انویدیا ظاهرا دیگر به دنبال تصاحب شرکت Arm نیست

خرید Arm توسط انویدیا یک ناامیدی بزرگ در دو سال گذشته بوده است. بلومبرگ اخیرا گزارش داد که انویدیا در حال آماده شدن برای لغو قرارداد 40 میلیارد دلاری است. فایننشال تایمز اکنون به نقل از سه منبع آگاه می گوید که این معامله روز دوشنبه به پایان رسید.

اگر این معامله نهایی شود، رکورد جدیدی در صنعت تراشه ثبت خواهد شد. اما ترس از سوی رگولاتورها در کشورهای مختلف در نهایت باعث شد تا مدیران انویدیا شرکت را رها کنند و دیگر به دنبال خرید Arm نباشند. برای کسانی که با این شرکت و اهمیت آن آشنا نیستند باید بگوییم که آرم مهمترین طراح معماری تراشه های موبایل است که با استفاده از سیاست های خنثی توانسته پروژه های مرتبط با تراشه های مختلف را در اختیار شرکت های رقیب قرار دهد. اگرچه انویدیا گفته است که پس از تصاحب به این کار ادامه خواهد داد، اما قانونگذاران نگران هستند و برخی می گویند انویدیا در آینده نزدیک منافع خود را در اولویت قرار خواهد داد و رقبای خود را با مشکل مواجه خواهد کرد.

Nvidia Arm

لازم به ذکر است که معماری Arm تنها در گوشی های هوشمند کاربرد ندارد و حتی شرکتی مانند اپل از تراشه های مبتنی بر معماری این شرکت برای انواع گجت ها استفاده می کند. یکی از بندهای قرارداد خرید Arm بیان می‌کند که انویدیا در صورت عدم موفقیت در نهایی کردن انتقال، باید تا 1.25 میلیارد دلار جریمه به آرم، مالک SoftBank بپردازد. از طرفی به دلیل شکست این معامله ظاهرا سافت بانک قصد دارد سهام آرم را در بورس عرضه کند تا سهامی عام شود.

در سال 2020 که انویدیا خبر خرید Arm را داد، قیمت سهام این شرکت به میزان قابل توجهی افزایش یافت، اما در هفته های اخیر که خبر خوبی از این انتقال مالکیت نبود، ارزش سهام انویدیا کاهش یافت. به طور کلی، نهایی نشدن معامله مورد استقبال شرکت هایی مانند اپل، کوالکام، سامسونگ و سایر رقبا قرار می گیرد که به طور گسترده از معماری های طراحی شده توسط Arm استفاده می کنند.

همچنین با توجه به حساسیتی که به شرکت آرم دارد، مالک آن چاره ای جز عرضه سهام این شرکت ندارد، زیرا هر شرکتی که بخواهد آرم را تصاحب کند با مشکلات مشابه ناظران کشورهای مختلف مواجه خواهد شد.

منبع: 9To5Mac

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم
دکمه بازگشت به بالا