با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

در این مقاله شما را با معنای چند شکلک معروف استفاده شده توسط کاربران آشنا می کنیم تا در شرایط و موقعیت های مناسب از آن ها در مکالمات خود استفاده کنید و در عین حال با مفهوم و اهمیت صحیح آن ها آشنا شوید. در ادامه به معرفی معنای رنگ های مختلف شکلک های قلبی می پردازیم. پس اگر در حین چت زیاد از شکلک ها استفاده می کنید در این مطلب با هیلی بیلی مگ همراه باشید.

شکلک چیست؟

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

ایموجی ها شکلک هایی هستند که برای نشان دادن و انتقال احساسات و همچنین پیام شما به کاربر در آن سوی فضای مجازی استفاده می شوند. به عبارت دیگر، شکلک نشان دهنده یک احساس، شی یا نماد خاص است. از این شکلک های کوچک می توان در تمامی شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، اسنپ چت و حتی پیام های کوتاه استفاده کرد و کار ارتباط شما را در این پلتفرم ها آسان تر کرد. در واقع، بسیاری از کاربران از ایموجی ها به عنوان زبان دیجیتال جهانی یاد می کنند.

همانطور که تعداد شکلک ها هر سال افزایش می یابد و موارد جدید اضافه می شود، زبان دیجیتال ما نیز به نوبه خود تکامل می یابد و گسترش می یابد تا در همه فرهنگ ها، توسط همه مردم، در هر موضوع، با هر سیستم و البته در هر محیطی استفاده شود. زمانی که در دسترس است. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که ایموجی ها کجا و چه زمانی ظاهر شدند؟

تاریخچه ایموجی ها

برای پاسخ به این سوال باید به سال 1998 برگردیم. جایی که یک مهندس ژاپنی موبایل به نام Shigetaka Kurita از NTT Docomo روی ایجاد راهی برای ارتباط کاربران از طریق نمادها کار می کرد. حاصل کار او مجموعه ای از 176 نماد بود که آن ها را ایموجی نامید. این نام ترکیبی از دو کلمه ژاپنی است: “e” (تصویر) و “moji” (شخصیت). کوریتا می‌گوید که برای ایموجی‌هایش از مانگا، حروف چینی و نمادهای بین‌المللی الهام گرفته است. هدف کوریتا از ایجاد شکلک ها ایجاد یک رابط کاربری جذاب برای انتقال اطلاعات به شیوه ای ساده و مختصر بود. به عنوان مثال، او علاقه مند به طراحی راهی برای استفاده از تصویر آب و هوا به جای کلمه بارانی برای نشان دادن آب و هوا بود.

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

پس از عادی سازی استفاده از موبایل، این ایده در میان شرکت های فناوری غیر ژاپنی مانند اپل بسیار محبوب شد. در سال 2007 گوگل تصمیم گرفت این مسئولیت را از اتحادیه به عهده بگیرد یونیکد (سازمان حفظ استانداردهای متنی در سیستم ها) تشخیص شکلک را درخواست کرد. اپل در سال 2012 نیز اولین شکلک ها را با سیستم عامل iOS 6 برای کاربران خود منتشر کرد و اتفاقا این شکلک ها در بین کاربران بسیار محبوب بودند.

علاوه بر این، در سال 2016 آزمایشی بر روی معنای ایموجی ها انجام شد و در نتیجه، محققان دریافتند که بسیاری از کاربران تعبیر درستی از معنای واقعی ایموجی ها ندارند و از آن ها در موقعیت های اشتباه استفاده می کنند. همه شکلک ها توسط کنسرسیوم یونیکد منتشر می شوند. اما آنها در پلتفرم های مختلف، از اپل و اندروید گرفته تا فیس بوک و توییتر، متفاوت به نظر می رسند. همچنین بیشتر سردرگمی ها و برداشت های نادرست از شکلک ها مربوط به شکلک هاست که تا حدی منطقی است. در زیر قصد داریم شما را با معنای صحیح برخی از این شکلک های معروف آشنا کنیم.

1. شکلک های خندان برعکس

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

شکلک وارونه می‌تواند برای نشان دادن حماقت یا بازیگوشی استفاده شود، اما بهتر است برای مقوله‌ای استفاده شود که معمولاً انتقال آن از طریق متن بسیار دشوار است و آن طعنه است! در واقع این شکلک طعنه را در بسیاری از موقعیت ها تلخ تر و درک آن را کمی دشوار می کند. همچنین می توان از آن برای بیان افکاری استفاده کرد که می دانید هرگز محقق نمی شوند. این ایموجی نشان می دهد که شما در حال خندیدن هستید، اما خنده ای دردناک است.

مثلاً فرض کنید دوستتان از شما می خواهد که ساعت 5 صبح با او در فرودگاه ملاقات کنید. همچنین می توانید از این ایموجی در پاسخ استفاده کنید.

2. شکلک های دهان و صورت را ارسال کنید

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

در این ایموجی چهره ای را می بینید که با دستانش دهان خود را می پوشاند. این شکلک که اغلب با چشمان خندان یا گونه‌های برافروخته نشان داده می‌شود، خنده پنهانی یا خجالت کاربر را نشان می‌دهد، انگار می‌خواهد یک «اوه» بی‌ادبانه بگوید. مثلاً فرض کنید در یک کلاس آنلاین هستید و معلم از شما می‌خواهد که به چند سؤال از کتاب پاسخ دهید، اما در عوض میکروفون را خاموش کرده‌اید! این یکی از موقعیت هایی است که می توانید از این ایموجی استفاده کنید.

3. ایموجی میمون با چشمان بسته

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

این شکلک یک میمون با موهای قهوه ای است که چشمانش را با دو دست پوشانده است. این ایموجی که یکی از محبوب ترین ایموجی های مورد استفاده کاربران به حساب می آید، برای بیان دلخوری سطحی استفاده می شود. جالب است بدانید که این میمون خجالتی در واقع یکی از سه نماد میمون عاقل در فرهنگ ژاپنی است. این شکلک در فرهنگ ژاپنی Mizaru نام دارد و به معنای نگاه نکن. اگرچه استفاده از این شکلک برای ابراز خجالت است، اما مشاهده شده است که بسیاری از کاربران از آن به عنوان راهی برای انتقال احساسات و حالاتی مانند خندیدن، باور نکردن موقعیت و حتی گریه استفاده می کنند.

4. ایموجی صورت پوکر

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

این شکلک که با نام خنثی نیز شناخته می شود یکی از پرکاربردترین شکلک های مورد استفاده کاربران به خصوص در کشور ما می باشد. در واقع این ایموجی برای مواقعی استفاده می شود که چهره فرد هیچ حالتی را منتقل نمی کند و طرف مقابل نمی تواند حس خاصی از آن شخص بگیرد. همچنین برخی از کاربران از این شکلک برای خیره شدن به فردی از روی ناامیدی و رفتار او استفاده می کنند.

5. ایموجی شخصی با دستان بسته

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

این ایموجی در موقعیت های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، در فرهنگ ژاپنی، شکلک شخصی با دستان بسته به معنای تشکر یا لطف است. در برخی مناطق از این ایموجی برای دعا و امید استفاده می شود. اما در بیشتر کشورهای انگلیسی این ایموجی به معنای قد بلند شدن است.

6. ایموجی انگشت شست و کوچک

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شوید

در این شکلک فقط انگشت کوچک و شست بالا آمده است. در واقع منظور از ایموجی انگشت شست و انگشت کوچک صدا زدن است. وقتی می خواهید با شخصی تماس بگیرید یا می خواهید با شما تماس بگیرد، می توانید از این شکلک استفاده کنید.

7. ایموجی شخصی که هر دو دستش را به نشانه خوشحالی بالا می برد

با معنی درست ایموجی‌های معروف آشنا شویداین ایموجی که در واقع شخصی است با دو دست بالا، اغلب با ایموجی دعا اشتباه گرفته می شود. باید گفت که این ایموجی معنای شادی دارد و مخصوص جشن هاست. همان موقعیت معروفی که دو نفر در مقابل هم دست می دهند تا نقطه مشترک شادی شان داشته باشند.

8. ایموجی انگشتان گره کرده

شکلک ها

این شکلک در واقع دستی است که کف دست آن رو به بالا است. نوک پنج انگشت محکم به هم فشرده شده و صاف می شود. این حرکت یک ژست ایتالیایی است به نام “ma che vuoi” یعنی چه می خواهید؟ یا چی میگی؟ ف. ایتالیایی ها معمولاً از این ژست برای مخالفت، ناامیدی یا ناباوری استفاده می کنند. جالب است بدانید که این ایموجی در فرهنگ های دیگر معانی متفاوتی دارد. برای مثال، در برخی مناطق از این ژست به معنای «آرام باش» یا «صبور باش» استفاده می‌کنند.

9. ایموجی سنگ موآی

شکلک ها

این شکل که در واقع سنگی با چشم، دهان و گوش های بلند را نشان می دهد، موآی سنگی نامیده می شود. این مجسمه سنگی متعلق به جمهوری شیلی معانی مختلفی دارد. در معانی ذکر شده این ایموجی می توان به استقامت، حماقت و سکوت اشاره کرد.


در زیر به معانی شکلک های رنگ قلب می پردازیم.


10. قلب قرمز

شکلک ها

ایموجی قلب قرمز که بیشتر در میان سایر رنگ های قلب استفاده می شود به معنای عشق و محبت است اما می توان از آن برای ابراز محبت، دوستی و صمیمیت نیز استفاده کرد.

به طور کلی باید توجه داشت که ایموجی قلب قرمز توسط کاربران در زمینه احساسی استفاده می شود. برای مثال می توان از آن برای ابراز قدردانی، عشق، شادی، محبت، همراه با لذت و شادی استفاده کرد. علاوه بر این، این رنگ نشان دهنده اشتیاق، ارتباط عمیق، عاشقانه و عشق بی قید و شرط به طرف مقابل است.

11. قلب نارنجی

شکلک ها

فرستادن قلب نارنجی به این معنی است که شما قصد ندارید با طرف مقابلتان رابطه عاشقانه داشته باشید، فقط می خواهید دوست باشید. در واقع به طور کلی می توان گفت که با ارسال شکلک قلب نارنجی می توانید عشق نوع دوستانه را به طرف مقابل ابراز کنید. لازم به ذکر است که رنگ نارنجی حامل معانی مانند شادی، گرما، اشتیاق، خلاقیت، موفقیت و تشویق برای طرف مقابل است.

12. قلب آبی

شکلک ها

ایموجی قلب آبی در واقع نماد اعتماد، هماهنگی، صلح و وفاداری است. این شکلک حتی می تواند نمادی از جذابیت عمیق باشد. لازم به ذکر است که در برخی منابع از قلب آبی به عنوان نماد روز جهانی اوتیسم نیز استفاده شده است.

13. قلب زرد

شکلک ها

در مجموع باید گفت که ایموجی قلب زرد معنای شادی و دوستی را می رساند. از دیگر معانی قلب زرد می توان به آغاز نو، جوانی، آفتاب، بهار و صفای دل اشاره کرد.

14. قلب سبز

شکلک ها

قلب سبز معمولا نشان دهنده عشق به طبیعت و سرسبزی است. این ایموجی اغلب در روز سنت پاتریک در ایرلند استفاده می شود. روز سنت پاتریک در ایرلند یکی از روزهایی است که ایرلندی ها سبز می پوشند. ایموجی قلب سبز با نام قلب حسود نیز شناخته می شود. بنابراین، قلب سبز می تواند نشان دهنده حسادت یا عشق حسادت باشد.

15. قلب بنفش

شکلک ها

قلب بنفش معمولاً نمادی از عشق حساس، درک و دلسوز است، گاهی اوقات می تواند نشانه ای از جذب برای جنس مخالف نیز باشد. این ایموجی را می توان به طور عمده برای انتقال عشق پدری یا مادری به فرزندان خود استفاده کرد. البته باید اشاره کنیم که در ایالات متحده آمریکا از این ایموجی در مدال سرباز زخمی ارتش نیز استفاده می شود. گاهی اوقات می توان از قلب بنفش برای تأکید بر زرق و برق و ثروت استفاده کرد.

16. قلب سیاه

شکلک ها

معنی شکلک قلب مشکی با قلب قرمز بسیار متفاوت است. قلب سیاه معمولاً به معنای مرگ، شیطان و از نظر عاطفی سرد و بدون احساس محبت یا عشق است. این ایموجی اغلب به این معنی است که شما احساسات خود را درک می کنید، روح شما در اثر اخبار تاریک می شود، یا چیزهای غم انگیز و ناراحت کننده را دوست دارید. از این ایموجی برای ابراز تسلیت نیز استفاده می شود.

17. قلب سفید

شکلک ها

شکلک قلب سفید که به شکلک های قلب سال 2019 اضافه شده است، معنای وفاداری، اعتماد، مثبت بودن، شادی، پاکی و نجابت را برای کاربران تداعی می کند.

18. قلب شگفت انگیز

شکلک ها

شکلک قلب شگفت‌انگیز، با یک قلب در بالا و یک دایره در پایین، معمولا برای تاکید بر توافق در مورد چیزی که طرف مقابل دوست دارد استفاده می‌شود. در واقع، ارسال این ایموجی برای شخصی به این معنی است که شما از صمیم قلب از او حمایت می کنید و کار او را تایید می کنید.

آخرین کلمه

ایموجی ها بدون شک در سال های اخیر پیشرفت زیادی کرده اند و با تنوع بیشتر و ظاهر جذاب تری طراحی و عرضه می شوند. این تنوع و تکامل باعث شده است که برخی از کاربران از معنای صحیح برخی شکلک ها بی اطلاع باشند و از آن ها در موقعیت های اشتباه استفاده کنند. در این مطلب نگاهی به معنای ایموجی ها انداخته ایم و معنای صحیح آن ها را به شما معرفی کرده ایم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

منبع: Makeuseof و blog.hubspot

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا