تحقیقی جدید نشان داد شبکه‌های اجتماعی کودکان را غمگین می‌کنند

بر اساس مطالعه ای که بر روی کودکان بین 10 تا 15 سال متمرکز شده است، به نظر می رسد رسانه های اجتماعی تأثیر منفی بر کودکان داشته و آنها را غمگین می کند.

همیشه بین دو گروه اختلاف نظر وجود دارد که آیا کودکان باید از سنین پایین به تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی دسترسی داشته باشند یا خیر. برخی معتقدند این روندی است که دنیا چه بخواهیم و چه نخواهیم وارد آن شده است و ما به عنوان بخشی کوچک از آن باید برای بقای خود مطابق با شرایط موجود عمل کنیم. در نتیجه استفاده از گوشی های هوشمند، دسترسی به شبکه های اجتماعی و هرگونه محتوا برای کودک عاملی برای رشد ذهنی و هوش او محسوب می شود.

اما دیگران دقیقا برعکس هستند. می گویند دنیا به هر سمتی می تواند حرکت کند اما ما هستیم که باید بهترین مسیر را برای خودمان انتخاب کنیم تا دنیای اطرافمان را بهتر کنیم. در نتیجه، آنها معتقدند که کودکان باید در سنین پایین بازی‌ها و فعالیت‌هایی را انجام دهند که مناسب سنشان است و وقتی می‌توانند برخی از خوب یا بدها را بیاموزند و قدرت تصمیم‌گیری‌شان افزایش می‌یابد، ممکن است به رسانه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشند. ، گوشی های هوشمند و هر محتوا. این دسترسی به آنها امروزه اجتناب ناپذیر است، دسترسی داشته باشید.

اگر جزو دسته دوم هستید این نظر شما را تایید می کند و اگر جزو دسته اول هستید خلاف آن چیزی را که شما معتقد هستید می گوید. در حال حاضر مطالعات زیادی در مورد ارتباط بین استفاده از شبکه های اجتماعی و کیفیت زندگی انجام شده است که اکثر آنها نتایج ثابتی را نشان می دهند، اما این آخرین موضوع که جدیدترین است همانطور که اشاره کردیم با تمرکز بر روی کودکان انجام شده است.

با این حال، این مطالعه توسط موسسه اینترنت آکسفورد انجام شد و در مجله معتبر Nature Communications منتشر شد. بنابراین، کیفیت، قابلیت اطمینان و دقت نتایج را می توان تضمین کرد. اما ما به آنچه از این مطالعه به دست آمده است نگاه خواهیم کرد.

داده ها نشان می دهد که بین زمان مورد انتظار کودکان در رسانه های اجتماعی و عوامل کلیدی مختلفی که برای سنجش کیفیت زندگی استفاده می شود (مانند مدرسه، زندگی روزمره، ظاهر، خانواده و غیره) رابطه منفی وجود دارد. نمودار این نتایج را در زیر مشاهده می کنید که نشان می دهد هر چه کودکان بین 10 تا 15 سال بیشتر جذب شبکه های اجتماعی شوند، کیفیت زندگی پایین تری دارند.

شبکه های اجتماعی کودکان

اگرچه در هر دو دسته فراز و نشیب های زیادی وجود دارد که نشان دهنده رابطه منفی بین کیفیت زندگی و استفاده از شبکه های اجتماعی است، اما اگر دقت کنید می بینید که این درصد در بین دختران نوجوان بسیار بیشتر است. این بدان معناست که دختران نوجوان بیشتر از پسران تمایل دارند در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشند و دیده شوند (نه لزوماً با چشم غیر مسلح) و این برای آنها اهمیت بیشتری دارد.

نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد آن دسته از نوجوانان و کودکانی که در سنین پایین تر از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، از 19 سالگی به بعد احساس شادی کمتری در زندگی دارند. تأثیر رسانه های اجتماعی بر فرزندان ما منفی و مخرب است زیرا مغز آنها رشد می کند، شکل می گیرد و رشد می کند. با داده های منفی و گسترده ای که در شبکه های اجتماعی وجود دارد، نه تنها غذای سالم وارد مغز این کودکان نمی شود، بلکه برعکس روز به روز از بین می رود.

دکتر امی اوربان از دانشگاه کمبریج که رهبری این مطالعه را بر عهده دارد، می گوید: «بدیهی است که ارتباط بین استفاده از رسانه های اجتماعی و سلامت روان بسیار پیچیده است. «تغییراتی که در بدن ما رخ می دهد، مانند رشد مغز، بلوغ، و تغییرات در شرایط اجتماعی، ما را در برهه ای از زندگی نسبت به برخی مشکلات بسیار آسیب پذیر می کند.

رسانه های اجتماعی تنها چیز «بد» نیستند!

قبل از سرزنش رسانه های اجتماعی در این مورد، لازم است به چند نکته اشاره کنیم. پروفسور اندرو پرزیبلسکی، نویسنده اصلی این مطالعه در موسسه اینترنت آکسفورد، می گوید: «مسئله خوب یا بد بودن رسانه های اجتماعی نیست. این به نیت جوانان مربوط می شود. اصلا چرا از این شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و چه احساسی نسبت به آن دارند. این تصویر بزرگ تری از زندگی خانوادگی به ما می دهد.»

با در نظر گرفتن این موضوع، والدین باید توجه بیشتری به درک فرزندان خود داشته باشند. آنها باید کودکان را به گونه ای تربیت کنند که اگر می خواهند از شبکه های اجتماعی استفاده کنند، دلایل منطقی، قانع کننده و سازنده داشته باشند. باید به کودکان آموزش داده شود که به تعدادی از مسائل خاص از جمله محتوای غیراخلاقی پاسخ مناسب دهند. گاهی اوقات تشویق آنها به استفاده از رسانه های اجتماعی و در عین حال جلوگیری از تماشای مدل های منفی ممکن است سازنده تر از قطع کامل آنها از آنچه پر از آنها است باشد.

شما می توانید به خودتان بگویید: «حرف زدن آسان است» و ما هم موافقیم. قطعا تربیت کودکان در شرایط کنونی سخت است و نمی توان آنها را با شبکه های اجتماعی متوقف کرد یا محتوایی را که مناسب سن آنها نیست تماشا کرد. اما در نظر داشته باشید که این مطالعه کاملاً دقیق وارد قلب تاریخ شده است، حتی در جامعه ای که به ظاهر چیز دیگری در ذهن جوانان ما برای سنجش تأثیر رسانه های اجتماعی بر زندگی مردم است. برای تایید نتایج، تیم تحقیقاتی مطالعه ای را در طول زمان بر روی 17400 نوجوان 10 تا 21 ساله انجام دادند.

بزرگسالان نیز تحت تأثیر منفی رسانه های اجتماعی هستند

شبکه های اجتماعی کودکان

شاید فکر کنید که این مشکل فقط برای بچه هاست که ما باید صد در صد با شما مخالفت کنیم، زیرا بسیاری از مشکلات ناشی از این امر ناشی از بزرگسالانی است که در کودکی برای مقابله با این شرایط به درستی آموزش ندیده اند. در مجموع، این مطالعه بر روی 72287 نفر در بریتانیا بین 10 تا 80 سال انجام شد. آمارهای مربوط به رابطه بین رسانه های اجتماعی و کیفیت زندگی در بزرگسالان بسیار شبیه به آمار کودکان است.

پس راه حل چیست؟ ممکن است ایده خوبی باشد که از ویژگی Digital Wellbeing در تلفن هوشمند خود برای محدود کردن استفاده از رسانه های اجتماعی استفاده کنید. یعنی سعی کنید در طول روز زمان کمتری را در این شبکه ها بگذرانید و زمان بیشتری را به ورزش، تماشای فیلم های آموزشی، مطالعه کتاب و مواردی از این دست اختصاص دهید. مثلاً هنگام شام اینستاگرام را چک نکنید، قبل از خواب گوشی را کنار بگذارید و کارهایی از این قبیل انجام دهید. به یاد داشته باشید که خوشبختی و زندگی شاد مانند بدست آوردن یک معدن طلا است. یافتن و مراقبت از او در این جامعه می تواند دشوار باشد. اما اگر یک سری روش های بسیار ساده را در زندگی خود به کار ببرید، متوجه می شوید که نگهداری از این گنج گرانبها زیاد سخت و دشوار نیست، بلکه خوشایند و مفید است.

مدل ها: PhoneArena، Nature

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا