اپلیکیشن و نرم‌افزار

بررسی One UI 4؛ ویژگی‌های جدید سامسونگ برای اندروید 12

پس از ماه ها انتظار ، سامسونگ سرانجام نسخه بتا رابط One UI 4 خود را بر اساس اندروید 12 منتشر کرد و کاربرانی که برای برنامه ثبت نام کرده اند می توانند آن را امتحان کنند.

One UI 4 جدیدترین رابط سامسونگ برای محصولات این شرکت است که البته هنوز به طور رسمی برای Galaxy منتشر نشده است ، اما با توجه به اینکه غول کره ای اولین بتا خود را برای بارگیری در دسترس قرار داده است ، ما توانستیم با آن آشنا شویم ویژگی های اصلی.

به نظر می رسد که این نسخه از رابط کاربری سامسونگ تفاوت چندانی با نسل قبلی ندارد. البته این تازه شروع One UI 4 است و هنوز فرصت های زیادی برای سامسونگ برای افزودن ویژگی های جدید وجود دارد. با این حال ، سامسونگ به روزرسانی را برای گوشی های خود در دسترس قرار داده است ، اما تنها تعداد انگشت شماری از دارندگان گوشی های Galaxy که در برنامه بتا ثبت نام کرده اند می توانند آن را بارگیری و آزمایش کنند. حتی این احتمال وجود دارد که کسانی که در این برنامه ثبت نام کرده اند نتوانند به روز رسانی UI One UI 4 را دریافت کنند ، زیرا سامسونگ فقط آن را برای تعداد محدودی از کاربران منتشر می کند.

درست مانند اندروید 12 ، رابط One UI 4 از نظر ظاهر ، امنیت و حریم خصوصی بسیار تغییر کرده است ، اما تا کنون همه این تغییرات ناچیز به نظر می رسند و تأثیر چندانی بر تجربه کاربر ندارند. با این حال ، در این مقاله ، ما تصمیم گرفتیم تمام تغییرات ایجاد شده در رابط کاربری سامسونگ در این نسخه جدید را مرور کنیم تا از آنچه در نسخه نهایی خواهیم دید مطلع شویم. توجه داشته باشید که این ویژگی ها مختص اندروید 12 نیستند ، زیرا ویژگی های اندروید 12 منحصر به One UI نیست.

تغییرات و ویژگی های جدید Samsung One UI 4

صفحه اصلی و صفحه سفارشی سازی

سامسونگ One UI 4

بارزترین تغییرات در One UI 4 ویژگی های سفارشی سازی صفحه اصلی و صفحه قفل است. بیایید با صفحه اصلی شروع کنیم. جایی که ویدجت ها باز هم دستخوش تغییرات اساسی شده اند و اکنون ظاهری جدید دارند ، مطابق با زبان طراحی Material You Android 12. این بدان معناست که آنها ظاهر گسترده تری دارند و در عین حال گوشه های نسبتاً خمیده ای دارند.

تعدادی گجت خاص از جمله ساعت دوگانه طراحی شده اند که در طول روز تغییر می کنند. البته منظور از تغییر این است که وقتی هوا روشن است ، تم این دو ویجت روشن است و اگر تاریک است ، تم آنها نیز تیره می شود. اما بر خلاف زبان طراحی Material You ، این ویجت ها با توجه به رنگ پس زمینه تغییر نمی کنند. اما ما می توانیم این ویژگی را در نسخه نهایی مشاهده کنیم.

سامسونگ One UI 4

در مورد حالت تاریک ، شایان ذکر است که وقتی تلفن را روی حالت تاریک قرار می دهید ، نمادها نیز کمی تیره تر می شوند تا ظاهر یکپارچه به گوشی داده شود. البته ، ممکن است واکنش چندان مثبتی به این تغییر نشان ندهید ، زیرا احتمالاً هنگام تنظیم تاریکی گوشی ، لازم است کمی روشنایی صفحه را افزایش دهید. با این حال ، سامسونگ می خواست با این تغییر جزئی چشم مصرف کننده را آرام کند.

تغییرات در صفحه قفل

صفحه قفل نیز تغییرات خوبی را متحمل شده است ، از جمله نصب برنامه ضبط صدا برای دسترسی سریع. علاوه بر این ، مدیریت رسانه در حال حاضر به طور کاملتر روی صفحه قفل قرار گرفته است ، به طوری که کاربر دسترسی بیشتری به محتوای در حال پخش دارد. البته ، صفحه قفل نه تنها محل گزینه های مربوط به رسانه است ، بلکه در قسمت اعلان ها نیز قابل دسترسی است.

در One UI 4 ، صفحه نمایش همیشه روشن نیز تغییرات خوبی را تجربه کرده است ، مانند روشن یا خاموش کردن آن در مواقعی. به عنوان مثال ، هنگامی که فقط یک اعلان دریافت می شود ، این صفحه فعال می شود ، نه در همه موارد. علاوه بر این ، تعدادی از تغییرات کوچک دیگر را همیشه می توانید در قسمت نمایشگر مشاهده کنید. به عنوان مثال ، افزودن برچسب های متحرک جدید ، تم های جالب و …

تبلیغات

سامسونگ One UI 4

سال گذشته ، سامسونگ بیشتر توجه خود را به بخش تبلیغات معطوف کرد. امسال اما شاهد تغییرات عمده ای در این زمینه نیستیم. اما شکل و ظاهر آن نسبت به گذشته تغییر کمی کرده است. به عنوان مثال ، تبلیغات اکنون کمی کوتاهتر و جمع و جورتر هستند. پس زمینه آن هم در حالت تاریک و هم در حالت روشن کمتر شفاف است.

کاشی های سریع تخمگذار در مقایسه با قبل تغییر چندانی نکرده اند ، اما کمی فشرده تر شده اند. همچنین ، نوار لغزنده ای که برای افزایش یا کاهش روشنایی صفحه استفاده می شد ، اکنون کمی بزرگتر است تا دسترسی به آن با تلفن را با یک دست راحت تر کنید. به غیر از این موارد ، ما هیچ تغییر دیگری در بخش تبلیغات نمی بینیم که می خواهد تجربه کاربری را تغییر دهد. هنوز همان شکلی که همیشه در Galaxys دیده بودیم ، مطابق با زبان طراحی اندروید 12 ، Material You نیست.

صفحه کلید و منوی اشتراک گذاری

سامسونگ چندین ویژگی جدید به صفحه کلید One UI 4 UI اضافه کرده است که مهمترین آنها استیکرها و ایموجی های متحرک است که اکنون با ضربه زدن روی یک گزینه می توان به سرعت به آنها دسترسی پیدا کرد. پشتیبانی بیشتر از برنامه های شخص ثالث به صفحه کلید اضافه شده است. به عنوان مثال ، می توانید دستور زبان را با صفحه کلید خود ترکیب کرده و از آن برای بهبود نوشتار خود استفاده کنید. متأسفانه سامسونگ تمرکز خود را روی ایموجی های متحرک در این زمینه متمرکز کرده است ، در حالی که سایر قسمت های صفحه کلید نیز می توانند بهبود یابند.

منوی اشتراک گذاری قبلاً تغییر کرده است تا کاربر بتواند تعیین کند که کدام گزینه ها را به ترتیب نمایش دهد. چنین به روزرسانی واقعاً مفید و ضروری بود ، زیرا می تواند این منو را از موارد اضافی پاک کرده و تنها مواردی را که کاربر واقعاً به آن نیاز دارد نشان دهد.

حفظ حریم خصوصی در One UI 4

در کنار تغییراتی که گوگل در زمینه حفظ حریم خصوصی و امنیت در اندروید 12 ایجاد کرده است ، سامسونگ نیز در این زمینه در رابط کاربری جدید خود تصمیماتی گرفته است. در One UI 4 ، کاربر اکنون می تواند برنامه هفتگی هر برنامه را مشاهده کند تا بداند در این چند روز کدام قسمت های تلفن به برنامه دسترسی داشته اند.

همچنین گزینه ای برای نشان دادن دسترسی همه برنامه ها به کلیپ بورد ، میکروفون و دوربین وجود دارد تا کاربر بتواند همه برنامه ها را یک به یک بررسی کند تا متوجه شود. همچنین ، اگر برنامه یا برنامه هایی به دوربین ، میکروفون یا هر دو دسترسی داشته باشند ، یک نشانگر در نوار وضعیت ظاهر می شود که در آن کاربر می تواند برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکه کدام برنامه مجاز به دسترسی به هر دو و چه زمانی است وارد سیستم شود.

در نهایت ، در این بخش باید به ویژگی جدید اندروید 12 ، معروف به Private Compute Core اشاره کرد که به کاربر اجازه می دهد داده ها را در تلفن حذف کند ، و همچنین ویژگی هایی مانند پاسخ هوشمند (تکرار) ، ارائه جایگذاری (چسباندن) از صفحه کلید و (

دوربین

برنامه دوربین گوشی های سامسونگ همیشه خوب بوده و هنوز هم خوب است. بنابراین ، گفتن اینکه تغییرات قابل توجهی در این زمینه وجود ندارد به این معنا نیست که سامسونگ در این زمینه عملکرد خوبی ندارد. به هر حال ، چیزی برای بهبود وجود نداشت. با این حال ، از نظر ظاهر کلی ، شرکت کره ای رابط کاربری را کمی منظم و تمیز طراحی می کند. به عنوان مثال ، گوشی های سامسونگ به جای قرار دادن آیکون های زوم ، اکنون با اعداد در رابط کاربری One UI 4 سروکار دارند ، که تشخیص حسگر مورد استفاده شما را آسان تر و دقیق تر می کند.

قابلیت شروع عکسبرداری در حین نگه داشتن شاتر ثابت است ، اما اکنون کاربر می تواند قفل کرده و با کشیدن انگشت به بالا گزینه ضبط را قفل کند. همچنین ، نماد Scene Optimizer دیگر در همه شرایط نوری ظاهر نمی شود ، اما هنگام ضبط تصاویر در شب قابل مشاهده است. در نهایت ، در این بخش ما حالت Pro را می بینیم که ظاهر زیباتر را به دست آورده است. خطوط تنظیم فریم اکنون به طور خودکار روی تصاویر قرار می گیرند.

سایر ویژگی های One UI 4

بار دیگر ، One UI 4 تفاوت چندانی با نسخه قبلی ندارد و نمی توان تغییرات را قابل توجه دانست. با این حال ، این لیستی از تغییرات مثبتی بود که در این رابط مشاهده کردیم. تعدادی ویژگی دیگر و تغییرات کوچک وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

سامسونگ One UI 4

  • One UI 4 در حال حاضر دارای یک نشانگر شارژ متحرک است که بسیار ساده اما زیبا است و باعث می شود گوشی در هنگام شارژ مدرن تر از رابط کاربری قبلی خود به نظر برسد.
  • پنجره های تصویری و چند وظیفه ای اکنون گوشه های گردتری به جای مربع دارند.
  • Device Care در حال حاضر مجهز به گزینه Project Battery است که به تلفن اجازه می دهد در نهایت تا 85 charge شارژ شود ، بنابراین عمر باتری آن به سرعت کاهش نمی یابد.
  • Emoji واقعیت افزوده (AR Emoji) اکنون می تواند به عنوان یک تصویر مخاطب استفاده شود.
  • Samsung Good Lock در حال حاضر از بسته های نماد شخص ثالث پشتیبانی می کند که می توانید آنها را از طریق فروشگاه Play بارگیری کنید.
  • ایموجی ها را می توان از طریق برنامه ویرایش تصویر پیش فرض سامسونگ به تصاویر یا فیلم ها اضافه کرد. همچنین گزینه ای به نام Object Eraser در قسمت Labs وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد عناصر یا افراد ناخواسته را از تصاویر حذف کنند. دقیقاً همان کاری که می توان در Adobe Photoshop انجام داد.

تغییرات One UI 4 در حال حاضر به آنها محدود می شود ، اما بعید به نظر می رسد که تغییرات مشابه را در نسخه نهایی شاهد باشیم. به احتمال زیاد One UI 4 هنگام انتشار ویژگی های بیشتری خواهد داشت ، اما هنوز مشخص نیست که این تغییرات را در کجا مشاهده خواهیم کرد.

منبع: Android Authority

به

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا