بنیان‌گذار TSMC می‌گوید ایالات متحده بهترین طراحان تراشه را در جهان دارد

موریس چانگ، یکی از بنیانگذاران TSMC، اخیراً در مورد سرمایه گذاری این شرکت تایوانی در ساخت کارخانه تراشه در ایالات متحده گفت که گفتن اینکه ایالات متحده بهترین طراحان تراشه را دارد بی فایده است و باید روی آن تمرکز کند.

در حال حاضر بزرگترین تولیدکنندگان تراشه جهان به ترتیب TSMC و سامسونگ هستند که اولی در تایوان و دومی در کره جنوبی فعالیت می کند. هر دو شرکت در حال حاضر از پیشرفته ترین فناوری ساخت (4 نانومتری) استفاده می کنند و انتظار می رود سال آینده تولید تراشه های 3 نانومتری را آغاز کنند. TSMC حتی اخیراً اعلام کرده است که تولید تراشه های 2 نانومتری را در سال 2026 آغاز خواهد کرد که نشان می دهد تولید تراشه های کوچکتر چقدر دشوار است.

از نظر تئوری، هر چه تراشه کوچکتر باشد، تکنولوژی تولید پیشرفته تر، سخت تر و گران تر است. اما از طرف دیگر، هر چه تعداد آن کمتر باشد، ترانزیستورهای کوچکتر و بیشتری در تراشه استفاده می شود و در نتیجه سرعت و صرفه جویی تراشه به شدت افزایش می یابد.

با توجه به اینکه دو فروشنده اصلی CPU در تایوان و کره جنوبی فعالیت می کنند، ایالات متحده نگران است که این جغرافیای سیاسی ممکن است دستیابی به تراشه های مورد نیاز را برای آنها دشوار کند. به خصوص که اخیرا شنیدیم چین می خواهد به تایوان حمله کند و کنترل آن را در دست بگیرد. به همین دلیل است که ایالات متحده می خواهد در طراحی و ساخت تراشه خودکفا باشد تا چیزهایی از این دست مانع از این کار نشود.

بنیان‌گذار TSMC می‌گوید ایالات متحده بهترین طراحان تراشه را در جهان دارد

البته طراحی تراشه را نباید مشکل خاصی در نظر گرفت. ایالات متحده اکنون صاحب شرکت هایی مانند اینتل، کوالکام و اپل است که بهترین تراشه ها را طراحی می کنند و کیفیت آنها بی نظیر است. اما ساخت یک کارخانه، علاوه بر زمان طولانی، واقعاً گران تمام خواهد شد. به خصوص که باید به یک زنجیره تامین قابل اعتماد نزدیک باشید.

به نظر می رسد TSMC در حال همکاری با ایالات متحده برای ایجاد یک کارخانه تولید تراشه در آریزونا است. گفته می شود این کارخانه در سال 2024 به طور رسمی شروع به کار می کند، اما حتی در آن زمان نیز فناوری تولید آن به 5 نانومتر محدود می شود که بعداً فناوری تولید 3 نانومتری جایگزین خواهد شد.

اما موریس چانگ، بنیانگذار TSMC، معتقد است که ساختن یک مرکز تراشه برای ایالات متحده اتلاف وقت و هزینه خواهد بود، اما اتلاف وقت و پول ایده ای کاملاً پوچ است. او می‌گوید که ایالات متحده استعداد تولید چیپس را ندارد، بنابراین لازم نیست آنقدر برای ایجاد پایگاه تولید هزینه کند. در حالی که تایوان پر از استعداد است. از سوی دیگر، ایالات متحده یکی از ثروتمندترین تولیدکنندگان تراشه است و در این زمینه واقعا استثنایی است.

موریس، 90 ساله، کیفیت طراحی تراشه در ایالات متحده را “بهترین در جهان” توصیف کرد و افزود: “تایوان واقعا استعداد کمی در طراحی تراشه دارد. “TSMC اصلا استعدادی ندارد.” به گفته وی، TSMC نیز نیازی به این کار ندارد زیرا عملکرد خوبی در زمینه تولید تراشه ارائه می دهد و وظیفه آن ساخت تراشه های طراحی شده توسط اپل، مدیاتک، کوالکام، اینتل و دیگران است.

یک اندیشکده آمریکایی معتقد است کمبود امکانات در ایالات متحده باعث می شود بسیاری از مشاغل بدون کارمند باقی بمانند، اما بسیاری با چانگ موافق هستند زیرا ساخت تاسیسات تراشه در ایالات متحده 50 درصد بیشتر از ساخت همان کارخانه در تایوان است. از سوی دیگر هزینه چیپس های ساخت آمریکا به دلیل جمعیت کم و دستمزدهای بالا بسیار بالا خواهد بود و آمریکا نمی تواند حضور موثری در بازارهای بین المللی داشته باشد.

از سوی دیگر، تایوان 90 درصد تراشه های جهان را تولید می کند و در صورت وقوع جنگ، نه تنها آمریکا، بلکه تمام جهان به استثنای کشوری که تایوان را کنترل می کند، تحت فشار قرار خواهند گرفت. بنابراین نگرانی در مورد آن تا حدودی طبیعی است. حالا باید ببینیم چه می شود.

نظر شما در مورد این موضوع چیست؟

منبع: اخبار خرده فروشی

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا