اپل حساب توسعه‌دهنده‌‌ی Epic Games را از اپ استور حذف کرد 

در اواسط آگوست، اپل اعلام کرد که اگر برنامه Fortnite به نقض قوانین اپ استور ادامه دهد، اپل حساب توسعه دهنده Epic Games را از اپ استور برداشته و آن را حذف خواهد کرد. با گذشت دو هفته از این موضوع، اکنون شاهد واقعیت این تهدید هستیم. اگر یک حساب توسعه دهنده Epic Games را حذف کنید، شرکت دیگر به آن حساب دسترسی نخواهد داشت.

چند هفته پیش جنگ بین اپیک گیمز و اپل آغاز شد که در نهایت منجر به حذف بازی محبوب فورتنایت از اپ استور شد. علیرغم حذف فورتنایت از فروشگاه اپل، کاربران می توانند از برنامه های دیگر توسعه یافته توسط اپیک گیمز مانند Battle Breakers و Infinity Blade Stickers استفاده کرده و آنها را از اپ استور دانلود کنند. با توجه به حذف اکانت توسعه دهنده این شرکت از اپ استور، تمامی اپلیکیشن های این شرکت قبلا از اپ استور حذف شده اند.

پس از حذف اکانت توسعه دهنده اپیک گیمز، زمانی که عبارت Epic Games را در اپ استور جستجو می کنید، هیچ یک از اپلیکیشن های توسعه یافته توسط این شرکت را پیدا نمی کنید. همچنین، صفحه مرتبط با حساب توسعه دهنده Epic Games در اپ استور خالی است.

اگرچه اپل حساب توسعه دهنده Epic Games را از اپ استور حذف کرد، اما کاربرانی که قبلاً برنامه Fortnite را بر روی iPhone یا iPad خود نصب کرده اند، همچنان می توانند این بازی را انجام دهند. البته باید بگوییم که این کاربران دیگر نمی توانند آپدیت های جدید این اپلیکیشن را دریافت کنند، به خصوص آپدیت جدید این بازی که در آن شاهد ورود شخصیت های «مارول» به این بازی هستیم.

در 13 آگوست (23 آگوست) شاهد نقض قوانین اپ استور توسط اپ فورتنایت بودیم. اپیک گیمز به‌جای استفاده از سیستم پرداخت درون‌برنامه‌ای، از سیستم پرداخت مستقیم درون‌برنامه‌ای خود استفاده می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد مستقیماً خریدهای درون‌برنامه‌ای انجام دهند.

اندکی بعد، اپیک گیمز اعتراض خود را به سیاست های اپل در اپ استور آغاز کرد. اعتراضات همراه با نقض قوانین اپ استور، منجر به حذف اپلیکیشن فورتنایت از اپ استور شد. اپل و اپیک گیمز اکنون شکایت کرده اند.

بازی فورتنایت

با شروع این اختلافات، اپیک گیمز همچنان نمی خواهد قوانین اپل را رعایت کند و پرداخت های مستقیم در اپلیکیشن را از اپلیکیشن فورتنایت حذف کند. در مقابل این تصمیم اپیک گیمز، اپل اجازه انتشار اپلیکیشن فورتنایت در اپ استور را نخواهد داد.

اپل به اپیک گیمز گفت که در زمان آزمایشی، Epic Games می‌تواند با حذف پرداخت‌های مستقیم، اپلیکیشن Fortune را به اپ استور بازگرداند. البته اپیک گیمز این درخواست اپل را رد کرد.

در چند روز اخیر شاهد ارسال ایمیل هایی از سوی طرفداران اپیک گیمز به دستگاه های بازی اپل بودیم که به این کاربران اطلاع می دادند که به دلیل حذف اپلیکیشن فورتنایت از اپ استور، دیگر قادر به دریافت آپدیت های جدید بازی نخواهند بود.

اپیک گیمز در ایمیلی اعلام کرد که حذف این اپلیکیشن به دلیل روش پرداخت مستقیم فورتنایت بوده است که هزینه این خریدها را برای مصرف کنندگان کاهش می دهد. برای جبران این حرکت اپیک گیمز، اپل به طور خاص رقیب اصلی Futnite یعنی PUBG را نیز در اپ استور تبلیغ کرده است.

اپل در ابتدا قصد داشت هر دو حساب توسعه دهنده Epic Games و Epic International را از اپ استور حذف کند. نمایه Epic International به Unreal Engine of Epic مرتبط است که توسط سایر توسعه دهندگان برنامه استفاده می شود. قاضی مسئول این پرونده مانع از صدور دستور موقت اپل شد.

با این حال به نظر می رسد در نهایت این قاضی نتوانسته اپل را از این کار باز دارد. قاضی به اپیک گیمز گفت که با انجام کارها به صورت هدفمند، شرایط موجود را ایجاد کرده و قوانین اپ استور را زیر پا گذاشته است.

تفاوت اپل با فورتنایت

اپل پس از حذف حساب توسعه دهنده اپیک گیمز از اپ استور از این مشکل پشیمان شد:

ما متاسفیم که حساب توسعه دهنده Epic Games را از اپ استور حذف کردیم. ما سال ها با این شرکت برای معرفی اپلیکیشن های جدید یا به روز رسانی کار می کنیم. در طول شکایت، قاضی به اپیک گیمز توصیه کرد تا زمان حل شدن پرونده، قوانین موجود در اپ استور را رعایت کند. قوانینی که آنها یک دهه قبل از ایجاد این شرایط جدید دنبال می کردند. اما علاوه بر رد این موضوع، به‌روزرسانی‌هایی را برای برنامه Fortnite منتشر کردند که قوانین اپ استور را نقض می‌کرد. این عادلانه نیست که توسعه دهندگان دیگر زمانی که با اپل مشکل دارند درگیر دعوی قضایی شوند. امیدواریم در آینده بتوانیم دوباره با اپیک گیمز کار کنیم. متأسفانه باید بگویم که امروز این همکاری امکان پذیر نیست.

اپل گفت که فقط اکانت توسعه دهنده اپیک گیمز را حذف می کند زیرا اپیک گیمز این کار را نکرده است، حتی با وجود اینکه 14 روز فرصت داشت تا قوانین را بررسی کند. این یک فرآیند استاندارد است که اپل برای همه توسعه دهندگانی که از قوانین اپ استور پیروی نمی کنند انجام می دهد.

پس از این اتفاق، اپیک گیمز دیگر نمی‌تواند برنامه‌های خود را از طریق اپ استور راه‌اندازی یا به‌روزرسانی کند. علاوه بر این، کاربرانی که قبلا اپلیکیشن های این شرکت را بر روی گوشی موبایل آیفون یا آیپد خود نصب کرده اند، امکان استفاده از پرداخت را در اپلیکیشن این اپلیکیشن ها نخواهند داشت.

اپل اعلام کرد که غیرفعال کردن پرداخت های درون برنامه ای در این برنامه ها امنیت کاربران را حفظ می کند، زیرا با انتشار فصل جدید فورتنایت، کاربرانی که در این بازی پرداخت های درون برنامه ای را پرداخت می کنند به بخش پشتیبانی اپ استور بازی های اپیک فرستاده می شوند. آنها توانستند پول خود را پس بگیرند.

منبع: Mac Rumors

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا