تراشه A17 اپل با نسل دوم فناوری 3 نانومتری تولید می‌شود

سال گذشته TSMC فناوری ساخت N4 را به عنوان نسل جدید N5 معرفی کرد. اگرچه هر دو فناوری زیرمجموعه ای از یک خانواده در نظر گرفته می شوند، اما از آنها به عنوان فناوری های تولید 4 نانومتری و 5 نانومتری یاد می شود. حال در آینده ای نزدیک این شرکت اولین تراشه های مبتنی بر فناوری N3 موسوم به 3nm را عرضه خواهد کرد.

شایعه شده است که نسل جدید آیپد نیز از همین تراشه ها استفاده می کند. اما نسل بعدی فناوری ساخت مورد نظر N3E نام دارد که علاوه بر بهبود عملکرد، مصرف برق تراشه ها را نیز کاهش می دهد. به گفته Nikkei Asia، تراشه A17 اپل از همین فناوری بهره می برد و تولید انبوه آن در نیمه دوم سال آینده آغاز خواهد شد. گفته می شود تراشه های سری M3 در رایانه های مک نیز بر اساس همین لیتوگرافی ساخته شده اند.

مدل های آیفون 16 پرو در حال حاضر از تراشه A16 استفاده می کنند که با فناوری N4 TSMC ساخته شده است. لازم به ذکر است که تراشه های نسل اول Dimension 9000 و 9000 Plus و Snapdragon 8 Plus نیز بر اساس همین فناوری ساخته شده اند. تحلیلگران بر این باورند که مانند امسال، سال آینده تنها مدل های آیفون 15 پرو تراشه جدید A17 اپل را دریافت خواهند کرد و مدل های استاندارد با تراشه A16 وارد بازار خواهند شد.

لازم به ذکر است که این فناوری های TSMC از طراحی FinFet بهره می برند. طراحی Gate-All-Around مزایای بیشتری را به همراه دارد که با فناوری N2 همراه است. سامسونگ در حال حاضر در حال آماده سازی تراشه های 3 نانومتری بر اساس طراحی Gate-All-Around است، باید ببینیم که آیا سامسونگ بالاخره می تواند تراشه های بهتری نسبت به TSMC تولید کند یا خیر.

منبع: GSMArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا