اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟

اگرچه اپل واچ اولترا و اپل واچ سری 8 از جنبه های مختلف تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند، اما از سوی دیگر نمی توان شباهت های این دو را کتمان کرد. اپل واچ اولترا که با قیمت 799 دلار به فروش می رسد، از بدنه بزرگتر و محکم تری بهره می برد، اما از نظر حسگرها و ویژگی های سخت افزاری، تفاوت چندانی با اپل واچ سری 8 که با قیمت پایه 399 دلار به بازار عرضه شد، ندارد.

این دو ساعت از حسگرهای یکسانی برای اندازه‌گیری ضربان قلب، نظارت بر اکسیژن، ضبط ECG و تشخیص تصادف استفاده می‌کنند و هر دو می‌توانند WatchOS 9 را اجرا کنند. اما با توجه به این شباهت‌ها، کدام مدل برای کاربران بهتر است؟

نوشته های مشابه

اپل واچ سری 8

واقعیت این است که تفاوت قیمت این دو مدل قابل چشم پوشی نیست. بنابراین، اگر توانایی پرداخت هزینه اپل واچ اولترا را ندارید، طبیعتا اپل واچ سری 8 گزینه بهتری برای شما در نظر گرفته می شود. اما در هر صورت ما این دو گزینه را از جنبه های مختلف با هم مقایسه می کنیم تا ببینیم کدام مدل بهتر می تواند نیاز شما را برآورده کند.

طرح

اپل واچ اولترا از بدنه ای 49 میلی متری استفاده می کند که بسته به اندازه مچ دست شما یا زیبا به نظر می رسد یا خیلی بزرگ است. اما برای خرید اپل واچ سری 8 می توانید بین دو سایز 41 و 45 میلی متری یکی را انتخاب کنید و به همین دلیل حق انتخاب را در این زمینه ارائه می دهد. در ضمن باید اشاره کنیم که این ساعت در دو مدل بر پایه آلومینیوم و استیل ضد زنگ عرضه می شود.

اگر از آن دسته کاربرانی هستید که هنگام خواب ساعت را برای بررسی وضعیت خواب خود باز نمی کنید، اپل واچ سری 8 احتمالاً گزینه بهتری برای شما است زیرا به دلیل اندازه کوچکتر، به زودی به آن عادت خواهید کرد. حضور روی مچ دست شما

اپل واچ سری 8

برای تمرینات و فعالیت های ورزشی، اپل واچ اولترا به طور طبیعی دوام بیشتری دارد. زیرا از صفحه نمایش تخت استفاده می کند و بنابراین در صورت افتادن کمتر آسیب می بیند. این در حالی است که اپل واچ سری 8 به دلیل نمایشگر خمیده اش به ضربه ها حساس تر است. از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که تنها مدل فولادی ضد زنگ اپل واچ سری 8 از شیشه محافظ کریستال یاقوت کبود استفاده می کند در حالی که در مدل آلومینیومی آن از شیشه محافظ Ion-X استفاده شده است. اپل واچ اولترا نیز به شیشه محافظ کریستال یاقوت کبود مجهز شده است.

حداکثر روشنایی مدل Ultra به 2000 نیت می رسد، اما نمایشگر سری 8 حداکثر روشنایی 1000 نیت را ارائه می دهد. اما واقعیت این است که تقریبا در همه شرایط، نمایشگر سری 8 می تواند خوانایی بالایی را ارائه دهد، اما اگر به دنبال استفاده از ساعت هوشمند در مناطق برفی هستید، طبیعتا نمایشگر مدل اولترا در چنین شرایطی عملکرد بهتری خواهد داشت. علاوه بر این، هر دو مدل از ویژگی نمایشگر همیشه روشن استفاده می کنند.

اپل واچ سری 8

اگرچه صفحه نمایش مدل اولترا چند میلی متر از مدل 41 میلی متری سری 8 بزرگتر است، اما تفاوت اندازه بین این دو چندان محسوس و مهم نیست. البته به دلیل استفاده از صفحه نمایش تخت و بدنه بزرگتر، حس استفاده از صفحه نمایش بسیار بزرگتر برای کاربران ایجاد می شود. اما اگر مدل اولترا در کنار مدل 41 میلی متری سری 8 قرار گیرد، شاهد تفاوت فاحش در اندازه هستیم.

فضای خالی دکمه اکشن اپل واچ سری 8

یکی از مهم ترین ویژگی های اپل واچ اولترا این است که یک دکمه بزرگ نارنجی به نام دکمه اکشن دارد. این دکمه را می توان برای انجام کارهای مختلف شخصی سازی کرد، مثلاً با فشار دادن آن می توانید حالت ورزشی مورد نظر خود را روشن کنید یا حتی یک کار ساده مانند روشن کردن چراغ قوه را می توانید با فشار دادن آن انجام دهید.

اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟

همچنین با استفاده از این دکمه می توانید یک میانبر برای انجام کارهای مورد نظر خود تعریف کنید و اگرچه چنین قابلیتی در اپل واچ سری 8 وجود دارد، اما استفاده از آن به راحتی مدل اولترا نیست. زیرا در مدل Ultra بدون نگاه به ساعت و به سادگی با فشردن یک دکمه فیزیکی کارهای مورد نظر انجام می شود.

عمر باتری

اپل واچ اولترا از باتری بسیار بزرگتری استفاده می کند و بنابراین طبیعتاً از نظر عمر باتری حرفی برای گفتن دارد. اما اپل واچ سری 8 از این نظر تفاوتی با نسل های قبلی ندارد و به همین دلیل نیاز به شارژ هر روز دارد. با توجه به آزمایشات انجام شده، اگر صفحه نمایش همیشه روشن را فعال کنید، GPS را یک تا دو ساعت در روز برای فعالیت های ورزشی فعال نگه دارید، از عملکرد نظارت بر خواب استفاده کنید و اعلان ها را دریافت کنید، باتری مدل اولترا حدود 1.5 تا دو روز کامل دوام می آورد. باتری اپل واچ سری 8 می تواند حدود 18 تا 20 ساعت کار کند.

اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟

هر دو ساعت از قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می کنند، اما Ultra عملکرد بسیار بهتری در این زمینه دارد و با فعال شدن آن، عمر باتری به 60 ساعت افزایش می یابد. همچنین باید اشاره کنیم که هر دو ساعت از شارژ بی سیم سریع پشتیبانی می کنند، البته برای استفاده از این ویژگی به یک شارژر 18 واتی یا سریعتر نیاز دارید که باید آن را جداگانه خریداری کنید.

ویژگی های مشابه

با توجه به مشابه بودن رابط کاربری هر دو گجت، از نظر تجربه کاربری با تفاوت چندانی مواجه نخواهید شد. زیرا هر دو از یک برنامه و واچ فیس استفاده می کنند. همچنین اگر آیفون خود را در خانه گم کرده اید، با کمک این ساعت ها می توانید صدای آن را درآورید تا بتوانید آیفون خود را پیدا کنید. البته مدل اولترا از صفحه مخصوصی به نام Wayfinder استفاده می کند که برای کوهنوردان و افرادی که دوست دارند طبیعت گردی کنند مفید است.

اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟

قاب اپل واچ اولترا دارای 3 میکروفون داخلی است، در حالی که قاب اپل واچ سری 8 تنها یک میکروفون دارد. البته این میکروفون های اضافی عملکرد چندان بهتری ارائه نمی دهند و به همین دلیل ویژگی مهمی به حساب نمی آیند.

سنسورها و ردیابی سلامت

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از ساعت های اپل، دقت بالای سنسورهای تعبیه شده در آن ها است. هر دو مدل دارای سنسور دما برای قاعدگی خانم ها هستند و همچنین می توان از این سنسور برای نوسانات دمای بدن در شب استفاده کرد. اما به طور کلی نمی توان از آن برای تشخیص دمای بدن در زمان های مختلف استفاده کرد.

از نظر ضبط نوار قلب، تفاوتی با یکدیگر ندارند و عملکرد یکسانی دارند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، سنسورهای ضربان قلب این دو ساعت هیچ تفاوتی با هم ندارند و هر ضربان را به روشی مشابه ثبت می کنند.

اپل واچ اولترا در برابر اپل واچ سری 8؛ کدام مدل برای شما بهتر است؟

البته در این بین باید بگوییم که مدل اولترا می تواند آژیرهایی با صدای 86 دسی بل پخش کند. در عین حال باید به قابلیت تشخیص عمق آب و اطمینان از دمای آب نیز اشاره کرد. از نقطه نظر GPS، مدل ultra عملکرد بسیار دقیق تری دارد. به طور خاص، این ساعت از GPS مبتنی بر باند L1 و L5 پشتیبانی می کند، اما اپل واچ سری 8 تنها از GPS باند L1 استفاده می کند. بنابراین مدل اولترا می تواند موقعیت مکانی بسیار دقیق تری را در شرایط مختلف ارائه دهد.

مقایسه مشخصات Apple Watch Ultra و Apple Watch Series 8

اپل واچ اولترا اپل واچ سری 8
اندازه بدن 49 میلی متر 41 و 45 میلی متر
پردازنده اپل اس 8 اپل اس 8
عمر باتری 36 ساعت ترکیبی (60 ساعت در حالت کم مصرف) 18 ساعت ترکیبی (36 ساعت در حالت کم مصرف)
حداکثر روشنایی صفحه نمایش 2000 نیت 1000 نیت
مقاومت آب 100 متر (40 متر شیرجه) 50 متر (برای غواصی مناسب نیست)
صفحه نمایش همیشه روشن است ایناهاش ایناهاش
مکان یاب GPS دو فرکانس L1 و L5 با دقت بالا فرکانس L1
زنگ هشدار ایناهاش مالک نیست
حالت شب ایناهاش مالک نیست
تشخیص تصادف و سقوط ایناهاش ایناهاش
سنسور دمای بدن ایناهاش ایناهاش
حالت کم مصرف ایناهاش ایناهاش
قیمت پایه 799 دلار 399 دلار (اندازه 41 میلی متر)

کدام ساعت برای شما مناسب است؟

اگر از قیمت بالای اپل واچ اولترا ناراحت نیستید و برای مچ دست شما خیلی بزرگ نیست، گزینه جذاب تری است. علاوه بر عمر باتری بالا باید به دکمه اکشن نیز اشاره کرد که در شرایط مختلف موثر است. اما در کل واقعیت این است که بسیاری از ویژگی های این ساعت برای یک کاربر معمولی اهمیت چندانی ندارد و در نهایت این دو مدل شباهت زیادی به یکدیگر دارند. بنابراین با خرید اپل واچ سری 8 نه تنها هزینه بسیار کمتری خواهید پرداخت، بلکه از بسیاری از امکانات اپل واچ اولترا نیز بهره مند خواهید شد.

اپل واچ سری 8

اپل واچ اولترا در حال حاضر حدود 34 میلیون تومان در هیلی بیلی به فروش می رسد و برای خرید مدل های 41 و 45 میلی متری اپل واچ سری 8 باید به ترتیب حدود 14 میلیون و 500 هزار تومان و 15 میلیون تومان بپردازید.

اپل واچ اولترا را از هیلی بیلی خریداری کنید
اپل واچ سری 8 مدل 41 میلی متری را از هیلی بیلی خریداری کنید
اپل واچ سری 8 مدل 45 میلی متری را از هیلی بیلی خریداری کنید

منبع: Cnet

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا