تم مخفی مایکروسافت برای ویندوز XP آن را شبیه به مک می‌کند

مایکروسافت به طور مخفیانه یک «تم» برای ویندوز XP ایجاد کرده است که رابط کاربری سیستم عامل را شبیه رابط کاربری مک رقیب خود کرده است.

اطلاعات منتشر شده پس از انتشار کد اصلی برای سیستم عامل ویندوز XP نشان می دهد که مایکروسافت تمی را برای سیستم عامل ایجاد کرده است که در سال 2000 زمانی که ویندوز XP در حال توسعه بود هرگز منتشر نشد.

یکی از این تم ها، «Candy» که به تازگی منتشر شده، دارای عناصری است که شباهت زیادی به عناصر به کار رفته در رابط کاربری اپل به نام Aqua دارد. اپل رابط کاربری Aqua را در سال 2000 در کنفرانس Macworld و Expo معرفی کرد.

تم آب نبات در ویندوز XP

اگرچه ممکن است این تم بی نقص به نظر نرسد، اما بسیاری از عناصر آن مانند دکمه استارت، سایر دکمه های استفاده شده در محیط ویندوز و در نهایت رابط کاربری آن شباهت زیادی به رابط کاربری Apple Aqua دارند.

با این حال، مایکروسافت هرگز این تم را منتشر نکرد و تنها از آن برای توسعه نسخه های قبلی سیستم عامل استفاده کرد. به نظر می رسد که توسعه دهندگان می توانند از این تم به عنوان ابزار ایجاد تم برای توسعه تم های خود برای ویندوز XP استفاده کنند.

در توضیح این موضوع از عبارت “پوست ویسلر با آب نبات چشم” و فقط برای استفاده داخلی استفاده شده است. برای اطلاع شما، کلمه Whistler نام رمز ویندوز XP در زمان توسعه بود و به این ترتیب اصطلاح مورد استفاده به معنای پوسته ای برای ویندوز XP با چشمانی شبیه آب نبات است.

رابط کاربری Apple Aqua

رابط کاربری Apple Aqua

سرانجام در سال 2001، مایکروسافت تصمیم گرفت ویندوز XP را با تمی به نام Luna که رنگ های اصلی سبز و آبی را دارد راه اندازی کند. مطمئنا یکی از مهم ترین ویژگی های ویندوز XP استفاده از ابزار توسعه تم است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تم های مختلفی را برای سیستم عامل توسعه دهند.

عصر توسعه ویندوز XP زمانی فرا رسید که مایکروسافت و اپل برای سیستم عامل دسکتاپ رقابت تنگاتنگی داشتند. در سال 2000، اپل از عبارت “Redmond, start your copiers” در پوستری برای کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود استفاده کرد تا نشان دهد که مایکروسافت در آن زمان ایده های اپل را کپی می کرد.

پس از آن، اپل کمپین تبلیغاتی نیز انجام داد که تمرکز آن بر نشان دادن کاستی های سیستم عامل ویندوز به خصوص ویندوز ویستا بود.

در دهه‌های 1990 و 2000، مایکروسافت به شدت از سیستم عامل مک، که بعداً به OS X تغییر نام داد، در توسعه سیستم عامل ویندوز الهام گرفت. اپل نیز از برخی ویژگی های ویندوز در سیستم عامل خود استفاده می کند.

افشای این اطلاعات جدید ممکن است ما را با طرز فکر مایکروسافت در طول توسعه ویندوز XP آشنا کند که بعدها توسط میلیون ها کاربر استفاده شد. سایت های معتبر علم و فناوری منتظر اظهار نظر مایکروسافت در مورد این موضوع لو رفته از ویندوز XP هستند.

منبع: The Verge

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا