بین ویندوز 64 بیتی و 32 بیتی کدام را انتخاب کنیم؟

آیا قصد دارید ویندوز را روی رایانه خود نصب کنید و نمی دانید بین ویندوز 64 بیتی یا 32 بیتی کدام را انتخاب کنید؟

هنگامی که می خواهید ویندوز را روی دستگاه خود نصب کنید، باید انتخاب کنید که 32 بیتی یا 64 بیتی باشد. اگر مطمئن نیستید که این به چه معناست، بهتر است این مقاله را بخوانید. اگر اطلاعات درستی در این زمینه ندارید، انتخاب گزینه اشتباه می تواند سیستم شما را از این طریق مختل کند.

بین ویندوز 64 بیتی و 32 بیتی کدام را انتخاب کنیم؟

همانطور که می بینید موضوع این مقاله هیلی بیلی مگ راهنمای کامل شما برای انتخاب ویندوز 64 بیتی یا 32 بیتی است. پس اگر به سلامت سیستم خود اهمیت می دهید و به این موضوع علاقه مند هستید، ما را تا پایان این مقاله جالب و آموزنده همراهی کنید.

تفاوت ویندوز 64 بیتی یا 32 بیتی چیست؟

در این قسمت از مقاله به طور مختصر به تفاوت ویندوز 32 بیتی و 64 بیتی می پردازیم. از ابتدا باید به این نکته توجه داشت که قابلیت نصب نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی ویندوز به پردازنده کامپیوتر شما بستگی دارد. مانند ویندوز، پردازنده ها 32 بیتی یا 64 بیتی هستند. پردازنده‌های 64 بیتی می‌توانند داده‌های بیشتری را در یک زمان پردازش کنند، که آن‌ها را قدرتمندتر می‌کند.

پردازنده های 32 بیتی هنوز در برخی از رایانه های قدیمی وجود دارند. اگر پردازنده 32 بیتی دارید، تنها گزینه شما نصب ویندوز 32 بیتی است. جالب است بدانید که امکان نصب ویندوز 32 بیتی بر روی پردازنده 64 بیتی وجود دارد. شما می توانید ویندوز 64 بیتی را اجرا کنید و از یک پردازنده 64 بیتی نهایت استفاده را ببرید.

متاسفانه ویندوز 11 تنها به صورت نسخه 64 بیتی موجود است. در نتیجه، اگر یک پردازنده 32 بیتی داشته باشید، به هیچ وجه نمی توانید ویندوز 11 را روی آن نصب کنید. ویندوز 7 تا ویندوز 10 در دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی موجود است. برای اینکه ببینید آیا ویندوز 64 بیتی روی ویندوز 10 شما نصب شده است، مراحل زیر را دنبال کنید. این مراحل عبارتند از:

  • به تنظیمات بروید.
  • اکنون وارد تب system شوید.
  • گزینه اطلاعات را انتخاب کنید.
  • سپس در قسمت Device Specifications و در کنار گزینه System Type خواهید دید که ویندوز و پردازنده شما چیست. فقط

بین ویندوز 64 بیتی و 32 بیتی کدام را انتخاب کنیم؟

همچنین می توانید در نسخه های قبلی ویندوز در منوی Start روی رایانه کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید تا همان اطلاعات را مشاهده کنید یا از گزینه Win + Pause استفاده کنید. همچنین باید بدانید که x86 به یک پردازنده 32 بیتی اشاره دارد. در حالی که x64 به معنای پردازنده 64 بیتی است.

آیا باید ویندوز 32 بیتی دانلود کنم یا 64 بیتی؟

امروزه نصب ویندوز 64 بیتی تقریباً در همه موارد جایگزین نسخه های 32 بیتی شده است. نصب ویندوز 64 بیتی معمولاً حرکت درستی است، اما باید مطمئن شوید که سیستم شما می تواند ویندوز 64 بیتی را پشتیبانی کند. اگر کامپیوتر جدیدی بخرید، به احتمال زیاد دارای نسخه 64 بیتی ویندوز خواهد بود. با یک کامپیوتر جدید که نسخه 64 بیتی ویندوز را روی یک پردازنده 64 بیتی نصب کرده است، می توان کارهای زیادی انجام داد.

حالا که کامپیوتری با پردازنده 32 بیتی پیدا کردید، مطمئناً این یک مدل دست دوم است و واقعاً کار می کند. از خرید هر کامپیوتری که از این طریق پیدا می کنید خودداری کنید، زیرا استفاده از آن نسبت به گذشته کاهش یافته است. وقتی ویندوز فعلی خود را ارتقا می دهید، داستان ممکن است متفاوت باشد.

اگر در حال ارتقاء از نسخه قبلی به ویندوز 10 یا 11 هستید، ابتدا مطمئن شوید که پردازنده شما 64 بیتی است. اگر چنین است، هنگام ارتقا باید نسخه 64 بیتی ویندوز را نصب کنید. این به سیستم شما بهترین عملکرد را می دهد و از ارتقای جدید در آینده نزدیک جلوگیری می کند. اگر پردازنده 32 بیتی دارید و به ویندوز 10 ارتقا داده اید، همچنان می توانید نسخه 32 بیتی را نصب کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که در این صورت، نمی توانید دستگاه فعلی خود را به ویندوز 11 ارتقا دهید.

نسخه صحیح ویندوز را نصب کنید

اگرچه گاهی اوقات می‌توانید نسخه فیزیکی ویندوز را در فروشگاه‌هایی مانند Walmart و Best Buy در خارج از ایران بیابید، بهترین راه برای نصب ویندوز برای اکثر افراد از طریق صفحه خرید و دانلود مایکروسافت ویندوز است.

در این قسمت نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس روی دکمه دانلود در زیر قسمت Create Windows install media کلیک کنید تا ابزار ایجاد رسانه را مشاهده کنید. این به شما کمک می کند رایانه فعلی خود را ارتقا دهید یا یک دستگاه USB قابل بوت برای نصب ویندوز در دستگاه دیگری ایجاد کنید.

وقتی مراحل بالا را طی می کنید، مرحله ای وجود دارد که می توانید انتخاب کنید که ویندوز 64 بیتی یا 32 بیتی داشته باشید. ویندوز بر اساس آنچه از رایانه شما تشخیص می دهد، گزینه ای را توصیه می کند. اگر می‌خواهید آن را تغییر دهید، تیک گزینه Use rekomanded options را پاک کنید.

بین ویندوز 64 بیتی و 32 بیتی کدام را انتخاب کنیم؟

اگر از نسخه اصلی ویندوز استفاده می کنید، احتمالاً می توانید به صورت رایگان به ویندوز 10 یا حتی ویندوز 11 ارتقا دهید. مجوز محصول فعلی شما نیز نسخه جدید را فعال می کند. اگر نیاز به خرید لایسنس جدید دارید، هنگام دریافت مجوز محصول نگران ویندوز 64 بیتی یا 32 بیتی نباشید. خرید لایسنس به شما این حق را می دهد که ویندوز را فعال کرده و از آن استفاده کنید و فرقی نمی کند CPU دستگاه شما 32 بیتی باشد یا 64 بیتی!

مزایای ویندوز 64 بیتی چیست؟

اکنون که می دانید به ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی نیاز دارید، بیایید به مزایای استفاده از نسخه 64 بیتی ویندوز 10 یا ویندوز 11 برویم. ویندوز 64 بیتی می تواند رم بسیار بیشتری نسبت به 32 بیتی داشته باشد. نسخه سیستم عامل های 32 بیتی استفاده شما را به 4 گیگابایت رم یا کمتر محدود می کنند. بنابراین هر رمی با ظرفیت بیش از 4 گیگابایت در ویندوز 32 بیتی قابل استفاده نیست. با این حال، سیستم های 64 بیتی ممکن است بیش از آنچه شما نیاز دارید از رم استفاده کنند.

در یک سیستم ویندوز 64 بیتی، شما همچنین متوجه دو پوشه فایل برنامه مختلف در دستگاه سیستم خود خواهید شد. از آنجایی که برنامه های 32 بیتی به طور ذاتی با نرم افزارهای 64 بیتی متفاوت هستند، ویندوز آنها را جداگانه ذخیره می کند.

بنابراین هر بار که نرم افزار ایجاد شده برای سیستم های x64 را نصب می کنید، آنها به پوشه Program Files می روند. در یک سیستم 32 بیتی، فقط یک پوشه Program Files را می بینید زیرا نمی تواند از نرم افزار 64 بیتی استفاده کند. همچنین جالب است بدانید که ویندوز 64 بیتی امنیت بیشتری نسبت به نسخه 32 بیتی دارد.

بین نرم افزارهای 32 بیتی و 64 بیتی انتخاب کنید

بسیاری از برنامه ها مانند گوگل کروم و مایکروسافت آفیس در قالب 64 بیتی در دسترس هستند. این نسخه ها پیشرفت های زیادی نسبت به نسخه های 32 بیتی ارائه نمی دهند، اما نسبت به خود نسخه های 32 بیتی نیز کارآمدتر و پایدارتر هستند.

بین ویندوز 64 بیتی و 32 بیتی کدام را انتخاب کنیم؟

برنامه های سنگین مانند ویرایشگرهای ویدئویی و بازی های سطح بالا در نسخه های 64 بیتی خود عملکرد بهتری دارند. در یک سیستم 64 بیتی، اگر بین برنامه های 32 بیتی و 64 بیتی انتخاب دارید، همیشه از نسخه 64 بیتی برای بهترین عملکرد استفاده کنید. با این حال، اجرای برنامه های 32 بیتی در سیستم 64 بیتی هیچ اشکالی ندارد.

با این حال، اکثر برنامه ها نمی توانند از تفاوت های بین این دو نسخه به طور کامل استفاده کنند. با باز کردن Task Manager با Ctrl + Shift + Esc و تیک زدن تب Processes، می توانید ببینید که کدام برنامه های سیستم شما هنوز 32 بیتی هستند.

بین ویندوز 64 بیتی و 32 بیتی کدام را انتخاب کنیم؟

ویندوز 32 بیتی در مقابل ویندوز 64 بیتی

تا زمانی که کامپیوتر و پردازنده شما جدید است، مشکلی برای ارتقا به نسخه 64 بیتی ویندوز ندارید. اگر پردازنده کامپیوتر شما یکی از اولین پردازنده های 64 بیتی بود، ممکن است از چند ویژگی جزئی پشتیبانی نکند. این می تواند مشکلاتی را با ویندوز 64 بیتی ایجاد کند، اما می توانید ابزاری مانند بررسی 64 بیتی را اجرا کنید تا مطمئن شوید سخت افزار شما برای ویندوز 64 بیتی آماده است.

هنگام کار با ویندوز 64 بیتی، باید مطمئن شوید که سخت افزار شما با آن سازگار است. Windows Update باید به طور خودکار درایورهای اجزای داخلی شما را پیدا کند. با این حال، چاپگرهای قدیمی یا سایر لوازم جانبی قدیمی ممکن است درایور 64 بیتی نداشته باشند.

برخلاف نرم افزار، درایورهای 32 بیتی روی سیستم عامل های 64 بیتی کار نمی کنند. برنامه های قدیمی 16 بیتی، مانند بازی های DOS، روی نسخه های 64 بیتی ویندوز اجرا نمی شوند. برای اجرای نرم افزارهای قدیمی در ویندوز 64 بیتی باید از روش های دیگری استفاده کنید.

آیا به ویندوز 64 بیتی نیاز دارم؟

برای اکثر مردم، ویندوز 64 بیتی امروزه استاندارد است و شما باید از آن برای استفاده از ویژگی های امنیتی، عملکرد بهتر و افزایش استفاده از رم استفاده کنید. تنها دلایل نادر برای استفاده از ویندوز 32 بیتی عبارتند از:

1) کامپیوتر شما یک پردازنده 32 بیتی دارد. از آنجایی که برای نصب ویندوز 64 بیتی نیاز به خرید یک دستگاه جدید دارید، در حال حاضر چیزی برای استفاده دارید. توصیه می کنیم برای استفاده از سخت افزار مدرن آن را ارتقا دهید.

2) از نرم افزار یا دستگاه های قدیمی استفاده می کنید. از آنجایی که ویندوز 32 بیتی سال هاست که به طور گسترده استفاده می شود، دستگاه های قدیمی تر فقط درایورهای 32 بیتی را ارائه می دهند. اگر چاپگر شما قدیمی است، احتمالاً روی ویندوز 64 بیتی کار نخواهد کرد.

بین ویندوز 64 بیتی و 32 بیتی کدام را انتخاب کنیم؟

نتیجه

امیدواریم کارهای روزانه نرم افزارهای چند دهه پیش را انجام ندهید، اما اگر این کار را انجام می دهید، احتمالاً باید از ارتقا به ویندوز 64 بیتی خودداری کنید. در هر صورت بهتر است این ابزارها را آپدیت کنید تا بتوانید سیستم خود را ارتقا دهید. اگر در نصب برنامه ها مشکل دارید، مطمئن شوید که نرم افزار و نسخه CPU شما صحیح است.

آیا سوال دیگری در مورد نصب ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی دارید؟ نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما و سایر کاربران هیلی بیلی مگ در میان بگذارید.

منبع: MakeUseOf

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا