اپل از کارگردان فیلم طنز ابرقهرمانی Apple-Man شکایت کرد

اپل به عنوان سودآورترین شرکت جهان، پرونده های قضایی زیادی دارد که بیشتر آنها مربوط به ثبت پتنت های این شرکت است. اما این بار با اقدامی جالب، این شرکت فناوری از یک کارگردان اوکراینی به دلیل سوء استفاده از برند این شرکت به نام فیلمش شکایت می کند.

لازم به ذکر است که اپل شکایات عجیب و غریب زیادی از این دست دارد، از جمله شکایت از یک سرویس تعمیر گوشی هوشمند نروژی، شکایت یک افشاگر چینی و شکایت از یک فروشگاه مواد غذایی در مورد استفاده از لوگوی گلابی شکل. اما حالا کارگردان اکشن کمدی «Apple-Man» در دام تیم حقوقی اپل افتاده است. در سال 2020، کارگردان اوکراینی واسیلی موسکالنکو یک کمپین موفق Kickstarter را برای فیلم اکشن و کمدی مستقل خود یعنی Apple-Man تکمیل کرد. داستان فیلم حول محور ابرقهرمانی است که قدرت حرکت دادن یک سیب را دارد.

اپل از کارگردان فیلم طنز ابرقهرمانی Apple-Man شکایت کرد

اما اکنون غول فناوری آمریکایی می خواهد اکران این فیلم را متوقف کند، زیرا بینندگان احساس خواهند کرد که این فیلم با اپل ارتباط دارد. اکانت کیک استارتر داستان او را اینگونه توصیف می کند: «مردی روی اپل یک کمدی اکشن درباره یک ابرقهرمان است. چیزی که اپل را از هر فیلم ابرقهرمانی دیگر متمایز می کند، ماموریت اجتماعی قوی آن است. این اولین فیلم ابرقهرمانی با موضوع سبک زندگی سالم است. ما این فیلم را برای شادی و سرگرمی مردم ساختیم تا به آنها بگوییم که داشتن یک سبک زندگی سالم در جامعه مدرن چقدر ارزشمند است. ما معتقدیم که این فیلم می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد. این فیلم داستان یک ابرقهرمان را روایت می کند که از ترکیب DNA انسان با DNA سیب خلق شده است.

این فیلم قبلاً در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده (PTO) ثبت شده است. اما اپل با طرح شکایتی 467 صفحه ای سعی در رد این ادعا دارد. این شرکت ادعا می کند که تماشاگران سینما ممکن است باور کنند که فیلم Apple-Man مربوط به اپل است.

اپل از کارگردان فیلم طنز ابرقهرمانی Apple-Man شکایت کرد

کارگردان فیلم واسیلی موسکالنکو بارها به این موضوع اشاره کرده است که فیلمش درباره سیب است و در فیلمش نامی از اپل نداشته است. او در مصاحبه ای گفت: من برای هر توافقی با اپل آماده هستم، اما اگر آنها موافقت نکنند، هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از اکران فیلم من را حذف کنند.

این یکی از مشکلات اصلی قانون کپی رایت است، زیرا شرکت ها کلمه مشترکی در مورد کپی رایت و انحصار استفاده از آن دارند. باید دید ماجرای اپل و این کارگردان بدبخت اوکراینی به کجا خواهد رسید.

منبع: Gizmochina و Phonearena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم
دکمه بازگشت به بالا