اندروید 11 در مقابل iOS 14؛ سیستم عامل موبایل برتر 2020 کدام است؟

با انتشار رسمی iOS 14 و اندروید 11، تصمیم گرفتیم نگاهی به ویژگی های مختلف این دو سیستم عامل بیندازیم تا ببینیم گوگل و اپل چه ویژگی هایی را برای گوشی های خود در نظر گرفته اند و در نهایت کدام یک از این دو سیستم عامل بهتر شده است. نسبت به قبل.

در حال حاضر، از میان تمامی شرکت های فناوری، تنها مایکروسافت، اپل و گوگل برای طراحی سیستم عامل با هم رقابت می کنند. وقتی صحبت از سیستم عامل های موبایل می شود، گوگل و اپل اولین کسانی هستند که صحبت می کنند. هر دو شرکت سال ها برای ارائه یک سیستم عامل بالغ و غنی از ویژگی ها تلاش کرده اند و هر دو شرکت در نتیجه تلاش های خود نقاط قوت و ضعف خود را داشته اند.

نتیجه تلاش های اخیر دو شرکت بزرگ آمریکایی اندروید 11 و iOS 14 است که هر کدام از فرصت های بسیار متنوعی بهره می برند. خوشبختانه، کاربران آیفون می توانند در این فصل (پاییز) به سیستم عامل جدید ارتقا دهند، اما این روند برای گوشی های اندروید ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. علاوه بر این، این دو به تازگی معرفی شده اند و در مراحل اولیه هستند و ممکن است مدتی طول بکشد تا به ثبات برسند.

هدف این مقاله بررسی فرصت ها و پیشرفت های اضافه شده نسبت به مقاله قبلی است نه اینکه آنها را در عمل آزمایش کنیم. از آنجایی که اخبار زیادی در مورد قابلیت های هر دو سیستم عامل منتشر شده است، اطلاعات کافی برای این منظور در اختیار داریم.

نگاهی کوتاه به iOS 14 و Android 11

iOS 14 حدود 10 روز پیش با ویژگی های بسیار مفید معرفی شد. اپل در طراحی این نسخه تمام تلاش خود را به کار گرفت تا ویژگی ها و قابلیت هایی را اضافه کند که کاربران مدت ها منتظر دریافت آن بودند. دریافت این آپدیت ممکن است برای همه دارندگان آیفون کمی طول بکشد، اما اگر شما یکی از آنها هستید، مطمئن باشید که ارزش صبر کردن را دارد زیرا در شرف مواجه شدن با یک سیستم عامل جدید هستید.

از سوی دیگر، اندروید 11 را باید از نظر عملکرد یک سیستم عامل بالغ و شاید بالغ تر از iOS دانست. بنابراین، اگر آن را نصب کنید، تغییر انقلابی نسبت به قبل مشاهده نخواهید کرد. شکل و آیکون آن بسیار شبیه به اندروید 10 است و رابط کاربری آن تغییری نکرده است. اما گوگل به جای تمرکز بر زیباسازی سیستم عامل که معمولا توسط سازندگان گوشی های هوشمند با دستکاری اندروید خام انجام می شود، سعی کرده است تا سیستم اعلان ها، پیام ها، دسترسی ها و مواردی از این قبیل را بهبود بخشد.

اندروید 11 در مقابل iOS 14; فرصت های تازه

بهتر است به تفاوت اندروید 11 و آی او اس 14 بیشتر توجه کنید، در لیست زیر خلاصه ای از مهم ترین ویژگی ها و تغییرات iOS 14 و اندروید 11 را نسبت به قبل مشاهده می کنید.

iOS 14

 • ویجت های جدید قابل تنظیم
 • طراحی مجدد اپلیکیشن Apple Music
 • پخش خودکار به برنامه Apple Music اضافه شد
 • تصویر در تصویر
 • رابط کاربری فشرده برای تماس
 • امکان کتابخانه ای از اپلیکیشن ها برای دسته بندی هوشمند اپلیکیشن ها
 • یک برنامه شخص ثالث را به عنوان برنامه پیش فرض تنظیم کنید
 • جستجو بین برنامه ها
 • جستجو برای ایموجی
 • قفل نوردهی
 • اضافه شدن حالت عکسبرداری سریع برای فیلمبرداری سریع
 • مرکز کنترل دستگاه های هوشمند جدید اپل
 • امکان تصحیح پیام ها در اپلیکیشن Messages
 • و بسیاری امکانات دیگر

اندروید 11

 • حباب چت برای برنامه مسنجر
 • تماس ها را از سایر اعلان ها جدا کرده و در ردیف اول قرار دهید
 • مکان برنامه های پیشنهادی را به صفحه اصلی تغییر دهید
 • سیستم یکپارچه پرداخت و کنترل
 • دسترسی یکبار مصرف
 • ابزار ضبط صفحه نمایش داخلی
 • کنترل بهتر محتوای رسانه ها
 • پشتیبانی بهبود یافته از گوشی های تاشو
 • و بسیاری امکانات دیگر

زمانی که تا حدودی با مهم ترین ویژگی های این دو سیستم عامل آشنا شدیم، نگاه دقیق تری به آن ها خواهیم داشت تا ببینیم هر کدام چقدر تجربه کاربری را بهبود بخشیده اند.

صفحه اصلی

صفحه اصلی اندروید 11 نسبت به قبل تغییر چندانی نکرده است. با این تفاوت که اکنون یک خط اضافه شده است که برنامه های پیشنهادی را نشان می دهد و می توانید بدون نیاز به جستجو در منوی برنامه به آنها دسترسی داشته باشید. لازم به ذکر است که برنامه های پیشنهادی بر اساس استفاده شما به شما نمایش داده می شود. یکی دیگر از دلایل عدم تغییرات عمده در این نسخه، استفاده از امکانات خوب است. اندروید در این زمینه نیازی به تغییر ندارد و گوگل نیز با آگاهی از این مشکل مانور زیادی در این زمینه نداشته است.

مقایسه اندروید 11 و iOS 14

سمت چپ؛ اندروید 11 – سمت راست؛ iOS 14

با این حال، iOS 14 بزرگترین تغییر را در این زمینه می بیند. جایی که اپل بارها به خاطر این موضوع مورد انتقاد قرار گرفته است، سرانجام کوپرتینویی ها تصمیم گرفتند به این موضوع فکر کنند. حال در این صفحه دسته بندی های مختلف ویجت ها را می بینیم که قابلیت سفارشی سازی نیز دارند. اپل هنوز مانور زیادی در گجت انجام نداده است، اما زمانی که این کار را انجام دهد، حتی ممکن است از اندروید که سال ها از این گجت پشتیبانی می کند، پیشی بگیرد.

ابزارک برای iOS و اندروید

سمت چپ؛ اندروید 11 – سمت راست؛ iOS 14

ویجت های IOS 14 هم اکنون در سه اندازه صفحه نمایش موجود است و کاربر می تواند بنا به سلیقه خود آنها را در قسمت های مختلف قرار دهد. این گجت‌ها با قابلیت Smart Stacks نیز دسته‌بندی شده‌اند، بنابراین پرکاربردترین‌ها در اولویت هستند. با این حال، مانند تب مرورگر، کاربر می تواند با اسکرول به ابزارک های دیگر دسترسی پیدا کند.

مرکز کنترل

مرکز مدیریت IOS و Android

سمت چپ؛ اندروید 11 – سمت راست؛ iOS 14

در این قسمت سیستم عامل اپل تغییر چندانی نسبت به قبل به خود نمی بیند. اما در اندروید 11 شاهد تغییر در اعلان کنترل محتوای رسانه هستیم. همچنین می توانید خروجی صدا را در قسمت رسانه مشخص کنید. به طور کلی، ما نمی توانیم تغییرات ایجاد شده در این بخش را در هر دو سیستم عامل انقلابی بدانیم.

تنظیمات

منوی تنظیمات IOS و Android

سمت چپ؛ اندروید 11 – سمت راست؛ iOS 14

منوی تنظیمات شاید تنها قسمتی باشد که می توان گفت اصلا تغییر نکرده و همه چیز مثل قبل است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که منوی تنظیمات هر دو سیستم عامل نیازی به تغییر نداشت، زیرا همه چیز به بهترین شکل ممکن طراحی شده است.

مقایسه اندروید 11 و iOS 14

سمت چپ؛ اندروید 11 – سمت راست؛ iOS 14

ممکن است پس از فعال کردن حالت تاریک، تغییر قابل توجهی در رنگ تم مشاهده کنید. زمانی که هر دو رنگ خاکستری متفاوتی را روی صفحه نمایش اعمال می کنند. همچنین در iOS 14 در حالت تاریک شاهد تیره شدن یک سری والپیپرهای پیش فرض هستیم اما در اندروید چنین چیزی وجود ندارد.

منو از برنامه

منوی برنامه های iOS و اندروید

سمت چپ؛ اندروید 11 – سمت راست؛ iOS 14

iOS هرگز طرفدار منوی این اپلیکیشن نبوده است، اما اکنون می توان گفت که اپل موضع خود را در این زمینه تغییر داده است. کاربران IOS 14 در حال حاضر یک منوی برنامه دارند که شامل همه برنامه ها است. حتی برنامه هایی که ممکن است نخواهید حذف کنید، اما ترجیح می دهید در صفحه اصلی نباشند.

با این حال اندروید سال هاست که از منوی اپلیکیشن استفاده می کند و کاربر می تواند تغییرات زیادی در آن اعمال کند. منوی اپلیکیشن اندروید 11 قبلا تغییر نکرده است و همه چیز برای کاربران نسخه های قدیمی کاملا آشنا خواهد بود. البته این در صورتی است که سازنده گوشی های اندرویدی تغییرات خاصی روی آن اعمال نکند. زیرا توضیحاتی که می خوانید مربوط به نسخه خام اندروید است که به صورت پیکسلی موجود است.

رابط دوربین

مقایسه اندروید 11 و iOS 14

سمت چپ؛ اندروید 11 – سمت راست؛ iOS 14

در نهایت به دوربینی می رسیم که در هیچ سیستم عاملی تغییر چندانی نکرده است. در حال حاضر ضعفی در رابط دوربین گوشی های اندروید یا iOS احساس نمی کنیم و همه چیز در بهترین جای ممکن قرار دارد.

به طور کلی بزرگترین تغییرات اندروید نسبت به نسخه های قبلی حباب های موجود در پیام رسان است که مکالمات را از سایر اعلان ها جدا می کند و آنها را اولویت بندی می کند، ابزار داخلی برای گرفتن صفحه نمایش و کنترل محتوای رسانه. از سوی دیگر، iOS دارای ویژگی های گسترده ای مانند ابزارک ها، امکان پین کردن پیام ها در اپلیکیشن Messages، تصویر به تصویر و کتابخانه ای از برنامه ها است. به نظر می رسد اپل پیشرفت بیشتری داشته است، اما برخی از ویژگی های جدید آن برای مدت طولانی در گوشی های اندرویدی وجود داشته است.

با تمام این تفاسیر، نظر شما در مورد دو سیستم عامل اندروید 11 و آی او اس 14 چیست؟ به نظر شما کدام یک از این دو می تواند به بهترین وجه نیاز مصرف کنندگان را برآورده کند؟

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا