تراکم پیکسلی چیست و چه تأثیری روی کیفیت تصاویر دارد؟

برای بسیاری از مصرف کنندگان، مهم است که محصولی که خریداری می کنند دارای صفحه نمایش باکیفیت باشد. اما اطلاعات و اعداد زیادی در جلوی قسمت نمایشگر یک محصول نوشته شده است که نمی دانیم به کدام یک توجه کنیم. در این مقاله به یکی از آنها یعنی تراکم پیکسلی می پردازیم و خواهیم دید که چه تاثیری بر کیفیت تصاویر نمایش داده شده دارد.

قبل از اینکه به تراکم پیکسلی و نقش آن در کیفیت تصویر بپردازیم، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که اگر قصد خرید محصولی را دارید اما نمی دانید در قسمت نمایشگر به کدام یک توجه کنید، توصیه می شود به موارد خود توجه کنید. ابتدا نیاز دارد. اگر نرمی و روان بودن کار با صفحه نمایش برایتان مهم است، باید ببینید نرخ تازه سازی آن چقدر است، اگر وضوح تصویر و میزان جزئیات برایتان مهم است، صفحه نمایشی با وضوح یا وضوح تصویر بالاتر انتخاب کنید. و ظاهر پنل صفحه بستگی به کاری که انجام می دهید بسیار مهم است که قبلاً چیزی در مورد آن منتشر شده باشد.

اما نکته دیگری در مشخصات فنی نمایشگر به چشم می خورد که تراکم پیکسلی نام دارد. معمولاً واحد اندازه گیری این اندازه گیری پیکسل در اینچ (ppi) است که به این معنی است که در هر اینچ صفحه نمایش چند پیکسل وجود دارد. طبیعتا هر چه تعداد پیکسل های نمایشگر بیشتر باشد، تصویر با جزئیات بیشتری نمایش داده می شود. اما آیا این همه تعریفی است که ما برای تراکم پیکسل داریم؟

آیا تراکم پیکسل بالاتر همیشه بهتر است؟

HiDPIやRetinaを誤解さてない?――4K時代の个电视にに欠白な「تراکم پیکسل」 درک「「pixel density 视2Pixel 视2Pixel Media」Pixel II

تراکم پیکسلی همانطور که گفته شد تعداد پیکسل های یک قسمت مشخص از صفحه نمایش است که گاهی بر حسب ppi و گاهی ppcm اندازه گیری می شود که به ترتیب به معنای پیکسل در هر اینچ و پیکسل بر سانتی متر است.

در عمل، هرچه تعداد پیکسل ها در قسمت خاصی از صفحه نمایش بیشتر باشد، مشاهده آنها با چشم غیرمسلح برای کاربر دشوارتر می شود. برخی از دستگاه ها تراکم پیکسلی بسیار بالاتری نسبت به سایر محصولات دارند و این بدان معناست که جزئیات دقیق تصویر را بدون اذیت کردن چشم کاربر نشان می دهند. برای مثال آیفون 13 پرو مکس صفحه نمایشی با تراکم پیکسلی 458 پیکسل در هر اینچ دارد که به این معنی است که هر اینچ مربع از صفحه نمایش 6.7 اینچی این گوشی حاوی 458 پیکسل است.

آن را با یکی از بهترین تلویزیون های موجود در بازار مقایسه کنید که دارای صفحه نمایش 55 اینچی 4K است، اما تراکم پیکسلی آن تنها 80.11 پیکسل در هر اینچ است. به طور کلی، هر چه اندازه صفحه نمایش بزرگتر باشد، تراکم پیکسل کمتری دارد. یعنی اگر به لپ‌تاپ نگاه کنید، تشخیص پیکسل‌های آن راحت‌تر از گوشی‌های هوشمند است که دیدن آن با چشم غیرمسلح تقریبا غیرممکن است.

تراکم پیکسلی

دلیل اصلی این امر این است که شما در حال تماشای تلویزیون 55 اینچی از فاصله بسیار بیشتری نسبت به گوشی هوشمند هستید و اگر گوشی را از صورت خود دور نگه دارید، پیکسل ها را نیز مشاهده خواهید کرد.

پیکسل ها با هم یک تصویر کامل را تشکیل می دهند. اگر اندازه پیکسل بزرگ است، طبیعتاً باید از فاصله دورتری به آن نگاه کنید تا تصویر مذکور را ایجاد کنید. اما هنگام کار با گوشی، تصویر باید در فاصله 20-30 سانتی متری از چشم شما تشکیل شود و اگر پیکسل ها بسیار بزرگ باشند، قطعاً نمی توانید چیزی را ببینید.

تراکم پیکسلی: چگونه PPI را محاسبه کنیم؟  |  اشتباه بزرگ!

تعداد پیکسل در هر اینچ؛ تعیین دقیق تراکم پیکسلی

بنابراین، تراکم پیکسلی معیاری است که باید در نظر گرفت، به خصوص اگر به استفاده از محصولی با پیکسل های بزرگ عادت دارید. به عنوان مثال، هنگامی که یک لپ تاپ 15 اینچی دارید، استفاده از یک مانیتور بزرگ 32 اینچی برای شما دشوار خواهد بود زیرا اندازه بزرگ و وضوح بالاتر مستقیماً بر تراکم پیکسل تأثیر می گذارد. بنابراین ممکن است لازم باشد هنگام استفاده از مانیتور بیشتر از زمانی که از لپ تاپ استفاده می کنید، دورتر بنشینید. اما شرکت ها با تغییر یک سری مولفه ها مانند رزولوشن سعی می کنند تا حد زیادی این تفاوت را پوشش دهند تا شاهد کیفیت پایین تری نباشید.

تراکم پیکسل را خودتان محاسبه کنید

اگر تراکم پیکسلی محصول شما در مشخصات ذکر نشده است، می توانید خودتان آن را محاسبه کنید. برای این کار کافی است وضوح تصویر محصول خود را بدانید. هم به صورت عمودی و هم افقی. همچنین باید ابعاد مانیتور را بر حسب اینچ بدانید. پس از آگاهی از این مشخصات کافی است عرض نمایشگر را به توان 2 برسانید و ارتفاع را به توان 2 اضافه کنید. مانیتور در اینچ

تراکم پیکسلی

در این فرمول W عرض وضوح صفحه و H ارتفاع آن است. D ابعاد مانیتور شما بر حسب اینچ است. اگر از ماشین حساب خوشتان نمی آید یا نمی توانید برای محاسبه صبر کنید، می توانید به سه وب سایت زیر مراجعه کنید و با وارد کردن ابعاد مورد نیاز، تراکم پیکسلی گوشی یا مانیتور خود را دریافت کنید.

فاصله دید نیز بسیار مهم است

بدیهی است که تراکم پیکسلی تأثیر زیادی بر کیفیت تصویر دارد، اما به یاد داشته باشید که محصولی با تراکم پیکسلی پایین لزوماً به معنای بی کیفیت بودن آن نیست. اینجاست که فاصله دید بسیار مهم می شود. یعنی هر چه بیشتر به صفحه نمایش با تراکم پیکسلی کمتر نگاه کنید، کمتر متوجه پیکسل ها خواهید شد.

در واقع باید تلویزیون را با تلویزیون دیگری مقایسه کنید، نه تلویزیون را با تلفن. گوشی را فقط باید با گوشی دیگری مقایسه کرد. زیرا ما از فاصله متفاوتی به این دو محصول نگاه می کنیم و در نتیجه نمی توان گفت که یک گوشی با تراکم پیکسلی 500 پیکسل در هر اینچ کیفیت بهتری نسبت به تلویزیون با تراکم پیکسلی 100 دارد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که تراکم پیکسلی عامل بسیار مهمی در تعیین کیفیت یک گوشی یا گجت دارای نمایشگر است که بسته به فاصله دید می تواند مستقیما بر کیفیت تصاویر تاثیر بگذارد. اما علاوه بر این عوامل دیگری مانند نوع پنل نمایشگر، سطح کنتراست تصویر، حداکثر روشنایی و … عوامل بسیار مهمی در تعیین کیفیت محصول محسوب می شوند.

منبع: چگونه گیک کنیم

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا