اینستاگرام پیام‌ها و عکس‌های پاک شده را روی سرور خود حفظ می‌کرد

بر اساس باگ کشف شده توسط یک کارشناس امنیتی اینستاگرام، عکس ها و پیام های حذف شده توسط کاربران حتی تا یک سال پس از حذف نیز در سرورهای اینستاگرام باقی می مانند. طبق گفته اینستاگرام، این خطا قبلاً برطرف شده است.

وقتی چیزی را از اینستاگرام حذف می کنید، انتظار دارید که آن را به طور کامل انجام دهید، اما زمانی که یک محقق امنیتی از ابزار موجود در برنامه برای درخواست کپی از عکس ها و پیام های مستقیم خود استفاده می کند، داده ها را دریافت می کند. ارسال شده با حذف آنها بیش از یک سال پیش. این نشان می دهد که این اطلاعات هرگز به طور کامل از سرورهای اینستاگرام پاک نشده است.

به گفته اینستاگرام، این به دلیل وجود یک باگ در سیستم های این شرکت است که اکنون رفع شده است. قبلاً باگ های دیگری در این برنامه وجود داشته است، از جمله در هفته های اخیر، زمانی که کاربران اینستاگرام گزارش دادند که چراغ سبز حتی بدون استفاده از دوربین روشن است. اما این بار اینستاگرام به کارشناس امنیتی Saugat Pokharel که این باگ را کشف کرده بود، 6000 دلار پاداش در حین اصلاح باگ های نرم افزاری داد. طبق گزارش TechCrunch، پوچارل در اکتبر گذشته این باگ را کشف کرد و اکنون اعلام کرده است که در اوایل ماه جاری برطرف شده است.

سخنگوی اینستاگرام به TechCrunch گفت: «این محقق گفت که حتی اگر عکس‌ها و پیام‌های شخصی در اینستاگرام حذف شوند، اگر کاربر بخواهد یک کپی از پیام‌ها و عکس‌های خود را با آپلودکننده داشته باشد، آن پیام‌های حذف شده در آنجا باقی می‌مانند. وجود داشت. ما این مشکل را برطرف کردیم و هیچ مدرکی دال بر سوء استفاده پیدا نکردیم. ما از این محقق برای گزارش چنین مشکلی تشکر می کنیم.

هنوز مشخص نیست که این مشکل چقدر گسترده است و آیا برای همه یا فقط برخی از کاربران اینستاگرام وجود داشته است، اما مطمئناً مشکل غیر معمولی نیست. وقتی تصویری را از سیستم های آنلاین حذف می کنیم، معمولاً داده ها برای مدت زمان مشخصی قبل از حذف کامل روی سرور باقی می مانند. برای اینستاگرام، این شرکت اعلام کرد که حذف کامل داده ها 90 روز طول می کشد. علاوه بر این، محققان امنیتی مشکلات مشابهی را با سایر خدمات آنلاین در گذشته پیدا کرده اند. از جمله توییتر که پیام های شخصی بین کاربران را مدت ها پس از حذف در سرورهای خود ذخیره می کند.

در همین حال، مشکل اینستاگرام شناسایی شد زیرا پوچارل موفق شد یک نسخه از اطلاعات خود را از اینستاگرام دانلود کند. این شرکت مستقر در فیس بوک ابزارهای آرشیو داده ها را در سال 2018 برای مطابقت با قوانین حفظ حریم خصوصی اتحادیه اروپا معرفی کرد.

طبق این قانون، شهروندان اتحادیه اروپا باید حق دسترسی به داده های خود را داشته باشند، که به آنها اجازه می دهد تا یک کپی از تمام اطلاعات ذخیره شده توسط یک شرکت را در مدت زمان معین درخواست کنند. اگرچه اطلاعات به دست آمده از این طریق همیشه در دسترس همه کاربران نیست، اما به راحتی می توان آنها را برای اینستاگرام دسته بندی و دسته بندی کرد. این تنها راه آسان برای فهمیدن اینکه آیا شرکت‌ها داده‌های شما را حتی پس از حذف شما روی سرورهای خود ذخیره کرده‌اند یا خیر است.

منبع: The Verge

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا