فناوری اطلاعات

انویدیا می‌گوید دوران کاهش قیمت گرافیک‌ها دیگر گذشته است

کارت های گرافیک در حال حاضر نسبتا گران هستند و به نظر می رسد که انویدیا تغییری در این شرایط ایجاد نخواهد کرد.

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که قیمت کارت‌های گرافیک سری RTX 40 کاهش نخواهد یافت. معرفی کارت گرافیک های RTX 4080 و RTX 4090 خبر خوشحال کننده ای بود، اما دانستن اینکه انویدیا قصد دارد آنها را با قیمت 1200 (مدل 16 گیگابایتی – مدل 12 گیگابایتی 900 دلار) و 1600 دلار به فروش برساند، جذابیت آنها را کاملا کاهش داد. این قیمت ها بالا به نظر می رسند، اما به گفته جنسن هوانگ، ما به وضوح باید به آن عادت کنیم.

هوانگ در مصاحبه‌ای که پس از این رویداد برای افشای کارت‌های سری RTX 40 انجام شد، به صراحت گفت: «قانون مور دیگر وجود ندارد. […] تراشه 12 اینچی اکنون بسیار گرانتر از قبل شده است و دوران کاهش قیمت گرافیک به پایان رسیده است. یعنی از این به بعد باید به قیمت های نجومی در بازار پردازنده گرافیکی عادت کنیم.

قانون مور بیان می کند که باید تعادلی بین عملکرد پردازش سیستم و هزینه آن وجود داشته باشد. اما هوانگ معتقد است با افزایش قابل توجه قیمت تمام شده قطعات، دیگر نمی توان طبق این قاعده عمل کرد. از طرفی مشکل دیگری هم وجود دارد. همزمان با عرضه سری RTX 30، استخراج و استخراج ارزهای دیجیتال به گونه ای افزایش یافت که یافتن یک کارت خوب با قیمت مناسب در بازار غیرممکن بود. پس از کاهش استخراج ارزهای دیجیتال، بسیاری از کارت‌های با قیمت مناسب وارد بازار شده‌اند، اما انویدیا و شرکای آن همچنان در فروش گرافیک با مشکل مواجه هستند.

با ورود سری RTX 40، توجه از RTX 30 دور شد، اما انویدیا این کارت ها را به قدری نجومی قیمت گذاری کرد که مردم همچنان تمایل به خرید مدل های قدیمی دارند. کارت هایی که در واقع هنوز عملکرد خوبی دارند. حال باید دید نتیجه این اقدام انویدیا چه خواهد شد زیرا با خرید سری RTX 30 ممکن است کاربران تمایلی به خرید سری RTX 40 نشان ندهند و این بدان معناست که این روند قیمت گذاری ممکن است برای خود تکرار شود. گرافیک های نسل بعدی انویدیا

منبع: گرایش های دیجیتال

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا