اپل برای نابود کردن سامسونگ در آمریکا برنامه‌ای جدید دارد

به نظر می رسد اپل قصد دارد اشتراک ماهانه ای برای فروش آیفون و سایر محصولات سخت افزاری خود ارائه دهد تا کاربر مجبور نباشد کل مبلغ گوشی را یکجا پرداخت کند.

به یاد داشته باشید زمانی که اپل برای اولین بار تصمیم گرفت شارژر و هندزفری را از جعبه گوشی خود خارج کند، بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی به شوخی گفتند که شاید بعداً اپل قطعات را در کارتون قرار دهد و به شما بگوید که خودتان آن را مونتاژ کنید. برخی دیگر به شوخی گفتند که یک جعبه خالی برای مصرف کننده می فرستند و در نتیجه او مجبور شد گوشی را جداگانه بخرد. این اتفاق هرگز نیفتاده است و طبیعی است که آن را نبینیم، اما به نظر می رسد که شرکت کوپرتینویی طرح عجیب دیگری را در سر دارد که باعث می شود آیفون شما مال شما باشد، البته به شرطی که ماهانه پرداخت کنید! البته این سیاست جدید هم کمی خوب به نظر می رسد.

طبق گزارشی که در وب سایت بلومبرگ که یک وب سایت معتبر نیز هست، اپل می خواهد به جای فروش یکجا، اشتراک ماهانه گوشی های خود را ارائه دهد. اگر در کشوری زندگی می کنید که اپل فروشگاه رسمی دارد، باید بدانید که این برنامه با خرید اقساطی آیفون که به مدت 24 ماه به صورت اقساطی پرداخت می شود، متفاوت است. در این صورت، گوشی تا 24 ماه دیگر متعلق به شما خواهد بود، اما در این کیس جدید، گوشی هرگز مال شما نخواهد بود، مگر اینکه هر ماه آن را شارژ کنید. همچنین امکان تعویض آیفون با مدل جدید تنها در یک سال وجود دارد، اما در این صورت می توانید هر زمان که بخواهید آیفون خود را تعویض کنید.

به عنوان مثال، خرید یک حساب کاربری Spotify به معنای خرید اشتراک به صورت ماهانه یا سالانه و سپس شارژ مجدد حساب و استفاده از آن است. اگر این کار را انجام ندهید، شما را از خدماتی که Spotify باید از شما هزینه می‌کرد، محروم می‌کند و حسابی بدون ویژگی‌های جذاب برای شما باقی می‌ماند.

منظور اپل دقیقاً همین است. دیگر نیازی به خرید آیفون با قیمت نجومی ندارید، اما برای استفاده از آن باید هر ماه به حساب اپل خود پول واریز کنید. بنابراین از نظر فنی این تلفن هرگز مال شما نخواهد بود زیرا بعید است که برنامه ای برای خرید دائمی آن داشته باشید. همانطور که مشخص است، قیمت اشتراک ماهانه بسیار کمتر از آن چیزی است که اپل و شرکت های مخابراتی به صورت اقساطی پرداخت می کنند. همچنین گفته می شود در صورت معرفی آیفون جدید، کاربران می توانند آن را با آیفون قدیمی خود جایگزین کنند. البته، از آنجایی که خرید معمولی وجود ندارد، هزینه ای برای گوشی دریافت نمی شود، بنابراین ممکن است اپل برای آیفون های جدید هزینه اشتراک بیشتری نسبت به زمانی که گوشی قدیمی خود را تعویض کرده اید دریافت کند.

حرکت اپل تضمین می‌کند که فروش همیشه ادامه دارد و در عین حال تأثیر شرکت‌های مخابراتی را به حداقل می‌رساند، زیرا این کار توسط خود اپل و فروشگاه بزرگ آن، Appostor یا سرویس ابری iCloud انجام می‌شود. هنوز مشخص نیست که این اتفاق چه زمانی به طور رسمی رخ می دهد، اما به نظر می رسد ممکن است به تعویق بیفتد. در حال حاضر به نظر می رسد که این اتفاق اواخر امسال یا اوایل سال 2023 رخ دهد.

البته اپل گوشی های جدید خود را شهریور امسال معرفی خواهد کرد. اگر این شرکت بخواهد از ابتدای سال 2023 اشتراک ماهانه راه اندازی کند، به نظر نمی رسد که با آیفون شروع شود. زیرا آیفون 14 و مدل های مختلف آن دو سه ماه قبل از این برنامه عرضه شده بود. البته نمی توانید گوشی را خاموش کنید و از کاربران بخواهید که اشتراک ماهانه بپردازند. بنابراین به نظر می رسد که از آیفون 15 به بعد باید یک اشتراک ماهانه برای خرید آیفون پرداخت کنیم. به یاد داشته باشید که در گزارشی که منتشر شد، نه تنها آیفون، بلکه تمامی محصولات سخت افزاری اپل باید مشمول این سیاست جدید شوند.

اپل در حال حاضر قصد دارد این سیاست را برای کاربران خود در ایالات متحده در نظر بگیرد. جایی که بزرگترین رقیب این شرکت، سامسونگ، کمتر از نیمی از سهم بازار خود را در اختیار دارد (57 در مقابل 28 درصد). اما ظاهرا این شرکت می خواهد بیشترین فروش را در کشور خود داشته باشد. بنابراین با این سرویس می خواهد کاربران بیشتری را جذب کند، زیرا در این صورت خرید آیفون بسیار راحت تر خواهد بود.

برای لحظه ای تصور کنید که به دنیای کارمایی ارل منتقل شده اید. حال تصور کنید که می توانید با هزینه ای بسیار ناچیز به مدت یک ماه از آیفون استفاده کنید. البته نمی دانیم اگر اشتراک ماهانه پرداخت نشود چه اتفاقی می افتد. تصور این موضوع کمی سخت است زیرا باید برنامه ریزی بسیار دقیق و حساب شده ای پشت آن باشد. متأسفانه، ما چیز زیادی در مورد این موضوع نمی دانیم، اما می دانیم که اپل می خواهد تجارت اشتراک خود را فراتر از آنچه می بینیم گسترش دهد.

سایر شرکت ها مانند سامسونگ که در حال حاضر بزرگترین خرده فروش تلفن در جهان است، به این اقدام چالش برانگیز اپل واکنشی نشان نداده اند. اما ما معتقدیم که اپل با این سیاست جدید، پس از بیش از یک دهه یک سال دیگر جایگاه سامسونگ را در اختیار خواهد گرفت. ما مشتاقانه منتظریم ببینیم اپل چگونه و با چه قوانینی می خواهد این سرویس جدید را راه اندازی کند و محصولات سخت افزاری خود را بفروشد.

شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ آیا فکر می کنید پرداخت هزینه اشتراک ماهانه برای استفاده از محصولات اپل سیاست خوبی است یا فکر می کنید همچنان به نفع کاربران آسیب دیده و اپل خواهد بود؟ به نظر شما این سرویس شامل چه قوانینی می شود؟

منبع: PhoneArena، SamMobile

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا