ایا دیسک گردن باعث فلج شدن می شود

دیسک گردن چیست؟

دیسک گردن به انگلیسی معادل(Cervical disc herniation) است و شایع‌ترین دلیل دردهای گردن است. ستون فقرات شامل هفت مهره  از c1 تا c7 است که دیسک بین مهره‌ها در آن نقش ضربه گیر دارد و از ساییده شدن مهره‌ها به هم جلوگیری می‌کند. درصورتی که بر اثر حادثه یا آسیب ماده‌ی ژله‌ای که در مرکز دیسک قرار دارد، از فضای دیسک بیرون بریزد با عارضه‌ی فتق یا بیرون‌زدگی دیسک گردن مواجه خواهیم بود که البته با عنوان دیسک گردن مصطلح است. دردهای دیسک گردن از گردن شروع می‌شود، بین کتف‌ها پخش می‌شود و در بازوها و دست‌ها منتشر می‌شود و در مواردی تا انگشتان دست هم گسترش پیدا می‌کند. علاوه بر درد، بی‌حس شدن و کرخی نیز بروز می‌کند. در انواع خفیف درمان خانگی دیسک گردن می‌تواند درد را بهبود بخشد اما در صورت عدم بهبودی و شدت یافتن دردها جراحی دیسک گردن با پذیرفتن عوارض و خطرات احتمالی آخرین راه‌حل درمان ستون فقرات گردن است.

علائم دیسک گردن

اولین و بارزترین علامت دیسک گردن درد است، اما میزان درد به مدت زمان درگیری فرد با دیسک گردن و شدت بیماری ارتباط دارد. این عارضه که بیشتر در سن۳۰تا د۴۰سالگی بروز می‌کند و در مواقعی علت سوزش مهره گردن است، بر اثر بیرون زدن دیسک و فشار آن بر روی اعصاب نخاع ایجاد می‌شود. در مراحل خفیف، درد گردن با بی‌حسی و مورمورشدن و در یکی یا هر دو دست همراه است. برخی بیماران علایم دیسک گردن را با اختلال در استفاده از دست‌ها هم بروز می‌دهند. درصورتی‌که فشار زیادی به نخاع وارد شود و در مراحل شدید بیماری، بیمار با بی اختیاری ادرار و مدفوع روبرو می‌شود.

دردهای منتشر دیسک گردن کدام است؟

اگر مایل باشید در مورد دیسک گردن بدانید، کافیه در موتور جستجو سرچ کنید: دیسک گردن ویکی پدیا، آن‌وقت علائم و علت‌ها و راهای درمان را مشاهده می‌کنید. اما شاید برایتان سوال باشد که دیسک گردن با چه دردهایی همراه است. مثلا خیلی‌ها می‌پرسند آیا سردرد هم نشانه‌ی دیسک گردن است؟ آیا دیسک گردن باعث گوش درد می‌شود؟ دیسک گردن و درد فک ربطی به هم دارند؟ ازکجا گرفتگی رگ گردن را از دیسک گردن تشخیص بدهیم؟ واقعیت این است که دیسک گردن چون به نخاع و اعصاب نخاعی فشار وارد می‌کند می‌تواند باعث انتشار درد در قسمت‌های دیگر بدن شود. در این‌جا به دردهای دیگری که در اثر دیسک گردن ایجاد می‌شود اشاره می‌شود.

دیسک گردن و سرگیجه

بیرون زدگی دیسک با فشار بر روی اعصاب نخاعی جریان خون در مغز و گوش داخلی را با اختلال مواجه می‌کند و از این طریق سرگیجه ایجاد می‌شود.

دیسک گردن و درد دست راست

بیرون زدگی دیسک در سمت راست و راست دست بودن فرد و استفاده‌ی زیاد از دست در بروز این دردها تاثیر دارد.

دیسک گردن و تاریکی دید یا چشم درد

تنش‌های عضلانی و مختل شدن خون‌رسانی به سر و چشم سبب ایجاد این مشکل می‌شود.

با این حساب اگر به واسطه‌ی دیسک گردن، خون‌رسانی به قسمتی از سر یا بدن مختل شود و یا به اعصاب نخاعی فشار بیاید دردهای فک، سرگیجه، سردرد،گوش درد دور از انتظار نیست.

علت دیسک گردن

مجموعه عواملی که با فشار بر مهره‌ها سبب بیرون‌زدگی دیسک و بروز درد و پیشرفت عارضه می‌شوند، چند گروه هستند.

نوشته های مشابه

 • دیسک گردن | علائم، راه های تشخیص و درمان

 • گردن درد | علائم، علت مبتلا شدن و درمان

 • کهنسالی: با بالا رفتن سن افراد، آب موجود در دیسک‌ها و همان ماده‌ی ژله‌ای خشک می‌شود و دیسک را خشک و غیر قابل انعطاف می‌کند. پس لایه بیرونی پاره می‌شود و محتویات آن بیرون می‌ریزد و به اعصاب نخاعی فشار وارد می‌کند و از این طریق نشانه‌های عارضه بروز می‌کند.
 • حوادث و آسیب: در مواقع دیگر هم آسیب یا فشار به ستون فقرات مثل پرت‌شدن از بلندی، سوانح رانندگی، چرخش ناگهانی سر و یا نزاع و دعوا باعث صدمه به ستون فقرات و دیسک می‌شود.
 • موقعیت نامناسب کار کردن و خوابیدن: البته برخی افراد به‌واسطه‌ی سبک زندگی در معرض خطر ابتلا به این عارضه هستند. کسانی که فعالیت مکرر و تکراری دارند، دائم با کامپیوتر کار می‌کنند، خیاط هستند، رانندگی با تایم‌های طولانی دارند. استفاده از بالش مناسب هم می‌تواند از بروز عارضه جلوگیری کند.
 • چاقی: اضافه وزن فشار مضاعفی را به مهره‌ها وارد می‌کند و از این طریق باعث بیرون زدن دیسک می‌شود.
 • ورزش نکردن: ورزش باعث تقویت عضلات گردن می‌شود و عضلات قوی تاب و مقاومت بالاتری دارند.

درمان دیسک گردن

اولین قدم برای درمان، درمان پارگی دیسک گردن بدون عمل جراحی است، که از آن به‌عنوان درمان محافظه‌کارانه یاد می‌شود و شیوه‌های متفاوتی برای آن پیشنهاد می‌شود. این نوع درمان‌‌ها معمولا در ۹۵درصد مبتلایان در عرض شش هفته با بهبودی همراه است. اگر سوالتان این است که چه کار کنم دیسک گردنم خوب بشه؟ مطلب را تا انتها بخوانید و با راه‌های مختلف درمان آشنا شوید.

 • درمان خانگی
 • دارو درمانی
 • فیزیوتراپی
 • ورزش کردن
 • جراحی

درمان خانگی دیسک گردن

درمان دیسک گردن در منزل

استفاده از گیاهان دارویی در درمان خانگی دیسک گردن و کمر یکی از موثرترین روش‌هاست.

 • سیاه‌دانه و عسل: یکی از روش‌ها در درمان گیاهی برای دیسک گردن استفاده از ترکیب سیاه‌دانه و عسل به‌صورت خوراکی است. روزانه یک قاشق صبح و یک قاشق شب مصرف کنید.
 • ادویه‌های کاهش‌دهنده التهاب: استفاده‌ی روزانه از ادویه‌هایی که التهاب را کم می‌کند مانند: دارچین و زنجبیل، زردجوبه در غذا تاثیرگذار است.
 • پرهیز از سردی: از مصرف غذاها و نوشیدینی‌های با طبع سرد مثل دوغ، به‌خصوص هنگام خواب بپرهیزید.
 • سرکه سیب: سرکه سیب به‌عنوان یک ماده غذایی ضد التهابی و آنتی اکسیدان در بهبود دیسک گردن بسیار توصیه می‌شود. طریق مصرف آن به این صورت است که دستمال را در سرکه خیس کنید و روی گردن قراد دهید تا خشک شود. در روز چند مرتبه  این کار را تکرار کنید.

دارو درمانی دیسک گردن

دارو درمانی درد و التهاب ناشی از بیرون‌زدگی دیسک را کاهش می‌دهد. پزشکان دو گروه از دارو را با توجه به شدت عارضه، سن بیمار و سابقه بیماری‌های دیگر برای درمان تجویز می‌کنند.

 1. داروهای ضد درد و ضد التهاب استروئیدی یا غیراستروئیدی (NSAIDs) مثل آسپرین، ناپروکسن. متیل پردنیزولون هم یک داروی استروئیدی خوراکی است.
 2. داروهای شل‌کننده عضلانی مثل متاکاربامول (روباکسین) ، کاریسوپرودول (سوما) و سیکلوبنزاپرین (فلکسریل) نیز برای کنترل اسپاسم عضلانی تجویز می‌شوند. در دردهای شدید برای درمان دیسک گردن با روش فلوروسکوپی از تزریق اپیدورال دیسک گردن در محل بیرون‌زدگی با داروهای استروئیدی استفاده می‌شود.

البته توجه کنید تحت هیچ شرایطی خودسرانه دارو مصرف نکنید و حتما با نسخه‌ی پزشک داروها را تهیه کنید.

 • فیزیوتراپی

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی یکی دیگر از روش‌های درمان است. برای طراحی برنامه درمان، ابتدا باید دامنه‌ی حرکات گردن و شدت درد در گردن و دست‌ها ارزیابی شود تا با انجام برنامه‌های فیزیوتراپی درد گردن تسکین بیابد. البته دکتر فیزیوتراپ گردن برای ثمربخش بودن اقدامات معمولاَ شیوه‌های مراقبت در منزل و ورزش‌هایی برای دیسک گردن را هم به بیمار توصیه می‌کند تا بتواند با تعامل و همکاری بیشتر با بیمار هر چه سریع‌تر درمان را اثر بخش کند و حتی از پیشرفت آن در آینده جلوگیری کند.

ورزش برای دیسک گردن

 •  ورزش کردن

ورزش هم یک اقدام پیشگیری‌کننده و هم اقدام درمانی است. در وهله‌ی اول ورزش برای جلوگیری از دیسک گردن با افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات گردن و شانه‌ها فرد را کمتر در معرض این عارضه قرار می‌دهد.  البته با این‌که ورزش برای دیسک گردن یک اقدام درمانی است اما باید  ورزشهای مضر برای دیسک گردن را هم بشناسیم. چون درصورتی که احساس درد و تنش در گردن داشته باشید، ممکن است با انجام بعضی ورزش‌ها شرایط دیسک وخیم‌تر شود. پس با نظر پزشک یا فیزیوتراپیست با توجه شدت دیسک گردن، فرم بدن، شدت تمرینات ورزشی را کنترل کنید. حتی می‌توانید فیلم ورزش دیسک گردن را مشاهده کنید تا شرایط شما رو به بهبود باشد و بدتر نشود. اگر در این زمینه سوالی دارید دکتر آنلاین استخوان و مفاصل به صورت اینترنتی و پیامکی پاسخ پرسش های شما را می‌دهند.

 • ورزش‌های مضر برای دیسک گردن

افرادی که دیسک گردن دارند به‌طورکلی ورزش‌هایی را که سبب فشار به دیسک می‌شوند را نباید انجام دهند. مثلاَ بالا بردن وزنه بالای سر و حرکت پرس گردن برای این افراد بسیار خطرناک است. با این حساب آب بدنسازی و دیسک گردن در یک جو نمی‌رود. ورزش‌هایی مثل دراز و نشست،کرانچ شکمی نیز به ستون فقرات فشار وارد می‌کند. اما در مورد ورزش‌های سبک چطور؟به طور مثال  ایا پیاده روی برای دیسک گردن ضرر دارد؟ یک قاعده‌ی کلی وجود دارد و آن این‌ست که اگر بعد از انجام ورزش خاص یا پیاده‌روی بیش از دوساعت دردی را حس کردید نباید به آن ورزش ادامه دهید. البته اسپاسم‌های عضلانی که در اثر ورزش نکردن ایجاد می‌شود شامل این قاعده نیست. همچنین گرفتگی گردن ممکن است به دلیل خوابیدن در وضعیت نامناسب و یا کشیدگی بیش از حد عضلات در اثر تکان‌های ناگهانی ایجاد شود. معمولا رفع گرفتگی گردن با گذشت زمان و درمان‌های خانگی صورت می‌گیرد. در این موارد برای رفع گرفتگی رگ گردن می‌توان از ماساژ یا کمپرس گرم استفاده کرد. همچنین قرص رفع گرفتگی عضلات گردن مثل مسکن‌ها و یا آمپول‌‌های شل کننده عضلات مثل متوکاربامول و ورزش برای رفع گرفتگی گردن هم می‌توانند درد ناشی از گرفتگی عضلات را تسکین دهند.

 • جراحی

چه زمانی دیسک گردن باید جراحی شود ؟ خب حالا اگر هیچ کدام از درمان های قبلی در رفع دیسک گردن کمکی نکرد برای درمان دیسک گردن چه کنیم؟ جراحی موثرترین روش درمان دیسک گردن است و البته در واقع آخرین راه درمان با اثر بخشی بالا جراحی است. ولی از عوارض احتمالی آن هم نباید غافل شد. جراحی به طور کلی با عوارض همراه خواهد بود، دیسک گردن به‌دلیل این‌که نزدیک نخاع و ستون مهره‌ها انجام می‌شود، عوارض و خطرات جدی‌تری خواهد داشت. خطرات احتمالی جراحی دیسک گردن شامل موارد زیر است:

 • عفونت ناشی از جراحی
 • خونریزی و لخته‌شدن خون
 • درد بعد از عمل دیسک گردن که ممکن است مزمن شود.
 • عوارض و واکنش‌هایی به بیهوشی، در مواردی به کما رفتن بیمار
 • آسیب دائمی به اعصاب و نخاع و احتمال فلج شدن

 

 • انواع جراحی دیسک گردن 

جراحی دیسک گردن به سه روش مختلف انجام می‌شود. نوع جراحی طبق نظر دکتر دیسک گردن با توجه به شدت و محل بیرون‌زدگی دیسک تعیین می‌شود. روش دیسککتومی نوعی از جراحی است که در آن جراح اقدام به برداشتن دیسک بیرون زده می‌کند و سپس دو یا چند مهره را به هم متصل می‌‌کند. این جراحی با بی‌هوشی و به دو صورت انجام می‌شود. درصورتی که  دیسک در قسمت قدامی قرار داشته باشد به این جراحی دیسککتومی قدامی گردن (ACDF)  و درصورتی که از قسمت خلفی گردن انجام شود به آن دیسککتومی‌خلفی گفته می‌شود. در روش دیسککتومی‌خلفی چون به لحاظ آناتومیک سیاهرگ در این قسمت وجود دارد، امکان خونریزی وجود دارد. اما شیوه‌ی سومی هم برای جراحی دیسک گردن وجود دارد. این شیوه مبتنی بر جایگزینی دیسک مصنوعی است. اقدام جراح شامل خارج کردن دیسک آسیب دیده و جایگزینی آن با یک دیسک مصنوعی است که از لحاظ ظاهر و عملکرد مشابه دیسک قبلی باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کرد؟

بروز  نشانهای دیسک گردن با علائم درد، بی‌حسی و گزگز کردن دست‌ها همراه است، به‌طوری که در مراحل خفیف فرد طاقت تحمل درد‌ها را دارد، اما با مزمن شدن درد حتی فعالیت‌های روزانه و خواب فرد هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد و عملکرد فردی را با اختلال مواجه می‌کند. درست است که آستانه‌ی تحمل درد در افراد مختلف متفاوت است و با علائم یکسان بروز نمی‌کند، اما باید دقت داشت در صورتی که دردها تداوم داشته باشد و با استراحت و درمان خانگی دیسک گردن بهبود نیابد، باید مراجعه به پزشک در اولویت کارها قرار بگیرد. در مواردی هم با بروز ضربه‌های ناگهانی یا تصادف و سقوط و ظاهر شدن درد گردن و دست ضروری است سریع‌تر برای ارزیابی به پزشک مراجعه شود، زیرا خطرات دیسک گردن به دلیل فشار بر نخاع و احتمال آسیب به آن بسیار جای توجه و پیگیری دارد. درصورتی‌که هر کدام از موارد بالا برای شما پیش آمده مشاوران آنلاین متخصص ارتوپدی در پذیرش ۲۴ آماده هستند که با مشاوره‌های صحیح شما را کمک کنند تا از وخیم شدن شرایط جلوگیری کنید و به موقع درمان را شروع کنید.

 

ویزیت دکتر متخصص استخوان و مفاصل

ویزیت دکتر متخصص ارتوپدی


۲.۵/۵


(۴ نظر)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا