بازده پایین تولید تراشه‌های 3 نانومتری می‌تواند سامسونگ را با مشکل مواجه کند

به نظر می رسد سامسونگ در تولید تراشه های 3 نانومتری با مشکل مواجه است که می تواند برنامه های شرکت کره ای برای رقابت با TSMC را مختل کند.

در حال حاضر سامسونگ در مقایسه با رقیب TSMC از نظر بازده تولید تراشه اصلا وضعیت خوبی ندارد. مدتی پیش شنیدیم که حتی از این شرکت کره ای به خاطر این مشکل شکایت شده و کوالکام می خواهد همکاری خود را با آن در تولید تراشه پرچمدار امسال پایان دهد و با TSMC وارد همکاری شود.

اما همانطور که مشخص است، مشکل فقط مربوط به تراشه های 4 نانومتری نیست. برعکس ظاهرا شرکت کره ای با تولید نمونه های 3 نانومتری مشکل دارد و راندمان تولید آن بسیار پایین است. تراشه های 3 نانومتری قرار است بسیار کم مصرف و از نظر قدرت پردازشی بسیار قدرتمند باشند. اما تولید آن نیز بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه سامسونگ و مهندسان تراشه آن با مشکلات جدی روبرو هستند.

معمولاً اتفاق می افتد که هرچه فناوری تولید تراشه کوچکتر باشد، فرآیند تولید دشوارتر می شود. سامسونگ که معمولا بازده بالایی نداشت، حالا با وجود این مشکل آنقدر به مشکل خورده است که گفته می شود راندمان تولید تراشه 3 نانومتری آن تنها به 10 درصد می رسد و این اصلا خوب نیست. البته شرکت کره ای اعلام کرد که در حال حاضر در تلاش برای حل این مشکل است، اما بعید است که به زودی این کار را انجام دهد.

به گفته وب سایت کره ای Businesspost.kr، بخش تولید تراشه سامسونگ به وضوح با مشکلی مواجه است که در سال های اخیر بی سابقه بوده است. سامسونگ قصد دارد از نمونه های اولیه این تراشه ها برای پردازنده های سری اگزینوس خود استفاده کند که احتمالاً اولین آن به عنوان جایگزینی برای Exynos 2200 فعلی ارائه می شود.

سامسونگ می خواهد از تراشه های خود در پردازنده های خود استفاده کند، بنابراین تمام تلاش خود را می کند تا این عملکرد پایین را تا حد امکان بهبود بخشد. در غیر این صورت باید به شرکت رقیب یعنی TSMC مراجعه کنیم که امروزه نتایج بسیار بهتری در تولید تراشه نشان داده است. از طرفی سامسونگ می خواهد در بیشتر محصولات خود از تراشه های اگزینوس استفاده کند و به این ترتیب وابستگی خود به کوالکام را کاهش دهد. این می تواند هزینه های سامسونگ را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اما سوال اینجاست که آیا سامسونگ می تواند از عهده آن برآید؟

از طرفی قبلا شنیده بودیم که این شرکت کره ای می خواهد تراشه های خودش را فقط برای گلکسی تولید کند. این شبیه کاری است که اپل انجام می دهد. این می تواند کمک زیادی به مصرف بهینه این گوشی ها کند. حالا نمی دانیم که آیا تراشه های 3 نانومتری که این روزها زیاد در مورد آنها می شنویم مانند انحصارهای گلکسی خواهند بود یا خیر.

بازده پایین تولید تراشه‌های 3 نانومتری می‌تواند سامسونگ را با مشکل مواجه کند

تفاوت بین فناوری های مختلف تولید

سامسونگ در حال حاضر اولین شرکتی است که از فناوری GAAFET به جای FINFET در تولید تراشه استفاده می کند. GAAFET یک فناوری جدید است که از نظر تئوری محدودیت فیزیکی تولید تراشه های 3 نانومتری یا حتی کوچکتر را حذف می کند، که به شرکت ها اجازه می دهد تا با چیدمان ترانزیستورها به روشی جدید، تراشه های بسیار کوچک تولید کنند. از آنجایی که این فناوری جدید نیاز به دانش و روش های جدیدی دارد، سامسونگ در استفاده از آن با مشکلاتی مواجه شده است، حتی اینتل نیز قبل از سامسونگ هنگام استفاده از این فناوری برای ساخت تراشه های 7 نانومتری خود با همین مشکل مواجه بود.

جالب اینجاست که TSMC هنوز تصمیمی برای استفاده از این فناوری جدید نداشته و منتظر استفاده از آن در تراشه های 2 نانومتری است. البته بدون این فناوری، TSMC‌ از سامسونگ بسیار عقب است و این رتبه خوب به دلیل عملکرد عالی آن در صنعت تراشه است. TSMC دارای خط تولید حرفه ای تر و با تجربه تر است، هم با راندمان تولید تراشه بالا و هم کیفیت تراشه بالاتر.

اگر آخرین گزارش ها درست باشد، مشکلی که سامسونگ با آن مواجه است احتمالاً TSMC را در صدر جدول نگه می دارد. حال باید دید راه حل این شرکت کره ای چیست و چگونه می خواهد با بهترین شرکت در این زمینه رقابت کند.

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا