این زبان‌های برنامه‌نویسی بیشترین بازار کار را در سال 2022 دارند

چندین زبان برنامه نویسی برای بسیاری از اهداف تجاری وجود دارد. هر کدام از این زبان های برنامه نویسی ویژگی های خاص خود را دارند و البته کاربرد خاص خود را دارند. اگر قصد دارید شروع به یادگیری برنامه نویسی کنید، انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب اولین قدم شما در این مسیر خواهد بود. این انتخاب بسیار مهم است زیرا جستجوی شغل و درآمد شما در آینده تحت تأثیر این انتخاب قرار خواهد گرفت.

در این مقاله سعی داریم در مورد 7 زبان برنامه نویسی که پرکاربردترین و مهم ترین زبان های سال 2022 به نظر می رسند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم و در نهایت سعی می کنیم توصیه هایی برای یادگیری این زبان ها ارائه کنیم.

منظور از زبان برنامه نویسی چیست؟

رایانه ها نیز مانند ما انسان ها از زبان های مختلفی برای برقراری ارتباط برای اهداف مختلف استفاده می کنند. اصطلاح “زبان برنامه نویسی” به مجموعه ای از زبان های موجود اشاره دارد که برنامه نویسان و توسعه دهندگان از آنها برای ساخت برنامه ها، اسکریپت ها، پرس و جوها و غیره استفاده می کنند.

زبان های برنامه نویسی قوانین و ساختار خاص خود را دارند. بنابراین آنها فقط روی برنامه های خاصی کار می کنند. البته برخی از برنامه ها بیشتر رایج هستند و مزایای بیشتری دارند. هنگامی که یک برنامه نویس زبانی را یاد گرفت، می تواند کد منبع را در یک فایل متنی ساده بنویسد و سپس آن را در محیط مناسب استفاده و اجرا کند.

بهترین زبان برنامه نویسی در سال 2022

اصولاً هیچ زبانی را نمی توان بهترین زبان دانست. اما این اصطلاح معمولاً به زبان هایی اطلاق می شود که بیشترین درخواست و استفاده را دارند. در زیر لیستی از بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2022 را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. این لیست با در نظر گرفتن جنبه های مختلف ایجاد شده است. برنامه های موجود در این لیست به طور کلی بسیار سودآور هستند، می توانند برای بسیاری از فرصت های شغلی مورد استفاده قرار گیرند و به نظر می رسد برای مدت طولانی مورد تقاضا باقی بمانند.

اگر قصد دارید در سال 2022 برنامه نویسی یاد بگیرید، این 7 زبان را در نظر بگیرید.

این زبان‌های برنامه‌نویسی بیشترین بازار کار را در سال 2022 دارند

C و ++ C

زبان C را می توان یک زبان «سطح پایین» در نظر گرفت. یعنی برنامه نویسی در آن مستلزم دانش سخت افزار کامپیوتر است. همه برنامه های دیگر در این لیست به عنوان زبان های “سطح بالا” شناخته می شوند که ممکن است جزئیات رایانه ها در آنها چندان مهم نباشد.

اگرچه این کار یادگیری زبان های برنامه نویسی دیگر را آسان تر می کند، اما مقرون به صرفه است. این ممکن است تاثیر زیادی روی برنامه هایی مانند رسانه های اجتماعی نداشته باشد. اما تاثیر آن بر برنامه هایی مانند بازی، ویرایش فیلم یا بخش هایی از سیستم عامل غیرقابل انکار است. از طرفی برخی دیگر از دستگاه ها مانند کامپیوتر قدرت محاسباتی بالایی ندارند، بنابراین چاره ای جز استفاده از این زبان ها و استفاده حداکثری از منابع ندارند.

C ++ از زبان C برای ساده کردن فرآیند برنامه نویسی مشتق شده است و هنوز به عنوان یک زبان سطح پایین شناخته می شود. C بخشی از زیر مجموعه C ++ است. این بدان معنی است که زبان های C را معمولاً می توان به راحتی به C ++ ترجمه کرد. با این حال، با توجه به این مسائل و سهولت فرآیند، C ++ برای توسعه و ساخت برنامه‌ها سازگاری بیشتری دارد. با این حال، خود زبان C بیشتر در سیستم ها یا بخش های کلیدی برنامه ها استفاده می شود.

زبان برنامه نویسی C در سال 1972 و زبان C ++ در سال 1985 توسعه یافت. زبان های سطح بالا ممکن است به مرور زمان به دلیل حذف از سخت افزار محبوبیت خود را از دست بدهند، اما C و C ++ همیشه محبوب و مفید بوده اند. زمان. طول عمر این زبان ها تضمین می کند که این مهارت ها همیشه مورد تقاضا خواهند بود.

این زبان‌های برنامه‌نویسی بیشترین بازار کار را در سال 2022 دارند

جاوا

جاوا یک زبان محبوب برای توسعه برنامه های کاربردی وب یا برنامه های کاربردی خدمات عمومی (API) است. اگرچه جاوا از نظر اسمی بسیار شبیه به جاوا اسکریپت است، اما این دو زبان از نظر عملکردی و ساختاری اشتراکات بسیار کمی دارند. برخلاف جاوا اسکریپت، جاوا زبانی است که بیش از همه نیاز به معرفی دارد. این ویژگی به این معنی است که منحنی یادگیری تندتر است. با این حال، اگرچه جاوا پیچیده تر است، اما این پیچیدگی آن را بسیار کارآمدتر می کند. جاوا می تواند بهتر کار کند، به خصوص برای اجرا و توسعه برنامه های کاربردی چند رشته ای و تقسیم وظایف به وظایف کوچکتر و اجرای همزمان آنها. از طرف دیگر جاوا اسکریپت فقط از یک رشته عامل استفاده می کند.

اگرچه جاوا پیچیده تر است، اما هنوز از بسیاری از مواردی که باید با استفاده از زبان های برنامه نویسی دیگر مدیریت شوند، اجتناب می کند. این تعادل بین عملکرد و پیچیدگی، جاوا را به گزینه ای عالی برای اجرای برنامه های تحت وب تبدیل می کند. اگر قصد یادگیری برنامه نویسی موبایل را دارید، جالب است بدانید که جاوا برای ساخت اپلیکیشن اندروید نیز بسیار مفید است.

برنامه جاوا بر روی یک ماشین مجازی جاوا (JVM) اجرا می شود که به آن اجازه می دهد روی بسیاری از سیستم عامل ها اجرا شود. اگرچه جاوا اولین زبانی بود که بر روی JVM اجرا شد، زبان های برنامه نویسی دیگری مانند Scala یا Kotlin بعداً وارد سیستم شدند. نکته جالب و مهم این است که این زبان های برنامه نویسی با یکدیگر سازگار هستند. یعنی برنامه نویسان می توانند از منابع و ساختار همه آنها با هم استفاده کنند. این ویژگی برای توسعه اپلیکیشن موبایل بسیار مهم است. برنامه های اندروید بر اساس زبان های برنامه نویسی سازگار با JVM توسعه یافته اند.

اسکریپت جاوا

تعامل، کامل بودن و جذابیت وب سایت ها در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است. همه این تغییرات و جذابیت ها بر اساس HTML و CSS است. اما باید بدانید که نیروی محرکه همه این رابط های کاربری جاوا اسکریپت است. برنامه نویسی جاوا اسکریپت به لطف ابزارهای استاندارد و قدرتمندی مانند VueJS که حتی برای مبتدیان نیز مناسب است، بسیار آسان شده است. ابزارهای قدرتمندتر و حرفه ای تری مانند ReactJS و Angular در این زمینه وجود دارد.

توسعه دهندگانی که بیشتر به عناصر بصری یا تجربه کاربری توجه می کنند، بیشتر به عنوان توسعه دهندگان فرانت اند شناخته می شوند. با این حال، جاوا اسکریپت به قسمت جلویی محدود نمی شود. به لطف پلتفرم NodeJS، جاوا اسکریپت همچنین به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های کاربردی قدرتمندی ایجاد کنند که می توانند به عنوان برنامه های کاربردی وب قدرتمند، برنامه های کاربردی تلفن همراه یا API های مستقل عمل کنند و با سایر شرکت ها و خدمات ادغام شوند. این ویژگی ها همچنین دامنه برنامه ها و قابلیت های عملیاتی مرتبط با جاوا اسکریپت را گسترش داده است. افرادی که به دنبال انعطاف سازمانی هستند می توانند از یک زبان برای تبدیل شدن به یک مهندس برنامه نویسی تمام عیار استفاده کنند.

این زبان‌های برنامه‌نویسی بیشترین بازار کار را در سال 2022 دارند

پایتون

پایتون را می توان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دانست. پایتون بیشتر به خاطر کدهای تمیز خود که خواندن و نوشتن آن نسبتاً آسان است، شناخته شده است. پایتون همچنین سازگاری بالایی دارد و آن را به ابزاری موثر برای بسیاری از نیازهای توسعه دهندگان تبدیل می کند. از این زبان می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد، از برنامه نویسی تحت وب گرفته تا ساخت بازی های رایانه ای. با رشد برنامه ها و بحث ها در مورد یادگیری ماشین، پایتون اخیرا توجه بیشتری را به خود جلب کرده است و دوباره محبوبیت پیدا می کند. ابزارهای علمی مانند Pandas، NumPy و Jupyter نیز در این زمینه بی تاثیر نبوده اند.

SQL

برخلاف سایر زبان‌های موجود در این فهرست که برای نوشتن برنامه‌ها استفاده می‌شوند، SQL یک “زبان پرس و جوی ساختاریافته” است که برای ذخیره و بازیابی داده‌ها استفاده می‌شود. موتور پرس و جو داده های SQL را می توان به عنوان ارسال یک پرس و جو به سرور و ارائه اطلاعات لازم در پاسخ مشاهده کرد. استانداردهای مختلفی در این زمینه وجود دارد، نمونه هایی از آنها ممکن است mySQL، PostgreSQL یا Microsoft SQL Server باشد. با این حال، با توجه به شباهت های زیاد آنها، یادگیری یکی یادگیری دیگری را بسیار آسان می کند.

سرورهای پایگاه داده SQL در بسیاری از وب سایت ها و برنامه ها استفاده می شوند. تمامی اطلاعات مانند پروفایل های کاربر، پست های وبلاگ و به طور کلی تقریبا تمام اطلاعات مربوط به وب سایت در سرورهای SQL ذخیره می شود. با این حال، از آنجایی که SQL تنها توسط داده ها هدایت می شود، دامنه کار در این زمینه فراتر از ساخت و توسعه برنامه های کاربردی وب یا تلفن همراه است. فرصت‌هایی برای کار با تقاضای بالا و دستمزد بالا، مانند یک تحلیلگر هوش تجاری یا متخصص علوم داده، برای انجام کارهای روزانه خود نیاز به تسلط بر SQL دارند.

این زبان‌های برنامه‌نویسی بیشترین بازار کار را در سال 2022 دارند

سریع

زبان برنامه نویسی SWIFT به طور انحصاری در اکوسیستم اپلیکیشن اپل استفاده می شود. این زبان برای توسعه برنامه هایی که در محصولاتی مانند iPhone یا iPad می بینید مورد نیاز است. با این توضیحات شاید فکر کنید که سوئیفت یک زبان محدود است و چندان کاربردی نیست. اما جالب است بدانید که حدود 70 درصد از کل هزینه هایی که کاربران موبایل متحمل می شوند به اپ استور اپل می رود.

اپل در ابتدا از زبان برنامه نویسی خود به نام Objective-C استفاده می کرد که از C الهام گرفته شده بود. اما در سال 2014، آنها شروع به استفاده از زبان سوئیفت برای کاهش موانع توسعه برنامه کردند. استفاده از زبان مدرن تر، که یادگیری آن نیز آسان تر است، به توسعه دهندگان بیشتری اجازه می دهد تا کار کنند و ایده های خود را ایجاد کنند.

TypeScript

برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی ذکر شده در این مقاله، TypeScript زبانی است که به زبان دیگری (جاوا اسکریپت) ترجمه می شود.

در تصویر زیر می توانید یک نمونه را مشاهده کنید.

این زبان‌های برنامه‌نویسی بیشترین بازار کار را در سال 2022 دارند

در سمت چپ کد Typescript و در سمت راست مشاهده خواهید کرد که کد به جاوا اسکریپت تبدیل شده است. البته در این مثال خاص تفاوت چندانی وجود ندارد و فقط تعبیر کلمه «اعداد» حذف شده است.

در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که این منحنی یادگیری زبانی مانند جاوا را افزایش می دهد. با این حال، مقدمه برای افزایش انعطاف پذیری و سهولت یادگیری جاوا اسکریپت در نظر گرفته شده است. توسعه دهندگان کنترل کاملی بر محل استفاده از Typescript برای ایجاد ساختارهای اضافی دارند. این بدان معناست که حتی می توان آنها را به طور کامل حذف کرد.

چگونه زبان برنامه نویسی یاد بگیریم؟

اگر قصد دارید یک زبان برنامه نویسی را شروع کنید، سه مرحله اصلی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

1 با توجه به اهداف و توانایی های خوب خود بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید

انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب به نحوه یادگیری شما و آنچه قصد دارید بسازید بستگی دارد.به عنوان مثال، اگر قصد ساختن یک اپلیکیشن موبایل را دارید، شاید بهتر باشد با Swift یا Java شروع کنید. از طرفی یادگیری جاوا اسکریپت برای افرادی که می خواهند در محیط وب برنامه نویسی کنند ضروری است. با این حال، به خاطر داشته باشید که یک برنامه نویس معمولاً باید چندین زبان برنامه نویسی را بداند. با در نظر گرفتن همه این موارد، بهتر است ابتدا اهداف خود را تعیین کنید تا گزینه های خود را محدود کنید.

علاوه بر اهداف، روش تدریس خود را نیز مشخص کنید. اگر می خواهید چیزی را با آزمون و خطا یاد بگیرید یا کارها را انجام دهید، بهتر است با یادگیری زبان های برنامه نویسی ساده مانند روبی یا پایتون شروع کنید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید همه چیز را به خوبی یاد بگیرید و کارها را به روشی بسیار ابتدایی انجام دهید، یادگیری C ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد.

این زبان‌های برنامه‌نویسی بیشترین بازار کار را در سال 2022 دارند

2. تفکر محاسباتی را درک کنید

تفکر محاسباتی به نحوه اعمال منطق توسط کامپیوتر اشاره دارد. باید بدانید که بین طرز فکر مردم و کامپیوتر تفاوت وجود دارد. به عنوان یک برنامه نویس، بهتر است این تفاوت ها را درک کنید و به فضا عادت کنید.

یادگیری یک زبان برنامه نویسی را با تمرکز بر انتزاعات، تشخیص الگو و الگوریتم ها شروع کنید. بهتر است ناگهان خود را در میان تمام مفاهیم و ساختارهای جدیدی که درک نمی کنید پیدا کنید. هنگامی که برنامه نویسی کامپیوتر و اصطلاحات منطقی را بهتر درک کنید، یادگیری زبان برای شما آسان تر خواهد شد.

3- از منابع آنلاین استفاده کنید

هنگامی که اهداف، سبک یادگیری و دانش منطق کامپیوتر خود را ارزیابی کردید، به دنبال منابع آموزشی مناسب باشید. مطمئن باشید که این منابع را می توان به وفور در اینترنت پیدا کرد. با این حال، شرکت در کلاس های حضوری نیز می تواند راه بسیار خوبی برای شما باشد.

برخی از برنامه نویسان ترجیح می دهند خودآموز باشند. آنها تمایل دارند از کلاس های آنلاین در کره یا منابع آنلاین رایگان استفاده کنند. امروزه دوره های آنلاین یا فیلم های آموزشی زیادی وجود دارد که زبان های برنامه نویسی را در سطوح مختلف آموزش می دهند. با این حال، انتخاب و منابع برای یادگیری تا حد زیادی به سلیقه و عادات یادگیری شما بستگی دارد. بهترین منبع برای یادگیری زبان برنامه نویسی، منبعی است که بیشتر با آن ارتباط برقرار می کنید.

منبع: در واقع

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا