اپل نسخه‌ی پنجم از بتای عمومی iOS 14, iPadOS 14 و tvOS 14 را منتشر کرد

اپل پنجمین نسخه بتای عمومی iOS 14، iPadOS 14 و tvOS 14 را منتشر کرده است. این نسخه جدید مشابه نسخه پنجم برای توسعه دهندگان است که اپل در روز سه شنبه منتشر کرد.

در پنجمین بتای tvOS 14، علاوه بر اضافه شدن اپلیکیشن هوم به اپل تی وی، شاهد به روز رسانی برخی ویژگی های مربوط به اپلیکیشن HomeKit Secure Video و برخی تغییرات در اپلیکیشن Apple Arcade نیز هستیم.

ما شاهد تغییر چندانی در پنجمین بتای iOS 14 نیستیم، اما تحقیقات نشان می دهد که این نسخه جدید به طور قابل توجهی پایدارتر از بتا چهارم است که باگ های زیادی داشت.

در این بتا شاهد تغییرات جزئی در قسمت ابزارک ها هستیم. در این نسخه می توانید ویجت هایی را فعال کنید که می خواهند از موقعیت مکانی شما استفاده کنند.

علاوه بر این، اپل در این نسخه ابعاد جدیدی به ویجت News اضافه کرد. این اندازه جدید که بسیار بزرگتر از سایزهای قبلی است، فقط می تواند به قسمت Today View اضافه شود و کاربران نمی توانند از آن در صفحه اصلی خود استفاده کنند.

نسخه بتای پنجم iOS 14

در نسخه پنجم می توانید با مراجعه به تنظیمات، هنگام مواجهه با کووید 19 که به آخرین نسخه بتا iOS 14 اضافه شده است، اعلان را فعال کنید. با این حال، هنگامی که این ویژگی را فعال کردید، به برنامه های دیگری نیاز دارید که بتوانند از آن استفاده کنند.

در iOS و iPadOS در پنجمین نسخه بتا، شاهد تغییراتی در ظاهر صفحه اصلی و برخی برنامه‌ها مانند Messages و Safari هستیم. علاوه بر این، اپل در این نسخه «سیری» را به طور کامل متحول کرده است.

از طرفی در برخی اپلیکیشن ها مانند اپلیکیشن نقشه شاهد اضافه شدن آیتم های جدیدی هستیم و در این نسخه کاربران می توانند از قابلیت تشخیص صدا استفاده کنند.

این قابلیت که برای افراد دارای مشکلات شنوایی طراحی شده است به آنها این امکان را می دهد که از تلفن همراه خود برای شنیدن صدای محیط استفاده کنند. به عنوان مثال، این ویژگی را می توان طوری تنظیم کرد که در صورت شنیدن صدایی از سیستم اعلام حریق، یک اعلان مالک در آیفون نمایش داده شود.

عملکرد تشخیص صدا

عملکرد تشخیص صدا

اگر بخواهیم به تغییرات اضافه شده به اختصار اشاره کنیم باید بگوییم که در این نسخه شاهد تغییرات زیر هستیم.

 • ویژگی CarKey را کشف کنید.
 • به ویجت ها اجازه دسترسی به موقعیت مکانی کاربر را بدهید.
 • اطلاعات کاربری نمایش داده شده در اپ استور و آیتونز استور نیز موجودی حساب کاربری را نشان می دهد.
 • اطلاعات کاربر نمایش داده شده در فروشگاه App و iTunes Store نیز نام کاربری را در Game Center نشان می دهد.
 • هنگام ویرایش زمان در برنامه ساعت، چرخش در جهت عقربه های ساعت اضافه شد.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض کووید 19 با استفاده از صفحه نمایش جدیدی که برای این منظور تنظیم شده است، اعلان ها را روشن کنید.
 • یک اندازه جدید به ویجت اخبار اضافه شد.
 • اگر استفاده از یک برنامه خاص را با ویژگی Screen Time محدود کنید، پس از محدود شدن ابزار، آن برنامه دیگر نمایش داده نخواهد شد.
 • اکنون می‌توانید پوشه مرتبط با عکس‌های مخفی در برنامه Photos را از سایر افراد با استفاده از تب تنظیمات پنهان کنید.
 • تغییرات ظاهری در ویجت Calendar، حالا ویجت این برنامه با روشن شدن روشن شده است، ویژگی حالت تاریک روشن تر است و متن آن بزرگتر شده است.
 • ویژگی های جدیدی به اپلیکیشن Shortcuts اضافه شده است.
 • برای آزمایش بیشتر عملکرد برنامه، برخی تنظیمات توسعه دهنده را در برنامه Clips اضافه کرد.
 • رفع خطای AirPad Pro در حین تماس.
 • قابلیت انتقال عکس ها از بخش عکس های ویژه برنامه Photos اضافه شده است.

البته این لیست منتشر شده از تغییرات شامل تمامی تغییرات انجام شده در نسخه بتای پنجم نمی شود و این احتمال وجود دارد که اپل تغییرات بیشتری را به این نسخه اضافه کرده باشد. برای مشاهده برخی از این تغییرات می توانید ویدیوی زیر را مشاهده کنید.

همانطور که اپل توصیه می کند، ما همچنین توصیه می کنیم که نسخه های بتا دستگاه های اصلی خود را نصب نکنید. به طور معمول، این نسخه ها دارای اشکالات زیادی هستند که می تواند منجر به حذف اطلاعات دستگاه یا رویدادهای دیگر شود.

به همین دلیل، توصیه می کنیم کسانی که می خواهند نسخه بتا دستگاه خود را نصب کنند، آن را روی دستگاه هایی نصب کنند که شما زیاد از آنها استفاده نمی کنید. البته قبل از نصب حتما از دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

سهامداران می توانند از نرم افزار بتا اپل برای نصب نسخه بتا استفاده کنند.

منبع: AppleInsider

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا