انویدیا ماه جاری از معماری جدید پردازنده‌های گرافیکی رونمایی می‌کند

انویدیا قصد دارد تا اواخر این ماه نسل جدید معماری GPU را در کارت های گرافیک خود معرفی کند. در حال حاضر، کارت‌های گرافیک سری RTX 30 از پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر معماری Ampere استفاده می‌کنند.

البته معرفی این معماری جدید به معنای معرفی کارت های گرافیک سری RTX 40 در همان رویداد نیست. به طور مشخص در مورد معماری Ampere، انویدیا ابتدا آن را برای مراکز داده معرفی کرد و چند ماه بعد کارت گرافیک های سری RTX 30 وارد شدند و همیشه بین معرفی یک معماری جدید و معرفی نسل جدید گرافیک فاصله وجود دارد. کارت ها البته این فاصله برای سری RTX 20 تنها یک هفته بود، یعنی لزوماً نباید چندین ماه منتظر بمانیم.

در این بین باید به شایعات مربوط به توسعه کارت گرافیک های قدرتمند RTX 4080 و RTX 4090 اشاره کرد که گفته می شود RTX 4090 حتی نسبت به RTX 3090 Ti نیز ارتقاء قابل توجهی خواهد داشت. به گفته مدیرعامل انویدیا، به نظر می رسد پس از عرضه سری RTX 40، تولید و عرضه سری RTX 30 ادامه داشته باشد. طبق بیانیه رسمی انویدیا، این شرکت بیش از نیاز خود در بازار کارت گرافیک تولید کرده است، بنابراین چاره ای جز بهره برداری از این رویکرد ندارد.

طی چند سال گذشته به دلیل افزایش تقاضا، قیمت کارت‌های گرافیک افزایش چشمگیری داشته است، اما در حال حاضر قیمت این قطعات کاهش چشمگیری یافته است. دلیل اصلی کاهش تقاضا برای کارت گرافیک کاهش بازار ارزهای دیجیتال و در نتیجه تعداد ماینرها بسیار کمتر از قبل است.

کنفرانس سالانه انویدیا از 28 تا 31 سپتامبر برگزار می شود و باید دید در این چند روز به غیر از معرفی نسل جدید پردازنده های گرافیکی این شرکت چه اخبار و اطلاعاتی ارائه خواهد شد.

منبع: The Verge

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا