فناوری اطلاعات

اینتل به خاطر وضعیت بد بازار کامپیوترهای شخصی تعدیل نیرو می‌کند

گزارش شده است که اینتل در بحبوحه آشفتگی در بازار رایانه های شخصی به دنبال کاهش هزاران شغل است.

در چند روز گذشته گزارش های زیادی مبنی بر عدم وضعیت بازار رایانه های شخصی در سال 2022 نسبت به سال قبل از آن منتشر شده است. با توجه به این شرایط، نه تنها شرکت های فعال در زمینه فروش محصولات مرتبط با کامپیوترهای شخصی متحمل آسیب های زیادی شدند، بلکه اینتل نیز وارد دوران سختی شد، چرا که اخیراً گزارش شده بود که این شرکت می خواهد هزاران کارمند خود را اخراج کند.

طبق گزارش بلومبرگ، ظاهراً اینتل به این نتیجه رسیده است که نیاز به تعدیل قدرت عمده دارد. به گفته یک منبع داخلی، تعداد سربازانی که احتمالاً در آینده نزدیک اخراج می شوند ممکن است به هزاران نفر برسد. البته اینتل این موضوع را تایید نکرده است اما بلومبرگ مدعی است که این شرکت به زودی خبر اخراج را اعلام خواهد کرد.

اینتل در حال حاضر 113700 کارمند دارد و احتمالاً بخشی که بیشترین خروج را خواهد دید بازاریابی و فروش خواهد بود، زیرا اگر این خبر صحت داشته باشد، تقریباً 20 درصد از نیروی کار شاغل در این تیم باید از شرکت تا جدایی باشد. . اینتل می خواهد گزارش مالی خود را برای سه ماهه سوم سال 2022 در 27 اکتبر امسال منتشر کند که 15 روز دیگر باقی مانده است و در نتیجه انتظار می رود کاهش نیرو قبل از این تاریخ اتفاق بیفتد. آخرین باری که اینتل با چنین شرایط سختی روبرو شد در سال 2016 بود که این شرکت 12 هزار کارمند خود را اخراج کرد.

رایانه های شخصی اینتل

در حال حاضر، بر اساس گزارش منتشر شده توسط موسسه IDC، بازار رایانه های شخصی نسبت به سال قبل 15.3 درصد کاهش یافته است. در نتیجه، تحلیلگران پیش بینی کردند که درآمد و حاشیه سود اینتل برای سه ماهه سوم سال جاری حدود 15 درصد کاهش خواهد یافت. در اوایل سال جاری، اینتل هشدار داد که درآمد و فروش در سال 2022 احتمالاً 11 میلیارد دلار کمتر از سال قبل خواهد بود.

وضعیت نابسامان اینتل در سال جاری نه تنها به دلیل وضعیت بد بازار رایانه های شخصی، بلکه به دلیل رشد AMD نیز است. طی یکی دو سال گذشته، اینتل بخش زیادی از بازار را به رقیب دیرینه خود واگذار کرده است و از آنجایی که اپل دیگر قصد استفاده از تراشه های این شرکت در مک را ندارد، وضعیت بدتر شده است.

اینتل برای جبران این وضعیت می خواهد در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی و پایگاه های داده فعال باشد. اخیرا گزارشی منتشر شده مبنی بر اینکه این شرکت می خواهد با TSMC برای تولید تراشه هایی با فناوری ساخت 5 نانومتری وارد همکاری شود. همان فناوری تولیدی که توسط TSMC برای تولید تراشه M1 اپل استفاده می شود. اینتل حتی بخش مودم خود را در سال 2019 به قیمت یک میلیارد دلار به اپل فروخت. اما هنوز مشخص نیست این اقدامات تا چه اندازه بر بازگشت این شرکت به شرایط خوب قبلی تاثیر گذاشته و خواهد داشت.

البته این فقط اینتل نبود که مجبور به کاهش قیمت شد. سایر شرکت های بزرگ مانند Oracle و ARM نیز وضعیت مشابهی دارند، اما وضعیت اینتل بسیار دشوارتر از سایر رقبا به نظر می رسد.

منبع: 9To5Mac

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا