توییتر در همبستگی با سیاه‌پوستان آمریکایی رنگ لوگوی خود را به مشکی تغییر داد

در پی ترور غم انگیز جورج فلوید، جوان سیاهپوست آمریکایی، آتش اعتراضات مردمی به رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکا با رنگین پوستان بار دیگر شعله ور شد. این اعتراضات که از مینیاپولیس ایالت مینه سوتا آغاز شد، اکنون به آمریکا و البته فضای مجازی نیز کشیده شده است. این در حالی است که توییتر که چند روزی است تیتر اول صحت توئیت های ترامپ و مخالفت وی با انتشار محتوای جعلی شده است، در حمایت از سیاه پوستان و هشتگ های موجود در قسمت بیوگرافی اکانت رسمی وی، لوگوی خود را به رنگ سیاه تغییر داده است. نوشته شده توسط BlackLivesMatter.

تبعیض علیه سایر نژادها به ویژه سیاه پوستان در آمریکا و رفتار غیرانسانی پلیس آمریکا با غیر سفیدپوستان یا غیرآمریکایی ها چیز جدیدی نیست و خشونت پلیس آمریکا در سال های اخیر منجر به کشته شدن چندین سیاه پوست شده است. به باراک اوباما به عنوان اولین رئیس جمهور سیاه پوست در تاریخ آمریکا که به این تبعیض نژادی پایان داد. اما حتی در دوران ریاست جمهوری او، سیاه پوستان بارها توسط پلیس به طرز دردناکی کشته شدند.

جورج فلوید

آخرین مورد از این قتل ها که به قتل جوانی به نام جورج فلوید در مینیاپولیس بازمی گردد، گرمای این داستان قدیمی را دوباره زنده کرد. فلوید، که ظاهراً مردی 40 ساله است، توسط پلیس مینیاپولیس دستگیر و توسط افسر پلیسی که زانویش را به مدت هفت دقیقه به گردن او فشار داده بود، کشته شد. رهگذرانی که از صحنه فیلمبرداری کردند، بلافاصله این حادثه دلخراش را به اشتراک گذاشتند. این ویدئوها به وضوح صدای آقای فلوید را نشان می دهد که درخواست کمک می کند و عبارت «نمی توانم نفس بکشم». بر اساس این ویدئوها، این پلیس با کمک سه نفر از همکارانش مرتکب جنایت مشابهی شد و زمانی که زانوی خود را به گلوی آقای فلوید فشار داد، همکارانش سعی کردند از تکان دادن مقتول جلوگیری کرده و او را نجات دهند. این شکنجه ادامه یافت تا این که مرد سیاه پوست سرانجام مرد.

پس از این اقدام، بسیاری از شهرهای آمریکا صحنه اعتراضات مردمی شد و بسیاری از مردم عادی و حتی افراد مشهور و چهره های بین المللی از اقدامات نژادپرستانه و غیرانسانی که در ساختار پلیس و (فراتر) دولت آمریکا رخنه کرد، انتقاد کردند. اما موضع دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده خشم عمومی را برانگیخته است. او دزدان و خرابکاران را مقصر این اعتراضات دانست و حتی به معترضان و کسانی که از او متنفر بودند در نزدیکی کاخ سفید گفت که “بدترین سگ ها” و “بدترین سلاح ها” در انتظار آنها هستند. وی در توئیتی دیگر به نیروهای امنیتی دستور داد به سمت معترضان شلیک کنند.

توییتر

البته دونالد ترامپ پیش از این نیز توجه خود را به جنجال اخیر خود بر سر درگیری با توییتر جلب کرده بود. در چند روز گذشته، ترامپ در مورد احتمال تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری از طریق پست توییت کرده است و توییتر اظهارات وی را هشداری “بالقوه گمراه کننده” خوانده است. این اولین بار است که توییتر به اظهارات جنجالی و بعضا توهین آمیز ترامپ واکنش نشان می دهد. این شبکه اجتماعی که بارها در مقابل توییت های ترامپ متهم به انفعال شده است، در نهایت تصمیم به مخالفت با آنها گرفته است. در پی این سوال، ترامپ همچنین توییتر را به نقض آزادی بیان و دخالت در انتخابات آمریکا در سال 2020 متهم کرد، او حتی تصمیم گرفت قانونی را تصویب کند که می تواند کسب و کار توییتر را ببندد و با صدور فرمانی استفاده از شبکه های اجتماعی را محدود کرد.

بیشتر بخوانید: تست گرگ و میش هشدار سرویس حقیقت برای دو توییت توسط دونالد ترامپ

پس از جنگ ترامپ و توییتر، دولت آلمان آمادگی خود را برای انتقال توییتر به سرزمین خود اعلام کرد و رئیس فناوری وزارت اقتصاد آلمان از جک دورسی (بنیانگذار توییتر) دعوت کرد تا مقر خود را به آلمان منتقل کند و آزادانه برای انتقاد حرکت کند. دولت و مبارزه با اخبار جعلی. او در توییتر قول داد که همه درها در اکوسیستم استارت آپی آلمان به روی آنها باز خواهد بود.

اما ترامپ که توییتر را نقض آزادی بیان می‌داند، همچنان از این شبکه اجتماعی به عنوان پلتفرم خود استفاده می‌کند و حتی از آن برای تهدید معترضان استفاده می‌کند. او در یکی از توییت های خود تیراندازی به معترضان نژادپرست را آزاد اعلام کرد، اما توییتر اقدام او را نقض قوانین شبکه در مورد تمجید از خشونت خواند و امکان بازنشر و لایک آن را محدود کرد. همچنین توییت های او درباره وقایع مینیاپولیس اگرچه به طور کامل حذف نشده بود اما از توییتر پنهان ماند.

توییتر

امروز، توییتر لوگوی رسمی سیاه خود را به حرکتی جدید برای نشان دادن همبستگی با سیاه‌پوستانی که جان خود را از دست داده‌اند تغییر داد و تنها از هشتگ BlackLivesMatter به معنای «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» در بخش بیوگرافی حساب رسمی خود استفاده کرد. این شبکه اجتماعی در چند روز اخیر به یکی از بسترهای اصلی اعتراض و انزجار مصرف کنندگان نسبت به اقدامات ضد انسانی و نژادپرستانه دولت آمریکا تبدیل شده است.

با توجه به درگیری های دونالد ترامپ و شبکه اجتماعی توییتر که همیشه تریبون اصلی او برای انتشار نظراتش بوده است، باید دید آیا ترامپ استفاده از توییتر را کنار می گذارد یا خیر. یا فراتر از آن؛ آیا او می گوید قدرت خاموش کردن توییتر را دارد؟ رئیس جمهور آمریکا در ماه های اخیر بارها به دلیل سوء مدیریت در مقابله با شیوع ویروس کرونا و اولویت دادن به تجارت بر سلامت عمومی مورد انتقاد قرار گرفته است و اکنون جنگ جدید بین او و شبکه های اجتماعی مانند توییتر ممکن است بار روانی دیگری را بر او تحمیل کند. اعتماد او به انتخابات آینده

منبع: BBC- توییتر

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا