اینترنت اشیا: آن چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اینترنت اشیاء شامل کلیه عناصری است که در اینترنت و سرویس های وب فعال شده اند و امکان برقراری ارتباط و تعامل با این اشیاء را فراهم می کنند. این اصطلاحی است به ارتباطات روزافزون جهان اطراف ما ، زیرا دستگاههای جدید و انواع فناوری امکان اتصال عناصر موجود در دنیای واقعی به اینترنت را می دهد. اینترنت اشیاء در حال حاضر واقعیتی در برخی از محیط ها است ، اما قرار است با استفاده از موارد بیشتر به اینترنت ، در آینده نزدیک به سرعت افزایش یابد.

اینترنت اشیاء از تعدادی فناوری مختلف استفاده می کند ، از جمله برچسب های RFID و کدهای QR که می توانند به موارد ، سنسورها و دستگاه هایی وصل شوند که می توانند برای خواندن اطلاعات رمزگذاری شده در این برچسب ها استفاده کنند. این دستگاه ها شامل تلفن های هوشمند هستند. وسایل و دستگاههای متصل به یکدیگر ممکن است از طریق اتصال اینترنت بی سیم یا از طریق اسکن مستقیم علائم توسط حسگرها در اینترنت اشیاء ارتباط برقرار کنند.

اشیاء علامت گذاری شده می توانند انتخاب شوند و اطلاعات به صورت خودکار یا با استفاده از دستگاه دستی یا اسکنر به اشتراک گذاشته می شود. موارد را می توان در یک محیط خاص مانند فضای خانه یا عمومی به شبکه وصل کرد و یا می توان آنها را به اینترنت متصل کرد تا دسترسی به اطلاعات از راه دور انجام شود. علاوه بر بهره مندی از برچسب های اضافه شده به آیتم های تولید کنندگان ، این امکان را برای افراد فراهم می کند که اطلاعات خود را از طریق یک برچسب به یک مورد اضافه کنند. این امر باعث می شود افراد از فناوری شخصی و بالقوه بسیار خلاقانه استفاده کنند.

اینترنت اشیاء به دلیل فناوریهای جدید کار می کند که امکان شناسایی آسان و مقرون به صرفه اقلام را با اطلاعاتی که توسط سنسورها و دستگاه هایی که از اینترنت پشتیبانی می کنند قابل خواندن است. به یک مورد از قبیل یک بطری شیر ، یک نمونه در آزمایشگاه یا یک بیمارستانی در بیمارستان می توان یک برچسب شناسایی و شناسایی منحصر به فرد مانند برچسب RFID داد. این برچسب می تواند اطلاعاتی از قبیل تاریخ انقضا شیر ، شماره شناسایی نمونه یا نیازهای پزشکی بیمار را داشته باشد.

اینترنت اشیاء علاوه بر برچسب زدن به این نوع موارد ، نیاز به استفاده از سنسورها و دستگاه هایی دارد که بتوانند این علائم را بخوانند و از اطلاعاتی که در اختیار دارند استفاده کنند. این سنسورها ممکن است بتوانند اطلاعات را از راه دور بخوانند ، اما ممکن است برای خواندن نیز به علامت نزدیکی نزدیک تر نیاز داشته باشند. به عنوان مثال ، برچسب های RFID را می توان در نمونه آزمایشگاه ها با حسگرهایی که در هر ورودی قرار دارند ، خوانده شد. این امر باعث می شود مسیر نمونه از طریق آزمایشگاه ردیابی شود ، تا مکان و زنجیره جوجه کشی آن مشخص شود. علامت گذاری مواد غذایی را می توان با یک سنسور در یخچال و فریزر مطالعه کرد ، به طوری که امکان کنترل مواد غذایی موجود و در صورت لزوم خرید بیشتر وجود داشته باشد. کارتهای بیمار را می توان از دستگاه های تلفن همراه خواند ، بنابراین پزشک می تواند جزئیات بیمار را قبل از شروع درمان بررسی کند. این ممکن است به جلوگیری از خطاهای پزشکی کمک کند.

اطلاعات شناسایی شده توسط سنسورها می توانند بصورت آنلاین و نه فقط به عنوان دستگاههایی که برچسب ها را می خوانند ، در دسترس باشند. این امر می تواند برای شرکت های حمل و نقل امکان ارائه اطلاعات ردیابی زنده در داخل شرکت و مشتریانی که منتظر تحویل هستند فراهم کند. اقلام را می توان در مراحل مختلف یا مکان های مختلف در فرآیند حمل و نقل توسط سنسورها تشخیص داد و مکان فعلی کالا را می توان در وب سایت شرکت در دسترس مشتری قرار داد.

مطالب پربازدید کاربران

دستگاه ها و سنسورها می توانند برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات یا تغییر شغل ، به صورت آنلاین با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، بنابراین می توان از اینترنت اشیا برای ارتباط از یک دستگاه به دستگاه دیگر و همچنین ارائه اطلاعات به افراد استفاده کرد.

اینترنت اشیاء داده های فراوانی را تولید می کند که برای شرکت ها و همچنین افراد مفید خواهد بود. به عنوان مثال ، این امر می تواند بازاریابی هدفمند تری را فراهم کند ، علاوه بر این که مصرف کنندگان بتوانند کالاهایی را که دوست دارند دریافت کنند یا به اطلاعات بیشتری دسترسی پیدا کنند.

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا