ارزش بازار AMD برای اولین بار از اینتل بیشتر شد

ارزش بازار AMD برای اولین بار از اینتل بالاتر است. به طور خاص، AMD اکنون یک شرکت با 197.75 میلیارد دلار است که فاصله کمی با 197.24 میلیارد دلار اینتل دارد، اما توانست رتبه اول را به خود اختصاص دهد. دو روز پیش، AMD از تصاحب نهایی Xilinx Semiconductor با قراردادی 35 میلیارد دلاری خبر داد.

خرید این شرکت منجر به تبدیل 248.38 میلیون سهم به 428 میلیون AMD سهم جدید شد که مجموع سهام AMD به 1.628 میلیارد رسید. این یک دستاورد بسیار مهم برای شرکتی است که 6 سال پیش در آستانه ورشکستگی قرار داشت. اما در همان زمان حساس، این شرکت از معماری جدید Zen برای پردازنده های خود رونمایی کرد و به لطف راهکارهای مناسب، رقیب قدرتمندتری برای اینتل شد. اکنون این شرکت به قدری ثروتمند شده است که توانسته بزرگترین قرارداد تاریخ صنعت تراشه را امضا کند.

اینتل AMD

با وجود این پیشرفت، باید توجه داشت که اینتل در حال حاضر حدود 75 درصد از بازار پردازنده های x86 را در اختیار دارد. در همین حال، اینتل بیشتر از AMD درآمد کسب می کند و برای ششمین سال متوالی رکورد درآمد جدیدی را ثبت می کند. از سوی دیگر نباید از کارخانه های ارزشمند اینتل در کشورهای مختلف که هر کدام میلیاردها دلار ارزش دارند غافل شویم، در حالی که AMD برای تولید تراشه های خود از شرکت هایی مانند TSMC استفاده می کند.

با این حال، به طور کلی، افزایش قیمت سهام AMD نشان می دهد که بازار تا حد زیادی به رشد این شرکت خوش بین است. یکی از دلایل خوش بینی خرید شرکت مهم Xylenex است که در زمینه های مهمی مانند فضا، خودروهای خودران، ارتباطات 5G و گجت های هوشمند فعالیت می کند و اکنون AMD می تواند با استفاده از توانایی ها و تجربه این شرکت وارد بازارهای جدیدی شود. .

از نظر درآمد زایلنکس باید بگوییم که طبق آخرین گزارش مالی، این شرکت در سه ماهه سوم سال 2021 موفق به کسب درآمد 1 میلیارد دلاری شده است که نسبت به مدت مشابه در سال 2020 افزایش 26 درصدی را نشان می دهد. در همین حال، بخش PSG اینتل که رقیب مستقیم Xylenex است، در چند سال اخیر با چالش های زیادی روبرو بوده و Xylenex توانسته سهم قابل توجهی از سهم بازار اینتل را در این زمینه به دست آورد. AMD اعلام کرده است که اولین محصولات مبتنی بر فناوری این دو شرکت در سال 2023 و پس از نهایی شدن خرید Xylenex وارد بازار خواهند شد.

اینتل AMD

هزینه AMD در حال حاضر بیشتر از کوالکام است، اما انویدیا 662 میلیارد دلار هزینه دارد که بیشتر از مجموع اینتل و AMD است. مدیرعامل جدید اینتل اصلا از این وضعیت راضی نیست و بارها از تغییر استراتژی این شرکت خبر داده است. علاوه بر تهدید AMD، باید به اپل اشاره کرد که برای رایانه های جدیدتر خود به تراشه های خود روی آورد و پردازنده های اینتل را رها کرد.

منبع: notebookcheck

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا