اسنپدراگون 8cx نسل 3 حدودا 55٪ کندتر از M2 اپل است

نتایج تحلیل مقایسه ای نشان می دهد که نسل سوم تراشه اسنپدراگون 8cx مورد استفاده در لپ تاپ های ویندوزی حدود 55 درصد کندتر از تراشه Apple M2 است.

آخرین تراشه مبتنی بر ARM کوالکام که اغلب برای محصولات ویندوزی طراحی شده است، نسل سوم اسنپدراگون 8cx نام دارد که این شرکت به ویژگی ها و قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به نسل دوم مجهز شده است. با این حال، کوالکام در این زمینه با یک رقیب بسیار جدی روبرو است. اپل و تراشه های سری M این شرکت که فقط در محصولات اپل استفاده می شوند. در نتیجه نبرد بسیار حساس بین لپ تاپ های ویندوز و مک بوک مجهز به این تراشه ها، مصرف کنندگان بسیار مشتاق هستند که بدانند کدام محصول برنده این نبرد خواهد بود.

اما همانطور که نتایج اولیه این بنچمارک نشان می دهد، مشابه پردازنده های موبایل، به نظر می رسد اپل در این زمینه پیشتاز است، اما نه با اختلاف کمی، بلکه با اختلاف نسبتاً زیادی. طبق اطلاعاتی که ما داریم، نسل سوم اسنپدراگون 8cx حتی قادر به شکستن تراشه Apple M1 نیست، چه برسد به مقایسه آن با M2 که تراشه بسیار قدرتمندتری است.

نسل سوم اسنپدراگون 8cx در حال حاضر تنها در یک محصول به نام Lenovo ThinkPad X13s با قیمت 1200 دلار استفاده می شود. دلیل اصلی این امر این است که تراشه های کوالکام در حال حاضر به طور گسترده در دسترس سازندگان سخت افزار نیستند، بنابراین ما می خواهیم محصولات بیشتری را در دسترس داشته باشیم. اما لپ تاپ های دارای این تراشه در صورتی که مانند مثال بالا اجرا شوند از ویندوز به عنوان سیستم عامل پیش فرض استفاده خواهند کرد.

اسنپدراگون 8cx نسل 3 حدودا 55٪ کندتر از M2 اپل است

این لپ تاپ لنوو به تازگی وارد بازار شده و در نتیجه یکی از کاربران توییتر با نام SkyJuice فرصت تست آن را در بنچمارک Geekbench دید. البته ThinkPad X13s در آوریل امسال عرضه شد و همانطور که احتمالاً می توانید حدس بزنید، نتایج شگفت انگیز نبود. نتایج ثبت شده در Geekbench 5 نشان می دهد که این محصول یک لپ تاپ بسیار متوسط ​​به حساب می آید. البته اگر بخواهیم آن را با لپ تاپ مجهز به M2 مقایسه کنیم، باید بگوییم که یک لپ تاپ اقتصادی را در مقابل یک مدل رده بالا قرار داده ایم.

همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید، ThinkPad X13s با تراشه نسل سوم اسنپدراگون 8cx خود توانسته است 1111 امتیاز در بخش تک هسته ای و 5764 امتیاز در بخش چند هسته ای کسب کند. با این حال، نمایندگی اپل در این زمینه ها توانست به 1919 و 8928 برسد که تفاوت نسبتا زیادی را در عملکرد نشان می دهد.

به عنوان یک درصد، نسل سوم اسنپدراگون 8cx حدود 55 درصد کندتر از M2 در بخش چند هسته ای است. شاید عجیب به نظر برسد، اما عملکرد کوالکام حتی کندتر از نسل قبلی M1 اپل است. این تراشه برای اولین بار در سال 2020 به عنوان اولین تراشه سری M اپل معرفی شد. این نشان می دهد که صحبت های یکی از تحلیلگران که اپل در بازار لپ تاپ های مجهز به فناوری ARM سه نسل از رقبای خود جلوتر است، اصلاً خطاناپذیر نیست.

اسنپدراگون 8cx نسل سوم M2

او گفت: اپل حدود 90 درصد از سهم بازار لپ‌تاپ‌های مبتنی بر ARM را در اختیار دارد. زیرا تراشه های سری M این شرکت 2 یا 3 سال از رقبای خود جلوتر هستند. کوالکام در حال حاضر نزدیک ترین رقیب اپل است و با توجه به عکس های بالا می توانید وضعیت فعلی را مشاهده کنید.

کوالکام اخیراً گفته است که خرید Nuvia می تواند عملکرد تراشه های آن را در مقایسه با تراشه های سری M اپل بهبود ببخشد. متاسفانه به نظر می رسد کوالکام هنوز نتوانسته به کیفیت عملکردی که اپل در زمینه تولید تراشه دارد دست یابد. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. کوالکام در اواخر سال جاری، همزمان با معرفی تراشه اسنپدراگون 8 نسل 2، پیش نمایشی از نسل بعدی تراشه 8cx را منتشر خواهد کرد که گفته می شود رقیبی برای Apple M1 است نه M2. بنابراین به نظر می رسد که کوالکام راه زیادی برای رسیدن به اپل دارد.

البته اپل منتظر پیشرفت کوالکام نیست. این شرکت آمریکایی قطعاً نسل بعدی تراشه M2 را که احتمالاً M2 Max نامیده می شود، خواهد ساخت که گفته می شود اواخر امسال با فناوری ساخت 3 نانومتری TSMC به تولید انبوه خواهد رسید. یعنی زمانی که کوالکام بخواهد با M1 رقابت کند، اپل محصولی را عرضه می کند که کوالکام باید سه سال روی آن کار کند تا بتواند تراشه هایی با همان اندازه تولید کند.

آیا فکر می‌کنید کوالکام می‌تواند در آینده نزدیک تراشه‌ای تولید کند که بتواند از سری M اپل پیشی بگیرد؟

منبع: (Wccftech (1.2)

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا