اپل می‌خواهد بخشی از لپ‌تاپ‌های مک‌بوک را در تایلند تولید کند

مینگ چی کو، تحلیلگر معروف محصولات اپل، در گزارش جدید خود نوشت که برای کاهش وابستگی به چین، اپل می خواهد چند مدل مک بوک را در تایلند تولید کند.

در همین راستا، شرکت هندی تاتا گروپ با یکی از شرکت های چینی Pegatron یا Wistron برای افزایش تولید آیفون در هند همکاری کرده است. لازم به ذکر است که 80 درصد از آیفون های تولید شده در هند در بازار آن کشور به فروش می رسد و با توجه به معافیت های مالیاتی ارائه شده توسط دولت هند، ساخت آیفون در هند برای اپل بسیار مهم است.

به گفته این تحلیلگر، خارج از چین، تایلند به عنوان مرکز اصلی تولید مک بوک انتخاب شده است. در حال حاضر اکثر مک بوک ها در چین ساخته می شوند، اما اپل اخیرا تلاش هایی را برای استفاده از کارخانه های ویتنامی برای تولید مک بوک انجام داده است. در مورد اینکه این اهداف اپل چه زمانی محقق می شوند، مینگ-چی کو پیش بینی می کند که این روند احتمالاً 3 تا 5 سال طول خواهد کشید.

در دوران ترامپ، چین و آمریکا وارد جنگ تجاری شدند و عواقب این درگیری ها برای شرکت های آمریکایی که از کارخانه های چینی استفاده می کنند ادامه دارد. همچنین جدای از مشکلات سیاسی، باید به چالش هایی مانند بحران کرونا و بلایای طبیعی در چین که منجر به تعطیلی موقت کارخانه ها می شود اشاره کرد.

این تحلیلگر در درازمدت معتقد است که اپل می خواهد محصولات مرتبط با بازار چین را در این کشور تولید کند و از کارخانه های خارج از چین برای محصولات سایر کشورها استفاده کند. لازم به ذکر است که طبق یکی از گزارش ها، حدود 8 سال دیگر اپل قادر خواهد بود 10 درصد از ظرفیت تولید گوشی خود را به خارج از چین منتقل کند. البته این فقط مشکل اپل نیست، زیرا حدود 70 درصد گوشی های دنیا در این کشور تولید می شوند و به همین دلیل چین می تواند سال ها بدون نگرانی به عنوان مهم ترین مرکز تولید گوشی های هوشمند فعالیت کند.

منبع: MacRumors

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا