتز اکنون 5 سال از آن تاریخ می گذرد و کاربران آیفون مشتاقانه منتظر هستند تا شرکت آمریکایی از این نمایشگر برای گوشی های خود استفاده کند. اما این اتفاق نمی افتد.

البته اپل از این نمایشگر در گوشی های آیفون 13 پرو و ​​پرو مکس استفاده می کند. اما مشکل اینجاست که به نظر می رسد همین تصمیم برای سری آیفون 14 یعنی تجهیز تنها دو مدل پرو به نمایشگر 120 هرتزی گرفته شود. این در حالی است که بسیاری از افراد شناخته شده فناوری انتظار داشتند که این ویژگی در سال 2020 و در سری آیفون 12 مورد استفاده قرار گیرد.اما در این میان تنها راس یانگ به درستی پیش بینی کرد که اپل در سال 2021 از این فناوری استفاده خواهد کرد.

گوشی های اندرویدی اولین بار در سال 2017 شاهد نمایشگر 120 هرتزی در گوشی گیمینگ Razer بودند و بعداً در سال 2018 شاهد استفاده از آن در Ragphone ایسوس بودیم. در سال 2019، OnePlus وان پلاس 7 پرو را به عنوان اولین گوشی پرچمدار با صفحه نمایش 90 هرتزی عرضه کرد، بنابراین تعریف ما از لذت کار با صفحه نمایش کاملا تغییر خواهد کرد.

نمایش نرخ رفرش در گوشی های آیفون و اندروید. چرا نبود نمایشگر 120 هرتزی در آیفون 13 و 14 مشکل بزرگی نیست؟

شخصاً باید گفت که عدم وجود نمایشگر 120 هرتزی در آیفون 14 و 14 مکس می تواند عامل نگران کننده ای باشد، زیرا لذت کار با آیفون 13 پرو و ​​پرو مکس به لطف این نمایشگر LTPO دوچندان می شود، در حالی که در در عین حال مصرف انرژی آنها نیز به دلیل تغییر نرخ تجدید است.120 در 10 هرتز واقعا عالی است. اگر از تلفنی با صفحه نمایش 60 هرتزی استفاده می کنید، همانقدر که قدرتمند است، وقتی به تلفنی با صفحه نمایش 120 هرتز تغییر می دهید، همچنان متوجه تغییرات خواهید شد. حتی اگر آن گوشی آیفون 12 پرو مکس با نمایشگر 60 هرتزی باشد و گوشی دیگر گلکسی A53 با نمایشگر 120 هرتزی باشد.

اما ما در مورد زمانی صحبت می کنیم که هر دو گوشی را با نرخ تازه سازی 60 هرتز قرار دهیم. سپس متوجه می شویم که کار با آیفون لذت خاصی را به همراه دارد، با نرمی و روان بودن هیجان انگیز. یک چیز وجود دارد که باعث می شود آیفون با صفحه نمایش 60 هرتز کمی بهتر و روان تر از سایر تلفن های با نرخ تازه سازی مشابه کار کند. این را زمانی متوجه خواهید شد که همزمان از یک گوشی اپل و یک گوشی اندرویدی با نرخ تازه سازی 60 هرتز استفاده می کنید.

آیا در عمل نرخ رفرش 60 هرتزی در آیفون 13 و 14 به اندازه نمایشگر 90 هرتزی صاف خواهد بود؟

نمایشگر آیفون 60 هرتز

وب سایت منبع ادعا کرده است که کار با نمایشگر 60 هرتزی در آیفون 13 و 14 به اندازه کار با نمایشگر 90 هرتزی در اندروید دلپذیر خواهد بود. من می توانم با این جمله تا حدودی موافق باشم، اما فقط زمانی که یک گوشی ارزان قیمت با آیفون مقایسه شود. اگر یک پرچمدار یا یک پرچمدار مقرون به صرفه با صفحه نمایش 90 هرتزی را با آیفون مقایسه کنیم، قطعا تفاوت را احساس خواهید کرد، زیرا این گوشی اندرویدی سخت افزار خوب و قدرتمندی دارد و اجازه لرزش در حین کار را نمی دهد.

اما سوال اصلی اینجاست؛ چگونه لذت کار بر روی صفحه نمایش آیفون 60 هرتزی بیشتر از کار بر روی یک گوشی اندرویدی با همان نرخ تازه سازی است؟ آیا این افسانه ای است که برای تبلیغ محصولات اپل ایجاد شده است یا درست است؟

برای پاسخ به این سوال به سراغ گوگل و تاریخ می رویم. ما به گذشته نسبتاً دور برمی گردیم، یعنی قبل از سال 2019. زمانی که گوشی های اندرویدی غیر گیمینگ هنوز صفحه نمایش 60 هرتزی داشتند. سپس اگر یک آیفون را در کنار گوشی اندرویدی بگیرید و با آن کار کنید، در حین کار با آن نوعی لطافت احساس می کنید که این هم لذت دیگری بود. گوشی های اپل از اسکرول گرفته تا انیمیشن، باز و بسته کردن اپلیکیشن ها و… همیشه حس خاصی را به کاربر القا کرده اند که با کلمات قابل توصیف نیست.

بیایید مثال دیگری بزنیم. پنج سال قبل از معرفی آیفون X، هنوز هیچ گوشی اندرویدی وجود نداشت که بتواند از نظر ژست های حرکتی با آیفون رقابت کند. بنابراین به نظر می رسد که کاربران در حین کار با گوشی های اپل کمی نرمی و روان بودن را احساس می کنند، ربطی به نرخ رفرش ندارد، اما اینجا ظاهراً سیستم عامل iOS در پشت صحنه یک سری کارها را انجام می دهد.

به احتمال بسیار زیاد این شانس را داشته اید که یک گوشی اندروید و یک آیفون را در کنار هم قرار داده و تست کنید، و احتمالاً متوجه شده اید که وقتی می گوییم سیستم عامل و رابط کاربری آیفون آن را روان می کند و نه منظور ما، منظور ما چیست. با فرکانس بالا در رفرش؟

توضیح گوگل برای عدم روان بودن گوشی های اندرویدی چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، گوگل و تاریخچه می توانند پاسخ دهند زیرا در آیفون روان تر است. در رابطه با داستانی که در بالا به آن پرداخته شد، اکنون مناسب است به توضیح گوگل مبنی بر اینکه چرا یک گوشی اندرویدی 120 هرتز یا 60 هرتزی مانند آیفون با همان نرخ رفرش ریت روان نیست، بپردازیم؟

در جریان رونمایی از اندروید 12، سمیر اسمارت، معاون مدیریت محصول اندروید، حرف جالبی زد که قابل ذکر است. او گفت:

اندروید دارای بخش های زیادی است که سیستم عامل را همزمان مشغول می کند. این زمانی است که گوشی شما مشکل دارد. با رفع این مشکل توانستیم حرکات و انیمیشن ها را فوق العاده روان و روان کنیم.

آنچه اسمارت در پایان سخنان خود به آن اشاره کرد، کنترل دقیق اپلیکیشن های پس زمینه است که گوگل در اندروید 12 برای حل مشکل ذکر شده در ابتدای صحبت های اسمارت از آن ها استفاده می کند. مشکلی که باعث می شود گوشی دچار تاخیر یا تاخیر یا انجام کارها با لرزش چندباره شود. این مشکل هنوز 100% در اندروید حل نشده است و من خودم هنوز آن را می بینم. همچنین باید به یاد داشته باشید که لرزش هنگام اجرای یک گوشی 120 هرتزی هیچ ربطی به نرخ رفرش آن ندارد، بلکه مستقیماً به سیستم عامل و قدرت سخت افزاری باز می گردد.

آیا میزان نمونه گیری هنگام لمس صفحه نمایش بر نرمی استفاده از آن تأثیر می گذارد؟

در مورد نرخ نوسازی باید به یک موضوع مهم دیگر اشاره کرد. نرخ نمونه برداری لمسی همان ویژگی که باعث می‌شود هنگام تعامل با صفحه لمسی به اعمال شما واکنش نشان دهد. هرچه سرعت بالاتر باشد، صفحه نمایش سریعتر به لمس شما پاسخ می دهد. برای گوشی های گیمینگ این مقدار باید بسیار زیاد باشد زیرا کاربران باید بلافاصله پس از لمس صفحه نمایش واکنش نشان دهند.

در گوشی های معمولی فرکانس نمونه برداری هنگام لمس صفحه نمایش به 240 هرتز می رسد در حالی که در گوشی های گیمینگ این فرکانس روی 720 هرتز تنظیم شده است. به عبارت ساده، صفحه نمایش 720 بار تازه می شود تا یک لمس از شما دریافت کند. متأسفانه برخلاف بسیاری از شرکت های اندرویدی، اپل علاقه ای به افشای چنین جزئیات کوچکی در مورد گوشی های خود ندارد. اما می دانیم که نرخ نمونه لمسی در آیفون با نرخ رفرش 60 هرتز 120 هرتز و در آیفون با نمایشگر تبلیغاتی 120 هرتز 240 هرتز است که نسبت به بسیاری از گوشی های اندرویدی موجود در بازار کمتر است و به همین دلیل نمی توان به سوال ما پاسخ داد. یعنی نمی توان گفت که آیفون ها به دلیل نرخ نمونه لمسی نرم تر از اندروید هستند.

آیفون 14 و 14 مکس بدون نمایشگر 120 هرتزی نیز گزینه های خوبی هستند

نمایشگر آیفون 60 هرتز

باز هم نظر شخصی خودم را تکرار می کنم. اپل با تجهیز نکردن پرچمداران خود به قابلیت های پیشرفته ای که حتی دستگاه های اندرویدی مقرون به صرفه از آن استفاده می کنند، به کاربران خود بی احترامی می کند. بسیاری ممکن است نظر مشابه یا متفاوتی داشته باشند. همانطور که در ابتدای متن ذکر شد، این مقاله بر اساس نظر شخصی است.

حتی در میان کاربران خود اپل نیز دوگانگی وجود دارد. آنهایی که خواهان ویژگی های خوب هستند و آنهایی که از آنچه که دارند راضی هستند. صرف نظر از همه آنها، اپل چند سالی است که تمام توجه خود را معطوف به گوشی های پرو و ​​پرو مکس کرده است و سعی دارد با یک سری ویژگی های بیهوده مانند تجهیز مدل های استاندارد گوشی ها به بدنه شیشه ای و تشخیص چهره، کاربران را سرگرم کند. سنسور و بگذارید فرض کنند که او هم به این گوشی ها اهمیت می دهد. اما آیا واقعاً کسی بدنه شیشه ای را به صفحه نمایش 120 هرتزی ترجیح می دهد؟ این نیز می تواند یک موضوع بحث برانگیز باشد.

اپل تصمیم گرفت آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس را به صفحه نمایش 120 هرتزی مجهز کند، اما دو آیفون دیگر همچنان دارای نرخ رفرش 60 هرتز خواهند بود. اما جای نگرانی نیست. زیرا در مقایسه با سایر گوشی های 60 هرتزی موجود در بازار، عملکرد این گوشی ها روان و روان است و حتی اگر بخواهیم آنها را با گوشی های 90 هرتزی موجود در بازار مقایسه کنیم، به دلیل هماهنگی کامل سیستم عامل و سخت افزار آیفون، گوشی همیشه با بالاترین سرعت و کمترین لرزش کار می کند و در نتیجه باعث آزار کاربران نخواهد شد. با این حال، نمی توان انکار کرد که اگر این گوشی ها صفحه نمایش 90 هرتزی داشتند، چقدر زیباتر می شدند. به این ترتیب، تعادل بسیار خوبی بین قیمت، ویژگی های نرم افزار و عمر باتری وجود خواهد داشت. امیدواریم این روند حداقل در سال 2023 تغییر کند.

تا آن زمان، می‌توانیم به شما این اطمینان را بدهیم که یک آیفون با صفحه‌نمایش 60 هرتزی، حس بهتری نسبت به یک گوشی اندرویدی با نمایشگر 60 هرتزی خواهد داشت. ممکن است ذهن شما ناخودآگاه شروع به مقایسه یک پوند پنبه با یک پوند آهن کند، اما در دنیای اپل و اندروید، این ضرب المثل می تواند شکسته شود، تا جایی که حتی نویسنده مقاله ادعا می کند که نرمی و روان بودن اجرای یک آیفون 60 هرتزی می تواند به خوبی کار باشد. همچنین باید با یک تلفن اندرویدی 90 هرتزی خوب باشد.

تست ها و بررسی ها چه می گویند؟

در تست های انجام شده توسط وب سایت PhoneArena یک سری نتایج جالب به دست آمد که تا حدودی ادعای این وب سایت در مورد نرخ رفرش آیفون 14 را که در این مقاله به آن پرداختیم را ثابت می کند. نتایج به شرح زیر است:

  • گوشی های اندرویدی باید صفحه نمایشی با نرخ رفرش بالاتر داشته باشند تا حسی مشابه آیفون ها ایجاد کنند. (مشکلی نیست زیرا این مربوط به سیستم عامل است).
  • آیفونی مانند آیفون 14 با نمایشگر 60 هرتز سرعت و کیفیتی برابر با یک گوشی اندرویدی با نمایشگر 90 هرتز دارد (گزاره ای متناقض).
  • خرید آیفون 14 پرو یا 13 پرو (نه پرو مکس) فقط برای عمر باتری طولانی در حالت 120 هرتز چندان منطقی نیست زیرا آیفون 13 و احتمالاً 14 بدون این ویژگی عمر باتری بیشتری دارند. اما اگر ملاک شما گزینه های بیشتر است، قطعا خرید مدل پرو پیشنهاد می شود.

در نهایت باید اشاره کنیم که آیفون 13 در سه ماهه اول سال 2022 به پرفروش ترین گوشی اپل تبدیل شده است. بنابراین به نظر می رسد تعادل بین قیمت و مشخصات فنی همچنان مهم ترین عامل فروش در میان گوشی های اپل باشد. مشخصات فنی یا قیمت

شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ توجه داشته باشید که این مقاله تنها مروری بر یک ادعای بحث برانگیز بر اساس نظر شخصی است (و نه لزوما حقیقت محض) نوشته شده تا بتوانید نظر شخصی خود را در مورد آن در قسمت نظرات بیان کنید.

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا