باتری لیتیوم-یون در برابر لیتیوم-پلیمر؛ کدام فناوری بهتر است؟

فناوری لیتیوم یون سابقه ای طولانی دارد و سال هاست که در گجت های مختلف مانند گوشی های هوشمند استفاده می شود. اما در سال های اخیر استفاده از باتری های لیتیوم پلیمری افزایش یافته است. تفاوت ها و شباهت های این دو فناوری چیست و کدام یک بهتر است؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

باتری های لیتیوم یون چگونه کار می کنند؟

لیتیوم یون یک فناوری بسیار قدیمی در نظر گرفته می شود، تاریخچه توسعه آن به سال 1912 برمی گردد. اما در سال 1991، پس از استفاده از آن توسط سونی، محبوبیت این فناوری به طور قابل توجهی افزایش یافت. از آن زمان، باتری‌های لیتیوم یون انرژی طیف گسترده‌ای از گجت‌ها، از دوربین گرفته تا گوشی‌های هوشمند را تامین می‌کنند.

لیتیوم پلیمر

این فناوری به دلیل چگالی انرژی بالا، فقدان اثر حافظه (که شارژ سلول ها را در طول زمان دشوارتر می کند) و هزینه تولید نسبتاً پایین، بسیار موفق بوده است. این باتری ها از دو الکترود مثبت و منفی ساخته شده اند که توسط یک الکترولیت شیمیایی مایع مانند اتیلن کربنات یا دی اتیل کربنات از هم جدا شده اند. با توجه به ترکیبات شیمیایی مورد استفاده، این نوع باتری ها بیشتر مستطیلی شکل هستند. ظرفیت باتری لیتیوم یونی در طول چرخه شارژ کاهش می یابد و حتی در صورت عدم استفاده تخلیه می شود که ذاتاً کمتر از حد ایده آل است.

الکترولیت شیمیایی می تواند در دماهای شدید یا در صورت سوراخ شدن ناپایدار شود و منجر به “رواناب حرارتی” و آتش سوزی شود. البته باید تاکید کنیم که چنین اتفاقی به ندرت رخ می دهد.

باتری های لیتیوم پلیمری چگونه کار می کنند؟

لیتیوم پلیمر نسخه جدیدتری از فناوری لیتیوم یون است. تاریخچه این فناوری به دهه 70 میلادی برمی گردد، اما در چند سال اخیر برای گجت ها بسیار محبوب شده است. این فناوری به ویژه توسط شرکت هایی استفاده می شود که می خواهند شارژ سریع گوشی های خود را ارائه دهند. دلیل اصلی این امر ساختار متفاوت باتری های لیتیوم پلیمری است که مقاومت بیشتری در برابر فشار از خود نشان می دهند.

لیتیوم پلیمر

این نوع باتری ها دارای الکترود مثبت و منفی هستند اما به جای الکترولیت مایع از الکترولیت جامد یا ژل استفاده می کنند. در نتیجه باتری های پلیمری می توانند طرح های انعطاف پذیر و بهتری ارائه دهند. از طرفی باید به کاهش احتمال نشت الکترولیت و در نتیجه کاهش فرار حرارتی اشاره کرد. به بیان ساده، این نوع باتری ها کمی ایمن تر هستند. با این حال، هنوز هم خطرات مرتبط با جوش و گرمای بیش از حد وجود دارد.

یکی از معایب اصلی این فناوری این است که هزینه تولید چنین باتری هایی بسیار بالاتر است و در نتیجه گوشی های مبتنی بر این نوع باتری قیمت بالاتری دارند. همچنین باید اشاره کنیم که چرخه عمر این باتری ها کوتاهتر است و باتری های لیتیوم پلیمری انرژی کمتری نسبت به باتری های لیتیوم یونی هم اندازه ذخیره می کنند.

تفاوت های کلیدی

باتری لیتیوم-یون در برابر لیتیوم-پلیمر؛ کدام فناوری بهتر است؟

هر دو باتری طبیعتاً مزایا و معایب خود را دارند. اما به طور کلی باتری های لیتیوم یون بالاترین ظرفیت را با کمترین هزینه ارائه می دهند. بنابراین، اگر می خواهید یک گوشی مقرون به صرفه با عمر باتری خوب بخرید، این فناوری سودمند خواهد بود. میزان دشارژ باتری های لیتیوم یونی در زمان عدم استفاده کمی بالاست، اما این موضوع برای کاربرانی که همیشه گوشی خود را روشن نگه می دارند مهم نیست.

باتری های لیتیوم پلیمری کمی ایمن تر هستند، که برای باتری ها بر اساس نرخ شارژ بسیار بالا مهم است. همچنین این نوع باتری ها در صورت عدم استفاده با سرعت کمتری شارژ می شوند. همچنین همانطور که گفتیم هزینه های تولید این نوع باتری ها بیشتر است.

در نهایت، باتری های لیتیوم پلیمری به دلیل بدنه انعطاف پذیر، وزن کمتر و امنیت بیشتر، هر روز در گوشی های بیشتری نصب می شوند. البته به دلیل مزایایی که باتری های لیتیوم یونی ارائه می دهند، این نوع باتری ها برای سال ها در گجت ها و ابزارهای ارزان قیمتی که نیاز به باتری های حجیم دارند استفاده خواهند شد.

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا