اپ استور دو برابر بیشتر از پلی استور در سه‌ماهه‌ی سوم 2020 درآمد داشته است

بر اساس گزارش موسسه Sensor Tower، درآمد اپل و گوگل از طریق اپ استور و پلی استور در سه ماهه سوم سال 2020 30 درصد افزایش یافته است، اما درآمدی که اپل از این طریق به دست آورده حدود دو برابر گوگل بوده است.

در سه ماهه سوم سال 2020، تعداد کل برنامه های نصب شده در پلی استور و اپ استور به 36.5 میلیارد رسید. این 23.3 درصد بیشتر از 29.6 میلیارد دلاری است که در مدت مشابه سال گذشته شاهد بودیم. مبلغی که مصرف کنندگان برای برنامه های کاربردی در دو فروشگاه خرج کردند در سه ماهه به 29.3 میلیارد دلار رسید که 32 درصد نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته افزایش یافته و به 22.2 میلیارد دلار رسیده است.

برای مقایسه، در سه ماهه سوم سال 2019، میزان پرداختی توسط مصرف کنندگان در فروشگاه های App و Google Play نسبت به سال 2018، 24 درصد افزایش یافته است. تعداد نصب نرم افزار تنها 9 درصد افزایش یافته است، اما در سال 2020، شاهد اتفاق عجیبی بودیم. بهبود در هر دو زمینه

به گفته Sensor Tower دلیل اصلی افزایش تعداد برنامه های نصب شده و هزینه های آنها شیوع ویروس کرون است. در این سه ماه که البته تنها حضور ما در کرونا نیست، کاربران بیشتر در قرنطینه هستند و طبیعی است که در مواقعی که خروج از خانه غیرممکن است استفاده از گوشی و اپلیکیشن های مختلف آن افزایش یابد.

پرفروش ترین اپلیکیشن ها در اپ استور و پلی استور

فهرست برنامه‌های اپ استور و پلی استور با بیشترین درآمدزایی (در سمت چپ آمار کلی، در وسط آمار اپ استور، سمت راست آمار فروشگاه Play)

اگرچه اندروید 85 درصد از سیستم‌عامل‌های موبایل را تشکیل می‌دهد، کاربران iOS عموماً تمایل بیشتری به خرید برنامه‌ها یا خریدهای درون برنامه‌ای دارند. به عنوان مثال، اگر باید مبلغ پرداختی برای این دو فروشگاه را جداگانه بررسی کنیم، باید بگوییم که در اپ استور، مبلغ پرداختی برای اپلیکیشن ها به 19 میلیارد دلار رسیده است، در حالی که در همان زمان سال 14.5 میلیارد دلار بوده است. گذشته حدود 31 درصد رشد داشته است.

از طرف دیگر اندروید فقط 10.3 میلیارد دلار برای خریدهای درون برنامه ای یا پرداخت های درون برنامه ای هزینه کرده است که تقریباً نصف رقم موجود در اپ استور است. با این حال، این 10.3 میلیارد در مقایسه با 7.7 میلیارد پرداخت شده در Play Store در سال گذشته، 33 درصد افزایش یافته است.

بیشترین دانلود اپلیکیشن ها

TickTock در صدر فهرست برنامه‌های دانلود شده در هر دو فروشگاه قرار دارد (سمت چپ آمار عمومی، در وسط App Store Stats، سمت راست Play Store Stats)

با وجود تمام اخباری که در مورد تحریم اپلیکیشن تیک تاک در آمریکا منتشر شده بود، هنوز از شور و شوق کاربران برای دانلود این اپلیکیشن کاسته نشده تا اینکه ببینیم در صدر پردانلودترین اپلیکیشن ها قرار گرفته است. TickTook برنامه ای است که بیشتر نوجوانان دوست دارند ایده ها و خلاقیت خود را به نمایش بگذارند. به همین دلیل برای دومین سه ماهه متوالی او را از نظر دانلود پیشتاز سایر برنامه ها می بینیم.

این اپلیکیشن نه تنها در اپ استور بلکه در پلی استور نیز بیشترین دانلود را دارد که آماری بسیار چشمگیر است. پرداخت بلیط نیز در سه ماهه سوم 800 درصد افزایش یافت. با این حال، بیشتر آنها برای کاربران اپ استور هستند نه پلی استور، زیرا در پلتفرم اندروید این اپلیکیشن حتی در بین 10 اپلیکیشن برتر از نظر پرداخت هم قرار ندارد. پرفروش‌ترین برنامه در فروشگاه Play Google One است که به کاربران اجازه می‌دهد فضای ذخیره‌سازی ابری مانند Google Drive، Google Photos و غیره را کنترل کنند.

در رده بعدی فیس بوک قرار دارد که اگرچه در رتبه دوم در مجموع قرار دارد، اما ششمین اپلیکیشن پر دانلود اپ استور لقب گرفت. با این حال، پلی استور پس از TickTook جایگاه دوم را دارد. اپلیکیشن های این شرکت مانند واتس اپ و اینستاگرام نیز در اپ استور و در مجموع به ترتیب رتبه های 4 و 5 را دارند اما در پلی استور رتبه های 6 و 7 را دارند.

پرفروش ترین بازی ها در اپ استور و پلی استور

لیست بازی‌های اپ استور و پلی استور با بیشترین درآمدزایی (در سمت چپ آمار کلی، در وسط آمار در اپ استور، سمت راست آمار در فروشگاه پلی استور)

با این حال، درآمد اپ استور و پلی استور از فروش بازی ها با 26.7 درصد افزایش سالانه به 20.9 میلیارد دلار رسیده است. از این مبلغ، 59 درصد یا 12.4 میلیارد دلار از اپ استور و مابقی از پلی استور می آید که نرخ رشد سالانه اپل را به 24 درصد می رساند.

با این حال، سود حاصل از فروش بازی ها در پلی استور با رشد بیشتری همراه است. در مقایسه با سال گذشته، کاربران اندروید در مجموع 30.8 درصد بیشتر برای خرید بازی یا پرداخت درون برنامه ای هزینه کردند که در سه ماهه سوم به 8.5 میلیارد دلار رسید.

در مجموع، پرفروش ترین بازی از نظر درآمد هر دو استور Honor of Kings بود که در صدر اپ استور قرار گرفت اما جزو 10 بازی برتر پلی استور نیست. در ردیف بعدی PubJie Mobile، Pokémon Go، Rolex و Kevin Master قرار دارند. در میان این بازی‌ها، پوکمون گو چهارمین سال حضور خود را جشن می‌گیرد که در آن توانست رشد سالانه 33 درصدی را تجربه کند.

در لیست پردانلودترین بازی ها، بازی Among Us را در رتبه اول هر دو فروشگاه مشاهده می کنیم. در ردیف بعدی Scribble Rider، Talking Tom، Subway Surfers و غیره قرار دارند. عکسی از پردانلودترین بازی های سه ماهه سوم امسال را در ادامه مشاهده می کنید.

بازی هایی با بیشترین تعداد دانلود در اپ استور و پلی استور

بازی هایی با بیشترین دانلود (آمار عمومی سمت چپ، آمار وسط اپ استور، آمار سمت راست Play Store)

برای سه ماهه چهارم، که به تازگی آغاز شده، Sensor Tower پیش بینی می کند که برنامه های کاربردی دیگر جایگزین TickTock شوند. البته وضعیت تاج نیز می تواند تاثیر مستقیمی در تعداد و نوع دانلود داشته باشد. پس فقط باید صبر کرد و دید چه اتفاقی می افتد.

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا