به مناسبت تولد 30 سالگی ویندوز 3.1؛ چرا این ویندوز خیلی اهمیت داشت؟

سی سال پیش، در 6 آوریل 1992، مایکروسافت ویندوز 3.1 را منتشر کرد. محصولاتی که باعث شد شرکت سطوح جدیدی از موفقیت را تجربه کند، پلتفرم خود را با سیستم عامل مک رقابتی نگه می دارد و راه را برای تسلط ویندوز بر رایانه ها هموار می کند. در این مقاله به بررسی این ویندوز و بررسی آن خواهیم پرداخت.

ماوس و مایکروسافت

به نظر شما استفاده از ماوس در سال 1992 چقدر مهم بود؟ حدود یک دهه پیش، اپل کامپیوترها را بسیار آسان کرد. Apple Lisa و Macintosh دارای یک رابط کاربری گرافیکی عالی بودند که منجر به توسعه نرم افزارهای جدید به عنوان ابزار ویرایش عکس شد. اندکی بعد، اولین وب سایت ها بر این اساس ساخته شدند. در همین حال، کامپیوترهای سازگار با IBM معمولاً کد محور بودند و کاربران برای استفاده از آنها باید از خط فرمان استفاده می کردند. مایکروسافت می‌دانست که برای جلوتر ماندن از رقبا باید نوآوری کند.

در سال 1990، مایکروسافت اولین تلاش بزرگ خود را با معرفی ویندوز 3.0 انجام داد. برای اولین بار، این نسخه از ویندوز از نظر گرافیکی بسیار رقابتی با سیستم عامل مک بود. اما هنوز نقاط ضعف زیادی وجود داشت. این سیستم عامل دارای اشکالات و ضعف های زیادی بود. سیستم درایور معیوب بود، فونت ها شکسته بودند و باید با MS-DOS استفاده می شدند. با وجود تمام این نقاط ضعف، ویندوز 3.0 موفقیت بزرگی برای مایکروسافت بود.

ویندوز 3.1

برد سیلوربرگ، معاون ویندوز 3 و ویندوز 3.1 مایکروسافت گفت: “ویندوز 3.0 ما را کمی شگفت زده کرد.” چون به خوبی کار می کند و افراد زیادی به آن علاقه داشتند. این پروژه یک پیشرفت بزرگ بود و مردم شروع به جدی گرفتن ویندوز کردند. “هدف ویندوز 3.1 ارتقاء به ویندوز 3.0 برای آماده سازی و استفاده از مقیاس بزرگتر بود.”

دو سال پس از انتشار ویندوز 3.0، مایکروسافت ویندوز 3.01 را منتشر کرد. مانند نسخه های قبلی ویندوز، این نسخه نیز بیشتر روی MS-DOS کار می کرد (چند سال بعد یک تغییر عمده از خط فرمان به نسخه کاملا گرافیکی ویندوز 95 ارائه شد). به روز رسانی جدید ویندوز، ویندوز 3.1، بسیاری از مشکلات گرافیکی را با نمایش فونت ها و فایل های رسانه ای بهبود بخشیده است. از طرفی دسترسی به اپلیکیشن های ویندوز را نیز به میزان قابل توجهی افزایش داد. دیگر نیازی به استفاده از کدهای DOS نبود و انجام بسیاری از کارها با همان رابط کاربری گرافیکی ویندوز امکان پذیر بود. همین مقدار تغییر کافی بود تا ویندوز از همیشه محبوب تر شود!

از ویندوز در تمام کامپیوترهای جدید استفاده کنید

از زمان معرفی ویندوز، مایکروسافت برای به دست آوردن پشتیبانی صنعتی از پردازنده گرافیکی خود سخت کار کرده است. با معرفی ویندوز 3.1، این شرکت پا را فراتر گذاشت و از سازندگان خواست که ویندوز را از ابتدا روی رایانه های خود نصب کنند. قبلاً کامپیوترها بدون سیستم عامل ارائه می شدند و کاربران مجبور بودند خودشان ویندوز را نصب کنند.

به مناسبت تولد 30 سالگی ویندوز 3.1؛ چرا این ویندوز خیلی اهمیت داشت؟

سیلوربرگ به یاد می آورد: «ما مجبور بودیم با نصب ویندوز 3.1 به طور پیش فرض روی رایانه هایمان تقاضای زیادی ایجاد کنیم. شرکت های کامپیوتری تمایل بسیار بیشتری به نصب سیستم عامل DOS بر روی کامپیوترها به صورت پیش فرض دارند و خرید و نصب ویندوز را به عهده کاربران می گذارند.

مایکروسافت با انتشار ویندوز 3.1 توانسته هیجان زیادی را در بازار کامپیوتر ایجاد کند. در این نسخه از ویندوز، آنها موفق شدند اکثر باگ ها و نقاط ضعف ویندوز 3.0 را برطرف کرده و ویژگی های جذاب جدیدی به آن اضافه کنند. این امر باعث شده است که شرکت‌های کامپیوتری و مشتریانی که قبلاً مردد بودند، از ویندوز استفاده کنند و از آن بهره ببرند. ویندوز 3.1 به مایکروسافت چراغ سبز نشان داده است تا نشان دهد هم شرکت ها و هم کاربران عادی به ویندوز روی آورده اند.» «بسیاری از نقاط ضعف این نسخه برطرف شده و ویندوز 3.1 بسیار پایدارتر شده و ابزارهای بهتر و بیشتری دارد.»

بیایید نگاهی به برخی از این ویژگی های جدید (یا بهبود یافته) در ویندوز 3.1 بیاندازیم.

بهبود فونت های تولید محتوا

ویندوز 3.0 در سال 1990 منتشر شد و پیشرفت های زیادی را برای سیستم عامل به ارمغان آورد. اما یکی از ایرادات اصلی این نسخه از ویندوز استفاده از فونت های شطرنجی بود که به خوبی مقیاس بندی نمی شد. این امر راه را برای نرم افزارهایی مانند Adobe Type Manager برای رفع این آسیب پذیری هموار کرد.

برای کاهش انحصار Adobe و محدودیت‌های احتمالی بر روی فونت‌های کامپیوتری، اپل یک سیستم فونت مقیاس‌پذیر TrueType توسعه داده است. مایکروسافت نیز این سیستم را خریداری کرده و از آن در ویندوز 3.1 استفاده می کند. ویندوز 3.1 قبلاً به طور پیش فرض دارای فونت های با کیفیت بود و نیازی به استفاده از نرم افزار Adobe نبود. بنابراین برای کاربران بسیار ساده تر بود که اسناد و فرم های خود را در ویندوز ایجاد کنند. رفع مشکل ظاهر فونت ها در ویندوز 3.1 که به ویندوز اجازه رقابت با مک را نمی داد.

ویندوز 3.1

در آن زمان، چاپ هنوز یکی از اجزای اصلی استفاده از رایانه و ایجاد محتوای رایانه ای بود. بنابراین پشتیبانی از چاپگر در ویندوز 3.1 دلیل دیگری بر محبوبیت این نسخه از ویندوز شده است. سیلوربرگ می گوید: «ما یک معماری جدید درایور چاپگر به نام UniDrive ایجاد کرده ایم. این کار نگهداری پرینترهای جدید را برای ما آسان تر کرد و نیاز به حجم زیادی از کد را از بین برد. این معماری و سیستم آنقدر موفق بوده است که بخش‌هایی از UniDrive هنوز در حال استفاده هستند.

پیشرفت های چند رسانه ای

ویندوز 3.1 همچنین برخی از پیشرفت های بصری و گرافیکی را به ویندوز اضافه کرد که نقش زیادی در پشتیبانی از ویندوز داشت. ابزارهایی مانند محافظ صفحه و مدیا پلیر در این ویندوز معرفی شده است. پخش کننده رسانه می تواند موسیقی MIDI و فایل های ویدئویی AVI را پخش کند. یک سیستم ضبط نیز در ویندوز گنجانده شده است. اگر سخت افزار ضبط صدا دارید، می توانید صداها را ضبط کرده و دوباره پخش کنید.

به مناسبت تولد 30 سالگی ویندوز 3.1؛ چرا این ویندوز خیلی اهمیت داشت؟

البته این ویژگی ها کمی زودتر در سال 1991 و در یکی از آپدیت های مربوط به ویندوز 3.0 معرفی شدند. اما این به روز رسانی فقط برای رایانه های تازه مونتاژ شده و مشتریان جدید در دسترس بود. اما با انتشار ویندوز 3.1، هرکسی می تواند یک نسخه از ویندوز خریداری کند و از این ویژگی ها و قابلیت ها بهره مند شود.

بازیهای جدید

ویندوز 3.1 یک ویژگی جالب دیگر نیز داشت. دو بازی به صورت پیش فرض در این بسته نصب شده بود: Solitaire و Minesweeper. البته بازی Solitaire یادآور همون ویندوز 3.0 بود ولی بازی دیگه ای که تو اون ویندوز بود (reversi) با Minesweeper جایگزین شد. این بازی در سال 1990 بخشی از بسته سرگرمی ویندوز بود و بسیار محبوب بود.

به مناسبت تولد 30 سالگی ویندوز 3.1؛ چرا این ویندوز خیلی اهمیت داشت؟

گسترش زیاد و محبوبیت ویندوز 3.1 باعث محبوبیت بیشتر Minesweeper شده است و بازی ساده و اعتیادآور Solitaire نیز میلیون ها بازیکن جدید را در سراسر جهان پیدا کرده است.

Ctrl + C، Ctrl + X و Ctrl + V را فشار دهید

شاید باور نکنید، اما میانبرهای کیبورد محبوب Ctrl + C، Ctrl + X و Ctrl + V برای کپی، برش و چسباندن اولین بار در ویندوز 3.1 معرفی شدند. در آوریل 1992، مجله PC این کار را با نامگذاری دکمه‌های کپی و پیست که می‌توانستند با مک رقابت کنند، انجام داد. از آنجایی که اپل خیلی زودتر، در سال 1984 از آنها در قالب های Command + C، Command + V و Command + X استفاده کرد.

سایر پیشرفت های ویندوز 3.1

مواردی که تا کنون بررسی کرده ایم تنها تعدادی از پیشرفت ها و ویژگی های جدید ارائه شده در ویندوز 3.1 هستند. مایکروسافت چندین ویژگی جدید را در این ویندوز قرار داده است که در ادامه به برخی از مهم ترین آنها می پردازیم.

به مناسبت تولد 30 سالگی ویندوز 3.1؛ چرا این ویندوز خیلی اهمیت داشت؟

بودن: این ویژگی را می توان پیوند دادن و جاسازی اشیاء نامید. ویندوز 3.1 به کاربران امکان می دهد مواردی مانند متن، فایل های صوتی، تصاویر و موارد دیگر را برای اولین بار با کشیدن و رها کردن به سایر برنامه های ویندوز وارد کنند. به عنوان مثال، می توانید یک تصویر را به فایل متنی Microsoft Word خود وارد کنید. اما این تمام ماجرا نبود. مسیر این عنصر متصل شد. یعنی با ایجاد تغییر در فایل اصلی، این تغییر در عنصر مرتبط نیز ایجاد می شود. یعنی اگر یک فایل تصویری را از این طریق به مایکروسافت ورد وارد کنید و سپس تصویر را ویرایش کنید، این تغییر در Word شما اعمال خواهد شد.

رجیستری ویندوز: تب رجیستری ویندوز برای اولین بار در ویندوز 3.1 معرفی شد. این بخش را می توان به عنوان یک پایگاه داده مخفی ویندوز برای اعمال سفارشی سازی و دستکاری تنظیمات مشاهده کرد. 30 سال از آن تاریخ می گذرد و رجیستری هنوز یکی از بخش های اصلی آخرین نسخه ویندوز یعنی ویندوز 11 است.

کنترل پنل مدولار: برای اولین بار، ویندوز 3.1 به توسعه دهندگان شخص ثالث اجازه داد تا با افزودن فایل های CPL خاص به پوشه سیستم ویندوز، موارد جدیدی را به کنترل پنل ویندوز اضافه کنند. این ویژگی می تواند برای شخصی سازی برنامه ها و افزونه ها مفید باشد.

دکتر واتسون: یکی دیگر از اقدامات جدید مایکروسافت در ویندوز 3.1 کشف Dr. این واتسون بود که به مصرف کنندگان کمک کرد تا اشتباهات و خطاهای احتمالی را کشف کنند. این قسمت در واقع خطاها را ثبت می کند تا بعداً بتوان روی آنها کار کرد و اصلاح کرد. عملکرد دکتر واتسون برای چندین سال در نسخه های بعدی ویندوز باقی ماند.

پنجره های باز یکسان / ذخیره: قبل از معرفی ویندوز 3.1، هر برنامه و برنامه باید رابط کاربری خود را برای باز کردن / ذخیره فایل ها ارائه می کرد. ویندوز 3.1 این مشکل را حل کرد و با ارائه ساختار یکسان در همه برنامه ها، ویندوز را بسیار کاربرپسندتر کرد.

میراث از ویندوز 3.1

ویندوز 3.1 یک موفقیت کامل برای مجموعه مایکروسافت بود. این شرکت تنها در سه ماه اول بیش از 3 میلیون نسخه فروخت. به لطف ویندوز 3.1، بسیاری از کامپیوترهای جدید برای اولین بار با ویندوز به مشتری تحویل داده شد که باعث شد ویندوز بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

ویندوز 3.1

البته بد نیست بدانید در آن زمان ویندوز تنها سیستم عامل گرافیکی نبود. ویندوز 3.1 باید با IBM OS / 2.2.0 رقابت می کرد، که فقط چند ماه زودتر در مارس 1992 معرفی شد. سرانجام، مشتریان و شرکت های ویندوز سیستم عامل جدید IBM را ترجیح دادند. اما سیستم عامل گرافیکی IBM نیز چندین سال است که در حال رقابت بوده و به عنوان یک گزینه جدی و قدرتمند در حال ظهور است.

در اکتبر 1992، مایکروسافت Workgroups ویندوز را منتشر کرد که ویژگی های شبکه ویندوز 3.1 را بهبود بخشید. این ویندوز می تواند گزینه مفیدی برای بسیاری از شرکت ها باشد. در نوامبر 1992، مایکروسافت نسخه 3.11 ویندوز را منتشر کرد که سعی داشت بسیاری از کاستی های ویندوز 3.1 را اصلاح کند. در همان ماه، مایکروسافت ویندوز 3.2 را برای اولین بار در چین منتشر کرد. این نسخه در واقع همان ویندوز 3.1 بود که از چینی ساده شده نیز پشتیبانی می کرد. ناگفته نماند که موفقیت ویندوز 3.1 راه را برای عرضه ویندوز 95 سه سال بعد هموار کرد.

اگرچه مایکروسافت به طور رسمی از ویندوز 3.1 در سال 2001 پشتیبانی کرد، اما طرفداران نوستالژیک ویندوز همچنان می توانند آن را بر روی iPad نصب کنند یا از شبیه سازها استفاده کنند. یک فایل منیجر به سبک ویندوز 3.1 نیز در ویندوز 11 موجود است که می توانید آن را از فروشگاه ویندوز خریداری کنید. جالب اینجاست که برخی هنوز در حال ساخت بازی های جدید برای این سیستم عامل هستند! به هر حال، تولد ویندوز 3.1 مبارک!

منبع: چگونه دستکاری کنیم

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا