بیماری خطرناکی که ۱۲۰۰۰۰۰ ایرانی به آن گرفتارند | دکتر رضا غیاثوند

فرزاد اشرفی با اشاره به اینکه صرع به طور خاص مربوط به سیستم عصبی مرکزی است ، اظهار داشت: صرع یک ​​بیماری غیرواگیر و یکی از چهار بیماری شایع سیستم عصبی مرکزی است.

وی درباره تشنج نیز توضیح داد: تشنج حمله ناگهانی سیستم الكتریكی مغز است كه باعث حمله ناگهانی به كل مغز می شود و باعث فعالیت ناگهانی مغز می شود كه می تواند آگاهی و حركات غیرطبیعی را قطع یا كاهش دهد. روی بدن.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه حدود 50 تا 60 درصد موارد صرع ناشناخته است ، افزود: در هر سن ، جنس و نژاد تشنج وجود دارد اما در برخی موارد علت صرع می تواند سکته های مغزی ، سکته های مغزی ، اختلالات متابولیکی و سیستمیک بدن مانند هیپوکلسمی یا سدیم در خون باشد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: علت اصلی صرع عوامل ژنتیکی است ، به طوری که در 40٪ موارد ، یک ژن نقش اساسی در علت صرع دارد.

اشرفی درباره شیوع صرع در ایران توضیح داد: این بیماری در ایران 1.8 درصد شیوع دارد و حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا هستند. مطالعات و آمارها همچنین نشان می دهد که برخی از این افراد کودک هستند. می دهند.

وی با مقایسه صرع در ایران با سایر کشورها با بیان اینکه شیوع صرع در کشور سه برابر شده است گفت: صرف نظر از عوامل ژنتیکی ، صدمات ناشی از حوادث رانندگی و جانبازان اکثریت گروه های صرع در کشور را تحمیل کرده است. آنها وقف شده اند.

این همکار دانشگاه متوجه کاهش هوشیاری ، کف در دهان به عنوان علامت کلی صرع شد و ادامه داد: “در بعضی موارد ، صرع به صورت سرگیجه یا تیرگی رخ می دهد ، به این معنی که فرد برای چند ثانیه بی حس است یا دقایق. ” این می تواند استرس زا باشد و منجر به یک رفتار غیرطبیعی شود.

وی گفت: صرع یکی از علائم بیماری است که به صورت حمله شروع می شود و به سرعت و در مدت زمان کوتاهی پایان می یابد.

متخصص مغز و اعصاب در ادامه روش های مختلف تشخیص صرع از جمله سابقه بیمار ، سابقه خانوادگی ، سابقه زردی در دوران کودکی یا احتمال هیپوکسی و همچنین ضربه مغزی را توضیح داد. روش دیگر ، مانند آزمایشات پارکلینیک برای تشخیص امواج صرعی ، یکی از روش های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری است.

اشرفی توموگرافی کامپیوتری و تصویربرداری با تشدید مغناطیسی را روشی مناسب و کارآمد برای تشخیص آسیب های مغزی دانست و ادامه داد: در 30٪ موارد بیماران مبتلا به صرع صرع واقعی ندارند و این بیماری به صورت صرع کاذب یا صرع است که مربوط به موارد معنوی است. در چنین مواردی ، فرد به دلیل اضطراب شدید یا اختلالات روانی به سادگی علائم صرع را تقلید می کند.

وی تأکید کرد: هرگونه کاهش سطح هوشیاری صرع محسوب نمی شود ، برخی موارد از دست دادن هوشیاری ناگهانی به دلیل مشکلات قلبی با افت فشار خون ، اصطلاحاً غش کردن صرع محسوب نمی شود.

اشرفی در بخش دیگری با اشاره به درمان صرع توضیح داد: درمان صرع غالباً به صورت دارو است ، در بیشتر موارد ، این بیماری با یک یا دو قرص درمان می شود.

وی همچنین در مورد صرع مقاوم توضیح داد: در 30٪ موارد صرع می تواند انعطاف پذیر ایجاد شود ، در این موارد بسته به شرایط بیمار بستگی دارد یا دارو تغییر می کند یا عمل جراحی انجام می شود.

این متخصص مغز و اعصاب با تأکید بر اینکه صرع قابل درمان است ، گفت: مبتلایان به صرع مانند سایر افراد جامعه می توانند زندگی عادی داشته و تشکیل خانواده دهند و فقط در مورد برخی ورزش ها مانند شنا ، کوهنوردی و ورزش های خطرناک با پزشک مشورت کنند. کردن

وی با اشاره به اینکه امید به زندگی بیماران مبتلا به صرع کاملاً طبیعی است ، ادامه داد: صرع اختلال شناختی ایجاد نمی کند و تنها در مواردی که صرع مقاومت پیدا کند و فرد چندین بار در روز مورد حمله قرار گیرد ، می تواند اختلال شناختی ایجاد کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نسبت به مصرف دارو ، سیگار ، قلیان و الکل در بیماران مبتلا به صرع هشدار داد و گفت: استفاده از این مواد صرع را تشدید می کند.

وی همچنین در مورد انتقال صرع از والدین به فرزندان توضیح داد: “مطالعات نشان می دهد به طور کلی ، حدود 10٪ از افراد مبتلا به صرع می توانند بیماری را به فرزندان خود منتقل کنند ، در حالی که این مطالعات فقط یک احتمال است و قطعی نیست.

اشرفی یادآور شد: شیوع صرع در ایران به دلیل تصادفات جاده ای و جنگ های شیمیایی بیشتر از جهان است اما در کشور کمبود درمان وجود ندارد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به شیوع بیماری عروق کرونر قلب در افراد مبتلا به صرع ادامه داد: بروز بیماری عروق کرونر قلب در افراد مبتلا به صرع هیچ تفاوتی با سایر افراد جامعه ندارد و این افراد باید طبق روال خود عمل کنند.

وی همچنین در مورد افراد مبتلا به کووید 19 که به دلیل اختلالات مانند کلسیم ، سدیم یا تب دچار تشنج شده اند ، گفت: اگر افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب تشنج داشته باشند ، صرع محسوب نمی شود و با بیماری عروق کرونر قابل درمان است.

اشرفی درباره حملات هراس یا اضطراب گفت: برخی از افراد با علائمی مانند تپش قلب ، تنگی نفس یا از دست دادن هوشیاری به مراکز درمانی مراجعه می کنند و احساس می کنند بیماری عروق کرونر قلب دارند. “

وی در پایان با تأکید بر اینکه علائم صرع یا تشنج در کودکان متفاوت است: سرگیجه یا بی حسی ، اندام های جهشی ، زمین خوردن ناگهانی ، حرکت ناگهانی یک دست یا اختلالات لحظه ای مانند گزگز حسی و لحظه ای یا از دست دادن هوشیاری است. یکی از علائم صرع کوچک باشید.

۴۷۲۳۱

منبع :
https://drghiasvand.com/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%A7%DA%A9%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%DB%B1%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B0%DB%B0%DB%B0-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%86/
تاریخ انتشار :
2020-10-27 08:35:16

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا