اخبار مشتریان

انسولین هست یا نیست؟ | دکتر رضا غیاثوند

فصل های جدید

داستان ترسناک دو کلمه ای: انسولین نیست. این توییت از طرف یکی از کاربران فضای مجازی بود که طی 48 ساعت گذشته نوشت موضوع انسولین در داروخانه ها داغ است. در چند روز گذشته ، افرادی که دیابت دارند یا یک بیمار دیابتی در اطراف خود دارند ، می گویند انسولین وجود ندارد و در مورد مسائل روحی و روانی آنها می نویسند که چرا داروهایی برای تزریق و کنترل بیماری خود ندارند. این مسئله خبرساز شد و نگرانی های پنج میلیون دیابتی کشور را ایجاد کرد. هشتگ غیر انسولین بیش از 48 ساعت داغ است و کاربران در مورد کمبود انسولین و مشکلات احتمالی صحبت می کنند.

داستان چیه؟

به نظر می رسد که مشکل اصلی بیماران دیابتی کمبود انسولین نیست ، بلکه کمبود انسولین آنالوگ یا قلم است. دو نوع انسولین در بازار وجود دارد. یکی قلم یا آنالوگ ، که محبوب و آسان تزریق می شود و از خارج از کشور وارد می شود و دیگری انسولین انسانی تولید شده توسط ایرانی ها. اگرچه تزریق مجازات انسولین راحت تر است ، اما به این معنی نیست که انسولین وجود ندارد و فقط کار دیابتی ها را دشوارتر می کند. زیرا انسولین قلم تزریقی بسیار راحت تر است. از سال گذشته ، با تولید انبوه انسولین در کشور ، واردات انسولین در قلم قطع شد تا بیماران مجبور به استفاده از نوع ایرانی شوند و همزمان ، این اصرار هشدار داده شد. اصرار FDA ، همراه با تحریم ها و قاچاق معکوس و هزاران مشکل دیگر در بازار دارو ، امروز منجر به کمبود انسولین قلم شده است. اما این بدان معنا نیست که انسولین وجود ندارد.

در مصاحبه ای ، اسدالله رجب ، رئیس انجمن ملی دیابت ، در پاسخ به س reportال خبرنگار در مورد اینکه چرا انسولین وجود ندارد ، با س :ال دیگری پاسخ داد: “آیا شما در این مدت شخصی را دیدید که انسولین به بدن او برخورد نکرد؟” وی در پاسخ به این سال که اگر من در داروخانه دیابت می کردم انسولین دریافت نمی کند ، گفت: “چرا نه؟ برو آن را تهیه کن! آنها ممکن است نسخه و مارک مورد نظر شما را نداشته باشند ، شما به دکتر می روید و می گویید:” دکتر عزیز! ” آنها نسخه ای را که به من داده اید ندارند ، دکتر نسخه شما را تغییر می دهد و از همان داروخانه انسولین دریافت خواهید کرد. ما دو نوع انسولین داریم ؛ زود و دیر ، با مارک های مختلف. حالا اگر کسی کارخانه انسولین نداشته باشد ، شما می توانید کارخانه دیگری بخرید. “چرا این همه کار را سخت می کنی؟”

“دقیقاً انسولین چیست؟” وی در پاسخ به سوالی در مورد انسولین گفت. انسولین یک ماده حیاتی برای یک فرد دیابتی است. یعنی اگر چند روز به بیمار نرسد ، می میرد و جان او در خطر است. آیا تابحال شنیده اید کسی با کمبود انسولین مشکل داشته باشد؟ “خوشبختانه نه”. بنابراین ، این آشفتگی چیست؟ این سوال توسط خبرنگار “شرق” پرسیده می شود و دکتر راجب پاسخ می دهد: “من نمی دانم! من هم ماندم. در هر صورت ، رسانه ها باید مردم را آرام کنند. اکنون آنها می گویند تاجی وجود دارد و دیابتی ها می میرند ، بیمار استرس دارد و حالا بیایید بگوییم انسولین ندارد ، اما دارد. به عبارت دیگر ، ما یک سال است انسولین کم داریم. آیا دو روز به یاد داریم؟ اما نوع داخلی که از نوع انسانی است در کشور تولید می شود. یک سال پیش ، با سقوط انسولین آنالوگ ، ما علاوه بر 300 سازمان غیردولتی نامه ای به رئیس سازمان ملل نوشتیم و گفتیم که واردات انسولین دشوار است به دلیل تحریم ها یا هر چیز دیگری. “منظور من این است که یک سال است این مشکل وجود دارد و خوشبختانه کسی به دلیل انسولین فوت نکرده است.” راجب گفت: “بله ، وضعیت ما در حال حاضر بحرانی نیست.” بله ، ما کمبود داریم انسولین خارجی ، اما ما می خواهیم لباس خود را بپوشانیم فقط از مارک خارجی خود استفاده کنید؟ دوست داروی حیاتی است. این کار را با زندگی بیماران دیابتی انجام ندهید. سرنگ ، قلم و پمپ ها ابزاری برای تزریق انسولین هستند. در نتیجه ، کلمه انسولین نادرست است. زیرا انسولین های تولید داخل را می توان با قلم نیز تزریق کرد. بنابراین ، درست تر است که بگوییم انسولین آنالوگ (تولید خارجی) کم است. ما معتقدیم که فقط یک پزشک می تواند نوع انسولین بیمار را به عنوان یک متخصص تعیین کند. وی افزود: خوشبختانه انسولین در حال حاضر در كشور تولید می شود و اگر این محصولات خانگی نبود ، با مشکلات اساسی تری در كنترل قند خون افراد دیابتی روبرو می شدیم.

تقصیر تحریم هاست

مدت هاست که مشکل کمبود دارو برای بیماران دیابتی مشکل این بیماران است. مشکلی که باعث شد 300 متخصص غدد درون ریز یک ماه پیش در نامه ای به رئیس جمهور به این موضوع بپردازند. در بخشی از این نامه آمده است: “در ایران ، بیش از پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند ، از این تعداد بیش از 600000 نفر به تزریق انسولین روزانه و بیشتر ، اندازه گیری قند خون با نوارهای تست قند در خانه برای تنظیم انسولین و پیشگیری از افت قند خون مکرر کشنده است. فقدان هر یک از آنها بیماران را در معرض خطر جدی کاهش قند خون ، از دست دادن هوشیاری و خطر مرگ در کوتاه مدت و در طولانی مدت با عوارضی مانند قطع عضو ، تصادف قرار می دهد. ما متوجه شده ایم که این گروه در صورت ابتلا به بیماری کرونر قلب بسیار بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند و در بحران کرونر توجه به بیماران دیابتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. متأسفانه در ماه های اخیر بیماران در سراسر کشور با بسیاری از مشکلات دسترسی به این دو نیاز حیاتی. علیرغم اطلاعات و مکاتبات مکرر بین انجمن های دیابت کشور و کارمندان بانک مرکزی و وزارت سلامتی در مورد کمبود شدید این دو محصول ، متأسفانه نه تنها بهبود نیافته است ، بلکه به نظر نمی رسد حساسیت این مشکل به طور موثر برای کارمندان ارشد توضیح داده شود. “به فکر حل این مشکل باشید.” اکنون ، طبق گفته رئیس سازمان غذا و دارو ، برای حل این مشکل ، با دریافت کد ملی ، قلم انسولین یا همان آنالوگ در اختیار بیمارانی قرار می گیرد که طبق راهنمایی پزشک ترجیح می دهند از این نوع انسولین استفاده کنند. محمدرضا شنازاز با بیان اینکه این کمبود انسولین قلم عرضی است ، تصریح کرد: با ترخیص دو محموله از گمرک ، این هفته قلم انسولین در داروخانه های منتخب توزیع می شود و محموله های بعدی به تدریج وارد می شوند. وی همچنین گفت که در آینده انسولین قلم در سهمیه ها و “مطابق با قانون ملی بیمار” توزیع می شود تا “آنها از دریافت آن نگران نباشند”. وی دلیل تأمین سهمیه انسولین قلم را مدیریت بهینه توزیع این دارو تشریح کرد و افزود: بیماران می توانند با مراجعه به داروخانه های منتخب انسولین خود را تهیه کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه قلم انسولین یکی از باارزش ترین داروهای وارداتی در کشور است ، گفت: کمبودهای متقابل فقط در قلم انسولین وجود دارد و دلیل آن مشکلات ناشی از تأمین ارز و انتقال به شرکت های خارجی به دلیل تحریم های غیرانسانی. ” این ملت ایران است.محمدرضا شن ساز گفت: امروز دو محموله از انواع مختلف قلم انسولین از گمرک ترخیص شده و در این هفته با توجه به تعداد بیماران در سراسر کشور ، بین داروخانه های منتخب توزیع می شود. محموله های بعدی این دارو نیز در فواصل زمانی وارد کشور می شود. وی دلیل تأمین انسولین را به عنوان سهمیه ، مدیریت بهینه توزیع آن دارو توضیح داد و افزود: بیماران می توانند با مراجعه به داروخانه های منتخب انسولین خود را بدست آورند. معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: این تحریم ها مشکلات زیادی را برای واردات برخی داروها و تجهیزات پزشکی ایجاد کرده است و گاهی اوقات واردات انسولین قطع می شود. ما به بیماران توصیه می کنیم از بطری های انسولین و NPH منظم به جای قلم استفاده کنند که تفاوتی با انسولین قلم ندارد و به جای قلم به طور گسترده در بازار موجود است. وی اظهار داشت: با توجه به اختلاف بسیار زیاد قیمت این دارو در خانه نسبت به سایر کشورهای منطقه ، انشاالله در آینده ای نزدیک این دارو طبق کد ملی بیمار توزیع می شود تا دیگر احساس نکنند مربوط به آماده سازی آنها “. طبق اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو ، به گفته شانزاز ، انواع قلم های این دارو تا پایان سال آینده در تولید و نیاز کشور حذف می شود.

منبع :
https://drghiasvand.com/%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA-%DB%8C%D8%A7-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/
تاریخ انتشار :
2020-10-20 08:54:04

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا